Strojenie Anteny

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Nie znalazłem nigdzie takiego tematu.
Już dość długo śmigam z Unidenem 520 i Antenką Sirio 1 metr.
Pojechałem do serwisu, bo przetarło mi kabel przy klapie (antena montowana na klapie), Wymienił ale nie zestroił.
Mówił, że tego się nie robi, bo to głupota. Że powinno działać bez strojenia. No kolo ma wzięcie w sprawie CB, bo prowadzi z tym sklep.
Mi jednak radyjko kiepsko się sprawuje ostatnimi czasy. Kiepsko słyszę innych, bo więcej szumu.
Muszę chyba pojechać do innego mechaniora, by mi to zestroił...
  
 
kiedys ktos cos mowil ze anteny 1 metrowe ciezko sie stroi pojedz sprawdz jakie masz SWR i po klopocie ;]
  
 
Zmień serwis CB , a antenę trzeba zestroić .
Jeżeli będziesz miał SWR powyżej 3 to uwalisz końcówkę .
Co do szumów zwiększyła się propagacja i dlatego słychać więcej szumów i stacji zagranicznych .
  
 
Podepnę się też pod temat.

Mam zestaw Uniden 520 z antenką President MS145
Dotychczas miałem ją zamontowaną na uchwycie do klapy bagażnika.
Wszystko było dobrze zestrojone SWR 1,2. Dobra słyszalność na 10km, z szumami do 15-20km.
Radio zwykle ustawiałem na tzw, "za piętnaście trzecia"
W piątek coś mnie podkusiło i zrobiłem sobie na środku klapy otwór na antenką.
Po zmianie sposobu zamocowania kiepsko mi stroi.
Słyszę dużo więcej szumów. Mam wrażenie, że w eterze zapadła cisza.
Radiu, by nie słyszeć zakłóceń, muszę ustawiać na "za pięć pierwsza".

SWR jeszcze nie sprawdzałem, ale pytanie do znawców, czy można to jakoś zestroić?
I w ogóle co się mogło stać.
Byłem przekonany, że przymocowanie na stałe antenie pomoże, a tu taki zonk
  
 
Nie wszyscy wiedzą że kabel antenowy też się stroi
Kabel nie jest ot tak kleszczami ucięty tylko wyliczony na odpowiednią długość
Zazwyczaj jest go albo 4.10m albo 3.85
Wszystko zależy od typu anteny (pół fali, ćwierć fali).
Ikarus, podjedź lepiej do Jabuszka - on się lepiej zna na CB niż gościu w sklepie u którego byłeś


Paweł, u Ciebie pewnikiem zmienił się SWR
Trzeba wziąć miarkę i zestroić na nowo
Ale teraz to powinno być lepiej niż było wcześniej.
Antena ma bezpośredni styk z masą i do tego jeszcze kawał blachy pod sobą
Karoseria dla anteny CB jest przeciwwagą
Ja bym jeszcze proponował naprawdę grubym kablem poprawić masę w klapie
  
 
Co do masy, Krzychu, to jestem pewnik, że jest dobra.
Otwór zrobiony na "wcisk".
No ale dla pewności poprowadzę dodatkową masę.

Trzeba będzie ugadać cię z jakimś dobrym fachurą co by mi zestroił to tak jak należy.

Dzięki.
  
 
Ja też sobie poprowadzę masę nową od klapy. Tak na w razie co.
Co do słyszalności stacji zagranicznych to ja prawie na każdym kanale Niemców słyszę
  
 
Doprowadziłem dodatkową masę bezpośrednio do anteny. Antena mocowana jest też do klapy.
Dodam szczerze, że poprawiła się jakość ale nie wiem, czy od dodatkowej masy, czy od tego, że sam wysunąłem bat o jakiś 1 cm. Odrazu poprawa na leprze co nie oznacza, że nie pojadę do jakiegoś speca, by dokładnie ją ustawił.
  
 
Cytat:
2009-07-29 11:24:48, krzychu_ch pisze:
Nie wszyscy wiedzą że kabel antenowy też się stroi Kabel nie jest ot tak kleszczami ucięty tylko wyliczony na odpowiednią długość Zazwyczaj jest go albo 4.10m albo 3.85



Krzychu nie siej herezji, stroi się antenę nie przewód .
Przewód ma mieć taką długość aby starczał od radia do anteny .
Przewód ma przesłać a antena wypromieniować wysłaną energię z radia .


Cytat:
2009-07-29 11:24:48, krzychu_ch pisze:
Wszystko zależy od typu anteny (pół fali, ćwierć fali).



