Skrzynia biegów, wyskakujący wsteczny i dziwnie wchodzący II

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Odkąd kupiłem w grudniu samarkę ma ona mankament dotyczący skrzyni biegów.

Po pierwsze: wyskakuje mi wsteczny, czasem wyskoczy od razu czasem nie wyskoczy wcale. Jest to bardzo uciążliwe zwłaszcza podczas parkowania, muszę trzymać dźwignię, a jedną ręką kręcić kierownicą, bez wspomagania jest trochę ciężko. Co może być tego przyczyną, czy wiąże się to z rozbieraniem skrzyni czy to może być krzyżak lewarka (tak mi podpowiadał poprzedni właściciel)? Zaglądając do książki "Łada Samara - Budowa i naprawa" widziałem, że w skrzyni jest taka kulka, która blokuje wsteczny, czy to to będzie do wymiany? Czy można to naprawić niewielkim kosztem?

Po drugie: przy wrzucaniu z I na II bieg słychać zgrzyt (oczywiście sprzęgło wciśnięte w podłogę), dzieje się to też tylko gdy chcę bieg zmienić szybko/energicznie. Aby nie było zgrzytu po wciśnięciu sprzęgła i odpuszczeniu gazu muszę poczekać aż spadną obroty silnika, wtedy mogę zmienić bieg. Co może być tego powodem i czy warto to naprawiać, jaki będzie przybliżony koszt naprawy?

[ wiadomość edytowana przez: Hudyvolt dnia 2010-02-14 17:40:22 ]
  
 
"Po drugie:" - to mi wygląda na docisk (miałem to samo w POLO), ale moge sie mylić, ktoś coś jeszcze podpowie koledze?

Pozdrawiam
igiers
  
 
Hudyvolt

te zgrzyty to pewnie sychronizatory, ale zacznij od sprawdzenia tarczy sprzegla i docisku, psrobuj podregulowac jak nie pomoze to zdejmuj sprzeglo .. a jak nie ono to wmiana synchronizatorów.
  
 
Tak jak kolega bartixr powiedzial, najpierw regulacja sprzegla na lince, jesli nie ustapi, moze byc to docisk i tarcza albo synchronizatory do wymiany, jesli okarze sie ze synchronizator to prawdopodobnie poprzedni wlasciciel zalal skrzynie niewlasciwym olejem, o ile wogole lal olej do skrzyni,sprawdz czy moze na sucho nie pracuje ja u siebie mam wlasnie podobny obiaw przy wrzucaniu z I biegu na II albo z wstecznego na I bieg, dzieje sie tak dlatego, ze poprzedni wlasciciel mojej Samarki wlal zly olej i synchronizatory wraz z lozyskami troche sie zniszczyly ale u mnie jest tylko male chrupniecie a nie zgrzyt, najpierw sprawdz i wyreguluj linke sprzegla a jak nie ustapi to musisz szukac dalej przyczyn, jesli sie okarze ze synchronizatory do wymiany to proponuje kupic druga skrzynie na szrocie gdzies i poprostu przelozyc, taniej wyjdzie
  
 
Właśnie. Kupić drugą skrzynie i wymienić przy okazji robienia sprzęgła. Ile kosztuje skrzynia do samary? 150zł?
  
 
Janisz, jakie 1500zl? za 300zl mozna spokojnie gdzies na złomie skrzynie dostac, chociaz ostatnio Rosjanie wykupuja wszystko co sie da z naszych szrotow tak wiec trzeba szukac! ja osobiscie za 500zł. kupilem cala Samare na chodzie z 91r.z przebiegiem 90000km, z 2 letnia instalacja gazowa LOVATO, lecz blacha byla w stanie masakrycznym, nie dalo jej sie reanimowac, wiec poszla na czesci. Sam osobiscie nia przyjechalem do siebie do garazu, pociolem i to co bylo nie potrzebne sprzedalem na zlom. Zwrocila mi sie z pierwszym wywozem blachy i niepotrzebnych czesci na szrot, a reszta zostala, czyli kapletny silnik, skrzynia, elementy wnetrza, instalacja gazowa, itd.
  
 
Cytat:
2010-02-16 09:37:18, djmarkus pisze:
Janisz, jakie 1500zl? za 300zl mozna spokojnie gdzies na złomie skrzynie dostac, chociaz ostatnio Rosjanie wykupuja wszystko co sie da z naszych szrotow tak wiec trzeba szukac! ja osobiscie za 500zł. kupilem cala Samare na chodzie z 91r.z przebiegiem 90000km, z 2 letnia instalacja gazowa LOVATO, lecz blacha byla w stanie masakrycznym, nie dalo jej sie reanimowac, wiec poszla na czesci. Sam osobiscie nia przyjechalem do siebie do garazu, pociolem i to co bylo nie potrzebne sprzedalem na zlom. Zwrocila mi sie z pierwszym wywozem blachy i niepotrzebnych czesci na szrot, a reszta zostala, czyli kapletny silnik, skrzynia, elementy wnetrza, instalacja gazowa, itd.


