Padło oświetlenie deski i dzwonek...

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam
Wczoraj wymieniałem żarówkę światła mijania na włączonych światłach. W pewnym momencie przestał działać dzwonek informujący o włączonych światłach przy wyłączonym silniku. To mi nie przeszkadzało zbytnio Do czasu.... jak zobaczyłem dzisiaj wieczorem, że nie działa oświetlenie wskaźników na desce. I teraz nie wiem co jest grane. Co się mogło stać? Sprawdzałem wszystkie bezpieczniki i są ok.
Proszę o pomoc.
Pozdrawiam
  
 
zobacz, czy działają Ci tylne światła. mi po przepaleniu podswietlenia deski tylne pozycyjne nie działały.

Pozdr.
  
 
Cytat:
2008-04-10 23:34:56, wisa pisze:
.......Sprawdzałem wszystkie bezpieczniki i są ok.


Sprawdź raz jeszcze wszystkie bezpieczniki ...miernikiem. Nie wiem jak je sprawdzałeś, ale sprawdzanie wyłącznie wzrokowe bezpieczników (w ciemnym garażu ) może być mylące.

Weź każdego i wyjmij, sprawdź miernikiem i daj znać czy rzeczywiście były OK. Nie każdy bezpiecznik upala się na "na środku" w tej takiej szparce rewizyjnej (...).

Nic innego ...teoretycznie nie może być.

Aha... bezpieczniki świateł mijania i drogowych są w czarnej skrzynce obok akumulatora. Też je sprawdź.

  
 
Dzięki Koledzy za chęć niesienia pomocy.
Sprawdziłem, czy mam tylne światła. No i ..... nie mam! Robert, jak rozwiązałeś ten problem u siebie?
Nawigator5, bezpieczniku sprawdzałem co prawda w garażu, ale jasnym plus dodatkowa lampa No i wyciągałem je wszystkie po kolei i dokładnie oglądałem. Miernika, niestety, nie mam. Zastanawiam się jeszcze czy to nie "poszedł" przekaźnik...
Pozdrawiam
  
 
Cytat:
2008-04-11 09:12:43, wisa pisze:
No i wyciągałem je wszystkie po kolei i dokładnie oglądałem.



Nie oglądaj, a wymień odpowiedni na nowy.
  
 
Cytat:
2008-04-11 09:12:43, wisa pisze:
Dzięki Koledzy za chęć niesienia pomocy. Sprawdziłem, czy mam tylne światła. No i ..... nie mam! Robert, jak rozwiązałeś ten problem u siebie? Pozdrawiam



U mnie było to zwarcie za radiem, bo mam straszny burdel w kablach po poprzednim właścicielu. tylko, że u mnie od razu wywalało bezpiecznik (któryś z tych w kabinie). moze zobacz, czy nie masz zwarcia gdzieś w kablach przy światłach (tam gdzie wymieniałeś żarówke).

Pozdr.
  
 
No to nabyłem próbnik samochodowy 6-12 V i po południu przelecę nim bezpieczniki W/g mojego rozeznania bezpiecznik odpowiedzialny za problem nosi nr 8 Chyba, że się mylę Dla pewności przelecę je wszystkie
Zerknę też na przewody przy prawym reflektorze - może tam coś skaszaniłem jak wymieniałem żarówkę. Jeżeli to nic nie pomoże, to chyba będzie kwestia przekaźnika...
Pozdrawiam
  
 
Cytat:
2008-04-11 11:33:48, wisa pisze:
po południu przelecę nim bezpieczniki
Dla pewności przelecę je wszystkie



  
 
Cytat:
2008-04-11 11:33:48, wisa pisze:
Dla pewności przelecę je wszystkie



Dla pewności to go wymień. Ja miałem kiedyś bezpiecznik który "prawie działał". Wszystko zależało od tego, czy po chybnięciu auta na dziurze wypalone delikatnie wnętrze bezpiecznika akurat sie styknęło czy też nie. Miernik też nic nie pokazał bo akurat stykało. Dopiero oględziny z lupą w ręce wykazały minimalną szczelinę.
  
 
Cytat:
2008-04-11 11:33:48, wisa pisze:
Jeżeli to nic nie pomoże, to chyba będzie kwestia przekaźnika... Pozdrawiam


Espero jest upośledzony w przedmiocie przekaźników świateł... czyt. nie ma zadnego przekaźnika świateł

Natomiast na forum dorobił sie niejednego opracowania doktorsko-habilitacyjnego dotyczacego zmiany tego nienormalnego rozwiązania.

Jak piszesz, że wymieniałeś żarówki przy włączonych światłach - to jest jakiś procent prawdopodobieństwa, .....że się upaliły styki włącznika - jako najsłabszy element całego ogniwa

....masz próbnik to kombinuj

....A tak poza konkursem ...."jaka to szkoła" wymiany gorących żarówek ? - wg Morawskiego chyba nie...
  
 
Cytat:
2008-04-11 12:25:17, nawigator5 pisze:
Espero jest upośledzony w przedmiocie przekaźników świateł... czyt. nie ma zadnego przekaźnika świateł


Bzdura.