Piszesz o bazówkach czy mobilówkach ?
Anteny mobilowe są wydłużone poprzez cewkę do 1/4 czyli do 2,75m

1/4 fali to 275cm
1/2 to 550cm
5/8 powyżej 600cm

  
 
Cytat:
2009-07-31 19:04:45, KRECIK0001 pisze:
Krzychu nie siej herezji, stroi się antenę nie przewód .



Dokładnie. Przewód może mieć 30 cm i 30 m!
  
 
Niech Wam będzie
  
 
Cytat:
Niech Wam będzie



Teraz znaczy jutro idź do Kościoła i się wyspowiadaj z tego, że chciałeś BRAĆ Klubową o kłamać...
  
 
Ja jestem za Chłostą xP !!
  
 
Cytat:
2009-07-29 11:24:48, krzychu_ch pisze:
Nie wszyscy wiedzą że kabel antenowy też się stroi Kabel nie jest ot tak kleszczami ucięty tylko wyliczony na odpowiednią długość Zazwyczaj jest go albo 4.10m albo 3.85 Wszystko zależy od typu anteny (pół fali, ćwierć fali). Ikarus, podjedź lepiej do Jabuszka - on się lepiej zna na CB niż gościu w sklepie u którego byłeś Paweł, u Ciebie pewnikiem zmienił się SWR Trzeba wziąć miarkę i zestroić na nowo Ale teraz to powinno być lepiej niż było wcześniej. Antena ma bezpośredni styk z masą i do tego jeszcze kawał blachy pod sobą Karoseria dla anteny CB jest przeciwwagą Ja bym jeszcze proponował naprawdę grubym kablem poprawić masę w klapie



potwierdzam. dlugosc przewodu tez ma znaczenie w strojeniu, niewielkie , ale ma.(wiem z doswiadczenie.pierwsze radio cb -kwiecien 1991, ilosc zmontowanych anten -nie zlicze)
  
 
Też trochę siedze w tej materii i np. przy montażu stacji bazowych najpierw stroi się kable pod sztucznym obciążeniem a dopiero później antenę

W stacjach mobilowych jest podobnie
  
 
W takim razie jak stroicie antene bądz kabel jeśli do SWR-miarki też jest odcinek kabla 15-20 cm .Jeśli prawidłową długością kabla jest 4,75 a Ty dołanczasz jeszcze kabel do SRW-ka to twoje strojenie bierze w łeb .
Już wieksze znaczenie ma jakość kabla i jego ekranowanie.
Pozdrawiam Paweł
  
 
Właśnie mi się przypomniało

Byłem jakieś 2 tygodnie temu w "serwisie" na strojeniu.
Pan podłączył SWR-a i stwierdził "Wskazanie idealne wręcz wzorcowe: 1,1"

Może to ja jestem ostatnio przewrażliwiony?
  
 
Odgrzeję nieco temat.
W temacie w końcu nie całkiem wiadomo jak to jest z kablem. Konkretnie chodzi mi o to czy kabel od anteny można przedłużyć i ewentualnie jak to zrobic? Mi zabrakło tak z pół metra kabla i musiałem antenę przesunąc do przodu ,troche inaczej niz wcześniej planowałem ,ale jakby dało sie ten kabel przedłużyć to podpowiedzcie jak? Ewentualnie wymiana całego kabla na dłuższy czy jest możliwa? Oczywiście później strojenie by było , bo antena zmieniłaby miejsce mocowania...
  
 
Cytat:
2010-01-01 12:42:22, Buba030 pisze:
Odgrzeję nieco temat. W temacie w końcu nie całkiem wiadomo jak to jest z kablem. Konkretnie chodzi mi o to czy kabel od anteny można przedłużyć i ewentualnie jak to zrobic? Mi zabrakło tak z pół metra kabla i musiałem antenę przesunąc do przodu ,troche inaczej niz wcześniej planowałem ,ale jakby dało sie ten kabel przedłużyć to podpowiedzcie jak? Ewentualnie wymiana całego kabla na dłuższy czy jest możliwa? Oczywiście później strojenie by było , bo antena zmieniłaby miejsce mocowania...



Moje CB jedzie na sztukowanym kablu, z konieczności dosztukowałem resztkę kabla ze starej nateny, która się komuś zanadto spodobała. Ale rzeczywiście te kabelki to dają za krótkie. Enyłej działa bez żadnego strojenia, a antena zawsze najlepiej na dachu odbiera jednak u mnie jest na klapie bagażnika i gut chociaż antena skoromna ale ma to swoje zalety- po co mam wysłuchiwać bredni z 10-12 km, naprawdę z 3-4 km wystarczy.
  
 
zawsze mozna wymienic kabel na dłuższy. jesli to magnesówka, to musisz odkręcic lub odlutowac przewód pod magnesem, a jesli nie magnesówka, to mocowanie masz na wierzchu