Przerywana praca wycieraczki - gdzie jest ten przekaźnik????

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Panowie! Mam głupie pytanie(bo ciągle nie mam czasu aby "dogłebnie"rozpracować moje auto) w związku ze zła pracą wycieraczek na pierwszym "biegu"- czyli nieciągłej (jak to określa książka). Chodzi o to ,że wycierazka nie robi pełnego cyklu , tylko zatrzymuje sie co chwilę.... Coś tam cyka, ale nie wiem gdzie....Gdzie do cholery jest ten przerywacz ????czy może to jest przekaźnik???
Paweł
  
 
Witam... otóż jest chytrze ukryty, lewa burta... wysoko prawie, prawie pod deska rozdzielcza..., z lewej burty, miedzy słupkiem przednich drzwi, a przegrodą silnika, można wyczuć ręką, jest kostka wielkości 2x4x7 cm, przykrecona do górnej wewnętrzej podłuznicy za pomoca 2 wkrętów, czasem zasłonieta wygłuszeniem, generalnie rzecz naprawialna, wystarczy z reuły oczyscić styki przekaźnika
  
 
To sie człowiek ciekawych rzeczy dowiaduje!!! Bo mi tez cos tak cyka i pstryka jak mam wlaczony tryb przerywany. No to jutro nurkuje
  
 
Dzięki Mirek! No własnie tam coś cykaTeraz juz znajdę,A ponieważ zbliza sie deszczowa pora roku - chciałbym to naprawić
Dzięki
  
 
łatwiej powiedzieć że głębiej za dźwignią do podnoszenia maski może ciut wyżej
  
 
a w 2107 tez? pytam na wszelki.....
  
 
Tez tak jak pisze Dobry za dzwignią otwierania maski trochę do góry jak masz problem ze znalezieniem włącz wycieraczki na jedyne zanurkuj a napewno usłyszysz gdzie cyka.
  
 
znalazłem dzisiaj ten modulik. Odkręciłem go z nadzieją przerobienia lekko rosyjskiej elektroniki tak aby dodać jakiś potencjometr do regulacji okresu pracy wycieraczek. Ale moim oczom ukazał się niestety timer bimetaliczny który raczej do regulacji sie nie nadaje. W najbliższych dniach jeśli będę cierpiał na nadmiar czasu to opracuje taki modulik podłączany zamiast tego który będzie miał wyprowadzony potencjometr do regulacji częstotliwości pracy wycieraczek. Jeśli ktoś będzie czymś takim zaintereswany to z chęcią udostępnię schemacik (oczywiście jak już go wymyślę)
  
 
Jestem bardzo zainteresowany!
  
 
to w zasadzie nie jest duży problem ja to kiedyś zrobiem na podstawie schematy diody migającej tyle że z potencjometrem nawet działało tylko oprócz przekaźnika orginalnego czasowych wycieraczek musiałem jeszcze jeden dodać do wysterowania tego klocka orginalnego i już a co do regylacji tego bimetalu to da rade ale na stałe czyli jak się podegnie bimetal z taką częstotliwością będą działeć a w starszych modelach często zdarza się że się bimetal na tyle odkształca że nie łączy styku i czasowych nie ma choć słychać przekaźnik wystarczy go rozebrać dogiąć odpowiednio bimetal i gotowe
  
 
To, ze rele cyka, to oznacza, ze prawidlowo pracuje. Trzeba sprawdzic kabely do silnika wicieraczek, a jak nic sie nie zmieni to samotny silnik. Trzeba go wyjac, rozebrac i sprawdic waczke z plastiku (niewiem jak sie to po polsku nazywa, po angielsku to "cam" mysle, ze sie zrozumiemy). Ta waczka wlacza kontakty i mozna jest juz zuzyta a trzeba skrzywic kontakty, lub zmienic waczke ze zlomowego silnika. To moze byc dowod dla czego sie wycieraczky zatrzymaja gdzie chca. Jak nie to, to sproboj zmienic silniczek.

Mysle, ze sczateczky sa OK, bo na pelnym biegu wycierazky pracuja OK. Na pelnym biegu jest silniczek inaczej podlaczony.

Przy przerywanym biegu rele sluzy, aby sie rozbieg silniczek, i wtym razie waczka sie przesunie z punktu "0" do punktu "1" i wlacza kontakty, silniczek zroby caly jeden obrot, waczka wroci do punktu "0" i wylaczy kontakty, i tak sie to cykliczne powtarza.

