Kultowe Auta PRL-u - Archiwum 2014 - Strona 84

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
No proszę. Nie wiedziałem o tym, że były różne wysokości na których były przednie lampy w Jelczach.

Co do tych Tylnych lamp, których zdjęcia umieścił Piotr, to na zdjęciach są współczesne egzemplarze lamp. Egzemplarze tych lamp produkowanych w czasach PRL miały inne obudowy. Obudowy w latach 80-tych miały kształt kanciaty na końcach. Zwykły prostopadłościan.
Te lampy na zdjęciach nie mają już obudowy w kształcie skrzyneczki, ale są zaokrąglone na końcach. Klosze są niemal identyczne. Podobnie jak układ żarówek i całe oprawy, ale klosze z tych lamp doskonale pasują do obudów starego typu.

Na samym początku też myślałem, że lampy te są identyczne jak w PRL i takowe też kupiłem do swojej Nyski. Później dowiedziałem się, że były kanciate na końcach, więc w takowe się zaopatrzyłem na złomowisku. Zregenerowałem stare lampy, kupiłem nowe klosze i po regeneracji te lampy z traktora ze złomowiska wyglądają, jak z fabryki

W PRL producentem tych lamp była firma ZEM, zaś te produkowane współcześnie są produkowane w Oławie przez firmę WAŚ (stronka firmy: www.was.eu)

W naszym modelu Jelcza 315 zauważyłem też jeszcze jeden błąd.
Powiedzcie do czego powinien być zamocowany przedni zderzak?
No chyba do ramy. Tutaj jest pod zderzakiem - owszem - wycięcie w przedniej ścianie kabiny, ale za tym wycięciem nie ma niczego, co by przedni odcinek ramy imitowało. Normalnie dziura

Co zaś się tyczy lamp, to (to jest moja subiektywna ocena), bardziej podobał mi się taki układ lamp i kierunkowskazów, jak w Nysie, Żuku, czy Syrence - czyli kierunkowskaz pod przednią lampą. W Jelczach były zawsze kierunki po bokach, ale to już kwestia gustów i estetyki. Nie wiem dlaczego, ale jakoś zawsze wydawało mi się jak jako dziecko widziałem Jelcza 315, że ma on jakoś obrócone te przetłoczenia z tymi lampami o te 90 stopni
  
 
Polsko-Czechosłowackie prototypy miały pionowy układ oświetlenia przedniego - Lampa i nad nią kierunkowskaz. Po zakończeniu współpracy, w JZS zmodernizowano Jelcza 315 407 na 315 113 a w Czechosłowacji na bazie tych konstrukcji powstały samochody Liaz.
  
 
Wymierzyłem właśnie naczepę - cysternę z "New Ray", jaka jest wraz z ciągnikiem Mercedes Benz Actros sprzedawana na różnych stacjach benzynowych...
No i mały problem. Jak na naszego Jelcza wydaje się być za duża

Jest ona zarówno za długa, jak i za dużą średnicę ma ten zbiornik.
Naczepa w Mercedesie ma 3 osie, a te w Jelczach mają 2 osie, ale jeśli oprócz zmniejszenia ilości osi, trzeba jeszcze skracać zbiornik, to już klapa, a średnicy plastikowej rury to już nie zmniejszę...
Ech, szkoda. A już myślałem, że wykorzystam całe siodło z Mercedesa. No a do ciągnika dodam ten most i będę mieć Merca Actrosa 3-osiowego do zabudowy oraz Jelcza - cysternę straży pożarnej i to wszystko bez większych przeróbek... Niestety z taką naczepą, nasz Jelczyk wyglądał by trochę karykaturalnie
  
 
Trochę niedobrze bo przymierzałem się na taki zestaw.
Ciekawią mnie jeszcze koła, czy będą ewentualnie pasowały.

W biedronie mają być ciekawe MANy w 1:43 mogą się przydać.
http://www.biedronka.pl/pl/product,id,3882,name,pojazdy

Czy ktoś się orientuje czy osiągalne są same koła do ciężarówek?
żeby nie trzeba było kupować całego auta tylko dla kół.
  