-----------------
czasem tu zaglądam
  
 
Espero przekaźniki ma. Jest nawet przekaźnik odpowiedzialny za sygnał dźwiękowy pozostawienia włączonych świateł.
Po południu popatrzę co w trawce piszczy Może to rzeczywiście tylko bezpiecznik... Koledzy, powiedzcie mi tylko dokładnie który? Poproszę bardzo.
Dla przypomnienia: nie działają u mnie: oświetlenie deski rozdzielczej łącznie z oświetleniem przełączników na niej, nie działa "bip- bip" sygnalizujący włączone światła przy zgaszonym silniku i, co najgorsze, nie działają tylne lampy pozycyjne. Reszta świeci i działa bez zarzutu.
Dzięki za zainteresowanie tematem i proszę o dalszą pomoc
Pozdrawiam

[ wiadomość edytowana przez: wisa dnia 2008-04-11 12:36:59 ]
  
 
Cytat:
2008-04-11 12:25:17, nawigator5 pisze:
Espero jest upośledzony w przedmiocie przekaźników świateł... czyt. nie ma zadnego przekaźnika świateł Natomiast na forum dorobił sie niejednego opracowania doktorsko-habilitacyjnego dotyczacego zmiany tego nienormalnego rozwiązania. Jak piszesz, że wymieniałeś żarówki przy włączonych światłach - to jest jakiś procent prawdopodobieństwa, .....że się upaliły styki włącznika - jako najsłabszy element całego ogniwa ....masz próbnik to kombinuj ....A tak poza konkursem ...."jaka to szkoła" wymiany gorących żarówek ? - wg Morawskiego chyba nie...


zapewniam ze nie tylko espero nie ma przekaznika swiateł mijania
  
 
Cytat:
2008-04-11 12:28:46, Adam4302 pisze:
Bzdura.



To proszę o szczegółowe wyjaśnienie gdzie w Espero są oryginalnie fabrycznie zamontowane przekaźniki świateł
I nie chodzi mi tutaj o przekaźniki świateł zamontowane w ramach rozwiązań racjonalizatorskich użytkowników forum.

Tylko fabryka mnie interesuje

...gdzie są ...słucham ?



Cytat:
2008-04-11 12:33:04, wisa pisze:
Espero przekaźniki ma. Jest nawet przekaźnik odpowiedzialny za sygnał dźwiękowy pozostawienia włączonych świateł.


To, że jakieś tam przekaźniki ma to wiemy ....Chodzi o jedne z ważniejszych czyli przekaźniki świateł drogowych/mijania ...nie ma !

[ wiadomość edytowana przez: nawigator5 dnia 2008-04-11 14:52:23 ]
  
 
Fabrycznie zamontowanych przekaźników świateł drogowych/mijania nie ma. Ale to i tak nie rozwiązuje mojego problemu
Pozdrawiam
  
 
Cytat:
2008-04-11 14:47:49, nawigator5 pisze:
To proszę o szczegółowe wyjaśnienie gdzie w Espero są oryginalnie fabrycznie zamontowane przekaźniki świateł
I nie chodzi mi tutaj o przekaźniki świateł zamontowane w ramach rozwiązań racjonalizatorskich użytkowników forum.

Tylko fabryka mnie interesuje

...gdzie są ...słucham ?


A co tu wyjaśniać. Racz sobie zajrzeć na schemat w serwisówce. Dla ułatwienia dodam: strona 534, element K5. Jest jeden przekaźnik, obsługuje on zarówno światła mijania jak i drogowe. Dopiero po nim jest przełącznik mijania/długie.

-----------------
czasem tu zaglądam
  
 
Jeżeli tak to zwracam honor ...bo nie miałem okazji obcować z serwisówką. W postach o przeróbce świateł ....też nie wyczytałem, że jakiś przekażnik jest. To raczej wszyscy dokładali przekaźniki po bezpośrednim podłączeniu się z zasilaniem od "+" akumulatora.

A fizycznie to gdzie on jest zamontowany ?
  
 
A ja problem opanowałem Bezpiecznik nr 11 odpowiedzialny za lampy oświetlenia zewnętrznego i przekaźnik DRL.
Pozdrawiam
  
 
przekaźnik świateł zamontowany jest w skrzynce za akumulatorem.

Fabrycznie są dwa przekaźniki - jeden załącza światła postojowe, oświetlenie deski itd.
Drugi włącza obwód świateł. Niestety kabel prądowy (roboczy) świateł idzie po przekaźniku do przełącznika przy kierownicy w którym zmienia się długie/krótkie. Wysokie natężenie prądu powoduje z czasem wypalenie styków. Poza tym na kablu i samym przełączniku są spore straty i dlatego niektórzy pomontowali dodatkowe przekaźniki - osobny do mijania i osobny do drogowych.
  
 
Jeżeli można, to podepnę się pod ten temat, mam problem z podświetleniem deski, problem taki że go nie ma, przejrzałem wszystko co znalazłem na ten temat i niestety niewiele mi to pomogło, otóż nie mam podświetlenia zegarów i panelu na środku, lampki ostrzegawcze (ręczny, pasy itp) są, światła pozycyjne o dziwo też są, bezpieczniki sprawdzone dwa razy wszystkie jakie w samochodzie są (w środku i pod maską) i są nieprzepalone, jeżeli ktoś miałby jakiś pomysł to proszę o pomoc (kiepsko tak jeździć w ciemno )