Pozdr.
MILAN
 
 
Witam, to ze cyka, oznacza tylko i wyłacznie to, ze czasomierz działą, cewka próbuje właczyć styk, prawdopodobnie styk jest wypalony. trzeba go wyczyścic i wyregulowac, możan zdjąc obudowe, podłaczyc bez przykrecania i wtedy podregulowac,
  
 
Nie no nie będę robił żanych sztuk z tym bimetalem. Planuję zrobić taki moduł zamiast tego oryginalnego, z którego będzie wyprowadzony potencjometr na przewodzie do regulaczji częstotliwości. Potencjometr sie gdzieś zamontuje i bedzie git-Ameryka. Wiem już jak to zrobić bo przebadałem tą część instalacji (wykształcenie elektroniczne do czegoś zobowiązuje ) tylko za diabła nie mam ostatnio nawet chwili czasu żeby się za to zabrać
  
 
Hmmmm...
Jak by mi ktoś powiedział jak tu wstawić obrazek to wysłałbym schemat tego co wymyśliłem
A działa całkiem fajnie.
  
 
Wyślij Konoriemu, może na klubową wstawi
  
 
Wstawiasz obrazek ja jakis serwer. Potem w edycji posta klikasz na klawisz "obrazek" i podajesz cala sciezke dostepu razem z nazwa pliku.


Wyslij mi na mejla to wstawie

leszlach@gnu.univ.gda.pl

[ wiadomość edytowana przez: Leszek_Gdynia dnia 2003-10-13 23:17:23 ]
  
 
Leszek_Gdynia obiecał wstawić tu schemat a na razie opisze co na nim będzie widać:
Korzystając z chwili czasu zmajstrowałem to, czym się odgrażałem.
A więc tak: Całość zmontowałem narazie dosyć prowizorycznie
na płytce uniwersalnej i cały układzik testuje (jak na złość dzisiaj nie padało).
Ale po kolei. Układ zastępuje oryginalny przekaźnik w "czasowej" pracy wycieraczek
w Ladzie 2107 (może w innej też???). Do jego budowy wykorzystałem taniutki układ NE555
dostępny w każdym sklepie elektronicznym. Stabilizator 7808 (może być 7809) właściwie
teoretycznie niepotrzebny zapewnia jednak stabilniejszą pracę układu oraz zabezpiecza
go przed jakimiś przepięciami i zakłóceniami.
Przekaźnik - właściwie to chyba można by wykożystać ten z oryginalnego modułu,
ale ja dałem inny bo nie chciałem tego oryginału dewastować Ważne aby miał dwie pary
styków przełączanych i aby elektromagnes przyciągał kotwicę przy napięciu 8V.
Potencjometr 20kOhm - potencjometr do druku. Po zmontowaniu układu ustawiamy nim czas włączenia
przekaźnika na ok 1sekundę.
Potencjometr 220kOhm - tym właśnie potencometrem regulujemy częstotliwość pracy wycieraczek.
Ja zastosowałem potencjometr o charakterystyce liniowej (A) ale widze, że lepiej byłoby
zastosować taki o charakterystyce logarytmicznej (chyba B)
Rezystor R - dobieramy doświadczalnie. Jego wartość ogranicza nam maksymalną częstotliwość
pracy wycieraczek. Ja mam na razie ok 330 Ohm ale widze że to za mało, bo jak skręce ten 220k
na minimum to wycieraczki dają pełną parą.
Kondensator 220u/25V - od jego wartości, oraz od wartości potencjometru (tego 220k) zależy
częstotliwość pracy wycieraczek. Im kondensator większy tym czas pomiędzy poszczególnymi
wahnięciami dłuższy (przy stałym ustawieniu PR - no ale to potencjometrem kręcimy a nie
kondensatorem

Jak to podłączyć??
Wypinamy oryginalny modulik. Zaopatrzony jest on w męskie złącze ISO. Rozkład wyprowadzeń
oraz kolory przewodów (przynajmniej takie, jakie były u mnie) zaznaczyłem na schemacie.
No to chyba tyle.
  
 
A oto i schemat:

  
 
Patrze i patrze i nic
Jakoś dam rade.
Leszek a na jaki serwer wstawić i jak to zrobić? Nie jestem zbyt bystry w tych sprawach
  
 
Zakładasz jakieś konto np. na wp.pl i tam potem bedziesz miał instrukcje jak sie łączyć ze swoim kontem ftp. Uzywasz programu np. Windows Commander do polaczenia sie ze swoim kontem i przegrywasz na nie wybrane przez siebie pliki. Voila!