 
Cytat:
2014-11-17 00:28:36, rihoru pisze:
W biedronie mają być ciekawe MANy w 1:43 mogą się przydać. http://www.biedronka.pl/pl/product,id,3882,name,pojazdy

...te same MANy są w AUCHANach - tańsze o 10 zł.
  
 
Tak wyglądają MANy w Auchanie.

  
 
...hej, a wiecie, że mnie tymi Manami zainteresowaliście!

Piszę poważnie. Kupiłem już 2 Many na stacjach benzynowych: kontenerowiec hakowy do złomu oraz laweta piętrowa do przewozu aut osobowych. Oba produkcji "New Ray", oba są modelami Mana XF 2000, produkowanego w latach 1994 - 2000
Ich kółka są nieco większe od tych w Jelczach z KAP, ale nie wiem, jak z "merytorycznością" jeśli chodzi o ich kształt felg itp

Te Many, jakie mają być w "Biedronkach", to są już miniatury nowszej wersji Mana. Widzę, że całkiem ładnie się na zdjęciach prezentują, mają koguty i inne bajery o jakich w KAP możemy jak na razie pomarzyć. Jeśli nie ma tam nic "skopanego", to powinny się całkiem ładnie prezentować w gablotce obok swoich "starszych kolegów". Myślę, że by nawet pasowały do towarzystwa dla naszych Jelczy!

Co do pomysłów, żeby z mana zabrać koła i całą zabudowę - np śmieciarkę, albo wywrotkę, to raczej odradzam takie zamiany. Nie chodzi tu tylko o sprawy przeróbek - w stylu: "da się, czy nie da", ale i o to, że taki model będzie totalnie "NIEMERYTORYCZNY".
Jelcza można owszem pozamieniać z jaką inną ciężarówką, ale najlepiej "z epoki". Np dźwig z jakiegoś Ziła, albo zabudowę od Stara... Inaczej to takie połączenie będzie, jak pisałem wcześniej - komiczne

Ale te Many mogą byś świetnym towarzystwem i tłem dla naszych Jelczy! Przecież na drodze można było jeszcze do niedawna spotkać te Jelcze i jeździły one nieraz obok nowocześniejszego sprzętu. A co z remizami OSP czy PSP?. W jednej bramie Jelcz 315, a w innej Mann, Scania czy Mercedes... aż się rozmarzyłem...

Już sobie wyobrażam takiego Mana śmieciarkę z napisami "STRACH I SYNOWIE" i na częstochowskich "blachach", albo z napisem "REMONDIS" i na tablicach z Opola...

Co do TIR-ów z "New Ray", to są one jak najbardziej MERYTORYCZNE. Oglądałem nieraz jak po drodze 901 przejeżdżały lawety wiozące nowiutkie Fiaty 500 albo VW, albo przejeżdżały kontenery do przewozu złomu z firmy "Scrapena Herby", cysterny dowożace paliwo w barwach ORLENU czy BP. No i zwracałem na to szczególną uwagę, że te prawdziwe TIR-y są niemal identyczne, jak te z NEW RAY. Odwzorowanie tych "zabawek" jest bardzo zgodne z oryginałem. Jeśli tutaj, z tymi Manami będzie tak samo, to będzie to świetny materiał na przeróbkę na model z prawdziwego zdarzenia
  
 
...to jeszcza MANy z Biedronki

  
 
też podobnie sobie pomyślałem, że MANy są nieźle zrobione (przynajmniej na zdjeciach) że aż szkoda je niszczyć.
Ale z tymi kołami w jelczu trzeba coś zrobić.
Pół biedy jak chce się zmienić koła tylko w jednej sztuce, a zamówiłem póki co trzy i planuję kolejne. Dziś przejechałem się po Wro i nigdzie jelczy nawet nie było, choć inne mini i ZK mają. W empikach jak jakiś czas temu pisałem, wymiotło wszystko. Wgląda na to że zostaje tylko zamawianie przez net.
Może po tych doświadczeniach z jelczami DeA w końcu pójdzie po rozum do głowy i zaczną wydawać ciężarówki a nawet autobusy polskie ew demoludowe w jedynie słusznej skali bo idzie to jak ciepłe bułki. Nie patrzyłem czy dostępne są jeszcze Lublin, Star i Robur.