Janisz pisal o 150 PLN

-----------------
Były
Łada 2105 r.1983
Łada 2101 r.1986
Łada Samara 2109 r.1990
Jest
Wrak Łada 2105 r. 1986
  
 
A tak faktycznie pomylilem sie o jedno zero przepraszam za wprowadzenie w blad kolegi!
  
 
Skrucha walnięta, więc teraz
  
 
No ja swoją kupiłem też za 500zł. Rocznik 89r. blacha w dobrym stanie (na razie nic mi nie odpadło a nie przejmuję się za bardzo stanem polskich dróg). Kupiłem ją w grudniu, przegląd kończy się dopiero w październiku, a w nowy rok wykupiłem ubezpieczenie, które wyniosło mnie 325zł. Jedyne co do tej pory robiłem, to alternator ale naprawa kosztowała 50zł. Problem mam jeszcze tylko z tą skrzynią i to, że pali jak smok ok. 15-16l/100km (jazda miejska) ale mam nadzieję, że po regulacji i/lub renowacji gaźnika zmieszczę się w 10l/100km.

Skoro masz skrzynię na sprzedaż to może się dogadamy? Czekam na propozycję na privie.

P.S. Mogę w razie wymiany zamiast mojej 4-biegowej skrzyni włożyć 5-biegową, czy wymaga to jakiś modyfikacji?

[ wiadomość edytowana przez: Hudyvolt dnia 2010-02-16 15:27:23 ]
  
 
Cytat:
2010-02-16 15:24:36, Hudyvolt pisze:
No ja swoją kupiłem też za 500zł. Rocznik 89r. blacha w dobrym stanie (na razie nic mi nie odpadło a nie przejmuję się za bardzo stanem polskich dróg). Kupiłem ją w grudniu, przegląd kończy się dopiero w październiku, a w nowy rok wykupiłem ubezpieczenie, które wyniosło mnie 325zł. Jedyne co do tej pory robiłem, to alternator ale naprawa kosztowała 50zł. Problem mam jeszcze tylko z tą skrzynią i to, że pali jak smok ok. 15-16l/100km (jazda miejska) ale mam nadzieję, że po regulacji i/lub renowacji gaźnika zmieszczę się w 10l/100km. Skoro masz skrzynię na sprzedaż to może się dogadamy? Czekam na propozycję na privie. P.S. Mogę w razie wymiany zamiast mojej 4-biegowej skrzyni włożyć 5-biegową, czy wymaga to jakiś modyfikacji? [ wiadomość edytowana przez: Hudyvolt dnia 2010-02-16 15:27:23 ]


Wiesz ja ta skrzynie ktora mam zostawilem dla siebie ale moge zapytac sie mojego kumpla ktory rozłożył swoja na czesci czy moze nie ma skrzyni na sprzedanie, ale jest to skrzynia 4 biegowa, a jesli chcesz wstawić 5 biegowa to raczej nie bedzie z tym zadnego problemu a to ze pali jak smok to one juz tak maja moja teraz tez pali tak w granicach 15litrów benzyny, ale to zalezy od stylu jazdy, ja jak kiedys zmienilem swój styl to zszedłem do 10litrów, ale wystarczy oddac gaznik do regeneracji i dobrze ustawić zapłon a spalanie napewno spadnie
  
 
Panowie, bez jaj, skąd takie spalanie??????W Samarce???? Moją wytłuczoną 1500 która miała pod 300 tys km przebiegu (silnik poza regulacjami nie tykany)w momencie jak lądowała na złomie nie udało się przekroczyć 10 l przy normalnej jeździe, nawet w mieście. A normalnie na trasie to około 8l (+/- 0,5 l). Panowie, wybierzcie się może do mechanika bo 15l/100 km to żre ciężki Mercedes 124 z benzynowym silnikiem 2,3.
No chyba że mówimy o jeździe non stop ogień i z ciągłymi redukcjami na 2 i 3 kręconymi powyżej 5 tys obr.

-----------------
Były
Łada 2105 r.1983
Łada 2101 r.1986
Łada Samara 2109 r.1990
Jest
Wrak Łada 2105 r. 1986