Gralo i przestalo...

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Gralo mi radyjko w aucie, ladnie gralo i nagle przestalo... Nieby wszytko dziala a nie gra, bardzo dziwna sprawa... pierwszy raz sie z takim czyms spotykam. Bedzie trza tam zajrzec i poszukac przyczyny. Jakies propozycje z Waszej strony?
  
 
Njaprawdopodobniej poszla ci koncowka mocy. A jak nie to zobacz czy kable do glosnikow.wzmacniaczy sie nie popalily.
  
 
Jeśli zapala się podświetlenie radia gdy chcesz je włączyć a nie ma dźwięku w głośnikach to jest to na 100% końcówka mocy.Jeśli nie ma żadnej reakcji to sprawdź bezpiecznik w radiu i w "skrzynce" z bezpiecznikami.
  
 
No chyba faktycznie bedzie koncowka bo radio obsluguje wszystkie funkcje. Najgorsze jest jednak to ze nawet nie mam czasu sprawdzic Moze w weekend sie uda (mam nadzieje)
  
 
Miałem taki sam przypadek całkiem niedawno, radio DEH 1400. Okazało się, że Pioneer ma tak czuły układ zabezpieczający, że w moim przypadku odciął końcówkę mocy po tym, jak się kabelek od jednego z głośników przetarł i dotykał masy samochodu ( a to też był przewód masowy ).
Wymieniłem przewód i wsio wróciło do normy.
Sprawdź radio w innym aucie i będziesz wiedział czy masz taki sam problem. Pozdrówka
  
 
To tak gwoli wyjasnienia, to wiekszosc nowszych radyjek ma ODDZIELNA mase dla koncowki mocy. Tzn. zasilanie to jest jedna masa, a minus glosnika to zupelnie inna masa, konkretnie masa koncowki mocy, wiec jezeli zdarzy sie zewrzec mase z wyjscia glosnikowego to bardzo prawdopodobne jest, ze sie spali koncowka mocy, podobnie jest z plusem, ale o tym chyba nie musze wspominac
Jest tak zrobione, poniewaz, zeby uzyskac wieksza moc z koncowek pracuja one w ukladzie mostkowym, a co sie z tym wiaze masa zasilania i masa glosnika to sa dwie rozne masy.

Pozdrawiam ...
  
 
JARO coś Ci się chyba pomyliło. Masa jest jedna i jest to ta sama masa która jest na karoserii. Koledze przetarł się kabel z +, dotknąl obudowy i włączyło się zabezpieczenie przeciwzwarciowe - proste.

Jeśli radio się włącza to nie mogły się spalić bezpieczniki - dla mnie to też normalne.
  
 
Igod, to podlacz minus glosnika w swoim radyjku do masy samochodu a zobaczysz co sie stanie ... w miom Pioneerze KEH-P8610 najzwyczajniej w swiecie spalila sie koncowka mocy ... Co Ty na to ??
  
 
Igod, to podlacz minus glosnika w swoim radyjku do masy samochodu a zobaczysz co sie stanie ... w miom Pioneerze KEH-P8610 najzwyczajniej w swiecie spalila sie koncowka mocy ... Co Ty na to ??
  
 
Cytat:
2002-09-22 19:00:13, Dzierzan pisze:
Jeśli zapala się podświetlenie radia gdy chcesz je włączyć a nie ma dźwięku w głośnikach to jest to na 100% końcówka mocy.Jeśli nie ma żadnej reakcji to sprawdź bezpiecznik w radiu i w "skrzynce" z bezpiecznikami.



Niekoniecznie. Ja swego czasu posiadałem radio Panasonic RD-310. Miałem w nim podłaczone 4 głosniki, w czym do dwóch były szeregowo podłączone tweetery. Jeden z nich lubiał sie zawieszać i blokował cały dzwięk. Spróbuj po kolei odłaczac kazdy głosnik i sprawdz czy radio gra. Jezeli to nie pomoże, to poszła końcówka mocy a koszt jej wymiany w zależności od radia od 50 do 150 zł.
  
 
Może być jeszcze przepalona ścieżka na druku radia w okolicy końcówki mocy. Bardzo częsty objaw.
  
 
Jaro - masz rację, ale tylko w przypadku kiedy końcówka w radiu pracuje jako wzmacniacz mostkowy, a tak jest w przypadku kiedy radio ma więcej niż 6-8W na kanał, czyli w prawie każdym.

Za szybko czytałem, sorry za zamieszanie i zwracam honor.
  
 
Witam
A dokładniej to kiedy końcówka pracuje w układzie mostkowym, to głośnik nie ma takiego czegoś jak "masa". Oba kabelki są "gorące" czyli na obu występuje sygnał, prze czym na jednym kabelku jest odwrócony o 180 stopni względem drugiego. Przeważnie na każdym z kabelków jest połowa napięcia zasilania (w stanie spoczynkowym), czyli przy napięciu akumulatora 12V mamy na kabelkach głośnikowych po 6V. Zwarcie którego kolwiek do masy lub do plusa może spowodować uszkodzenie końcówki mocy. Niby wszystkie te końcówki są pozabezpieczane przed zwarciem do masy, do plusa, zwarciem "do siebie", przeciążeniem, termicznie itp. (zmieniam sporo końcówek w radiach) ale jak wszyscy pewnie dobrze wiecie w życiu bywa inaczej i końcówki lecą jak muchy. A oznaczenia kabelków + i - są w celu łatwiejszego fazowania głośników i nie należy ich mylić z masą i plusem zasilania. W sumie jak się ma troche wprawy i dobry słuch, można sfazować głośniki na słuch, ale wszystkie nowsze radia mają już nieźle pooznaczane wyjścia (nie tak jak kiedyś: wychodzi garść kabli i rób co chcesz

Pozdroofka
[x]Angel
  
 
Zapomnialem juz o tym poscie Madra glowa zajrzala do srodka i polecila polaczyc obudowe radia z masa auta. Tym sposobem radio ozylo i gra! O szczegolach technicznych nie mam oczywiscie pojecia.
  
 
Dopisze sie tutaj... Kumpel ma problem z radyjkiem Pioneer Keh-5200RDS, a dokladniej radio poprostu z dnia na dzien przestalo grac. Wszystkie funkcje sa ok, tylko nie ma dzwieku, koncowka mocy wymieniona i dalej to samo. Gdzie szukac przyczyny takiego stanu rzeczy?
  
 
U mnie odczepiły sie przewody od jednego z głosników i dotykały do karoserii, radio (Clarion) działało ale nie było dzwieku, podłaczyłem spowrotem kable i wszystko wrociło do normy.
  
 
Ok, tyle ze radio sparwdzalismy poza samochodem takze kable stykajace sie z karoseria mozna wyeliminowac