Co do Jelcza to zdecyduję się chyba na zrobienie nowej paki zgodnej z wymiarami wraz z plandeką z jakiegoś materiału, który będzie dobrze imitował plandekę. Nie mówiąc o konwersjach na które mam parę pomysłów.
  
 
Kurcze, no niezłe są, już widzę że betoniarka pójdzie na naczepę HSW do 317ki.
  
 
Sprawdziłem, Robur dostępny ale Lublin, to można zapomnieć.
Wniosek, polskie ciężarówki i wszystko zejdzie.
  
 
Lublin byl niedostepny w archiwalnych odkad sie pojawil...
  
 
Lublinów zamówiłem 3 w kiosku patronackim, a dostałem 1

Co do Jelczy zamawianych przez pocztę, to dostałem dzisiaj wezwanie z poczty po odbiór. Zamawiałem w dniu 5 listopada, czyli nawet 2 tygodnie nie minęły zanim dotarło... A DeA podawało, że okres realizacji to 4 tygodnie...

Co do Manów. Wie ktoś może od kiedy będą w sklepach Auchan? Chodzi mi o dokładną datę. No bo jeśli po 10zł taniej na każdej sztuce, to by mogło mi się opłacić szorować po nie aż hen hen daleko w Opolu na Wrocławską...
No oby się nie okazało, że te Many będą na poziomie "piaskownicy" i będzie się dało z nich coś profesjonalnego zrobić... może wpierw zobaczę w "Biedronce", co są warte... (bo mam tam znacznie bliżej)
  
 
Cytat:
2014-11-17 21:03:54, Historyk1985 pisze:
Co do Manów. Wie ktoś może od kiedy będą w sklepach Auchan? Chodzi mi o dokładną datę.


Ta promocja właśnie trwa i kończy się 30 listopada.
http://www.promoceny.pl/gazetka/15009/p/16/#letpg
  
 
Tylko podobno te w Auchan są wszystkie 2 osiowe a w Biedronce 3 osiowe, więc jak ktoś kupuje na dawcę kół do Jelczy to musi się zastanowić co się bardziej opłaca /// Te pojazdy mają kabiny plastikowe ?
  
 
A więc jednak, w serii rosyjskiej skończyły się pomysły...



W następnym wydaniu (numer 151) za dwa tygodnie Trabant 601



[ wiadomość edytowana przez: camilovesky dnia 2014-11-18 09:57:38 ]
  
 
Lista kolejnych numerów Autolegend SSSR

151 TRABANT 601 LIMOUSINE
152 FSO POLONEZ
153 ŠKODA 120 LS
154 WARSZAWA 203
155 TATRA 603-1
156 WARTBURG 353 LIMOUSINE
157 TARPAN 237
158 BARKAS B 1000
159 NYSA N 59
160 TATRA 613
161 ARO 243
162 NYSA 521
163 ŻUK A-11B
164 DACIA 1300
165 FIAT 125P
166 ARO-240
167 MULTICAR M25
168 ARO M461
169 FIAT 126P
170 ROCAR TV12F
171 ARO-244
172 WARTBURG 312
173 TRABANT P50 LIMOUSINE
174 SYRENA 100
175 ARO 10
176 EMW 340
177 ARO-242 пикап
178 Zastawa 750
179 ŻUK A-03
180 ROCAR TV41

Zródło: rc-forum.ru

[ wiadomość edytowana przez: camilovesky dnia 2014-11-18 10:02:05 ]
  
 
Cytat:
2014-11-17 19:25:44, rihoru pisze:
Nie patrzyłem czy dostępne są jeszcze Lublin, Star i Robur.

...z tego co widzę to STAR 20 i ROBUR są dostępne w sprzedaży wysyłkowej.
Cytat:
2014-11-18 08:30:14, poldon82 pisze:
Tylko podobno te w Auchan są wszystkie 2 osiowe a w Biedronce 3 osiowe, więc jak ktoś kupuje na dawcę kół do Jelczy to musi się zastanowić co się bardziej opłaca /// Te pojazdy mają kabiny plastikowe ?

...są różnice z osiami, ale np. straż ma tylko dwie osie i tu i tu. Poza tym to są inne typy pojazdów - mają inne kabiny,
Aha, kabiny są metalowe i pojazdy są "bardzo ciężkie"



[ wiadomość edytowana przez: Piotr1-60 dnia 2014-11-18 14:06:29 ]
  
 
o kurcze. Skoro w Auchan są 2 osiowe, a w Biedronce 3 osiowe no i różnią się kabinami, to oznacza, że to są zupełnie różne serie zupełnie różnych modeli. No i to zmienia zupełnie postać rzeczy.

A wie ktoś może, czy w innych jeszcze sklepach, z innych sieci są jakieś podobne Many? Np chodzi mi o "Polo Market", EKO, Lidl, Real, Kaufland...

Jeśli są różne ilości osi, no to znaczy też, że i zabudowy mogą być różne. Man XF 2000, którego mam w wersji kontener hakowy, jest pewnie "w realu" bazą do powstania nowszych wersji, których to miniatury będą w Biedronce. Mój Mann "hakowiec" jest 3-osiowy. Jeśli się nie mylę, to te modele z Biedronki powinny być do niego zbliżone wielkością...

Normalnie mi robicie "smaka" z tymi MAN-ami

Jeśli promocja już trwa w Auchan, no i kończy się 30 listopada, to już nie wiem, czy opłaci mi się lecieć specjalnie po to w Opolu, bo może już nie być...
Zobaczę, co wyślą u mnie do Biedronki...

Widzę, że wywrotki się różnią - jedna ma żółtą, druga pomarańczową kabinę i 3 osie. 3-osiowa wygląda dla mnie bardziej realnie
Wóz strażacki - jeden wydaje mi się, że jest jakby dłuższy, choć ilość osi jest taka sama. Ale może to złudzenie optyczne. Oba wozy to podnośniki koszowe.
Cysterny Shell widzę wszędzie 3-osiowe. Wyglądają mi na identyczne
Ciekawe mogą być śmieciarki - nie mam porównania
Betoniarki ani pomocy drogowej nie widać za bardzo.
Ciekawe jaki typ "sprzętu" ma ta pomoc drogowa.
Interesują mnie te pojazdy i wiem, że jest bardzo wiele rozwiązań technicznych w wozach pomocy drogowej. Widziałem rozwiązania, gdzie były podwójne dźwigi - często stosowane w Jelczach "Ogórkach" czy Jelczach 315. Były też pojedyncze wyciągarki, ale były też ramiona z końcówkami w kształcie grzebienia, gdzie ramię dźwigu wsuwało się pod oś, a ramiona "grzebienia" omijały koła - taki sprzęt widziałem m.in na Mercedesie Benz Actros. Każde z tych rozwiązań miałem już okazję oglądać "w akcji", no i zawsze mnie interesowało to w jaki sposób sprzęt taki "pozbiera z drogi" jakiś wrak autobusu czy ciężarówki, który już w żaden sposób o własnych siłach nie mógł ruszyć (np bo rozpadła się tylna oś w ciężarówce). widywałem wiele razy takie "akcje"

[ wiadomość edytowana przez: Historyk1985 dnia 2014-11-18 15:20:43 ]
  
 
Cytat:
2014-11-18 15:01:45, Historyk1985 pisze:
Jeśli promocja już trwa w Auchan, no i kończy się 30 listopada, to już nie wiem, czy opłaci mi się lecieć specjalnie po to w Opolu, bo może już nie być... Zobaczę, co wyślą u mnie do Biedronki...

....mogę Ci kupić w Auchan Częstochowa i... przesłać - jak chcesz ?
Cytat:
2014-11-18 15:01:45, Historyk1985 pisze:
Ciekawe jaki typ "sprzętu" ma ta pomoc drogowa. Interesują mnie te pojazdy i wiem, że jest bardzo wiele rozwiązań technicznych w wozach pomocy drogowej.

...ma dźwig ramieniowy i podnośnik do jednej z osi pojazdu holowanego.

[ wiadomość edytowana przez: Piotr1-60 dnia 2014-11-18 20:11:06 ]