Prawo jazdy na małe autka do pojemności 49 ccm czy wymagane

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witajcie.
Mam pytanie, które zadaje mi już dużo osób z racji tego, że interesuje się motoryzacją ale sama nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie.
Otóż. Jak wiecie na te małe autka (aixamy, ligiery) do pojemności 49, ograniczenie 45km/h, nie trzeba bylo mieć prawa jazdy. Czy to się teraz zmieniło??

[ wiadomość edytowana przez: Biały dnia 2019-11-04 17:07:34 ]
  
 
A kartę motorowerową chociaż posiadasz? Faktycznie wcześniej na takie małe autka typu smart nie trzeba było mieć prawa jazdy,natomiast teraz przepisy uległy zmianie,najlepiej byłoby zapytać np: w wydziale komunikacji w Starostwie Powiatowym lub u ubezpieczyciela.
  
 
Tak jak kolega, mogę poradzić, że dobrze odwiedzić wydział komunikacyjny w starostwie i po prostu się wypytać o wszystko. W ogóle, na marginesie muszę przyznać, że polskim kierowcom wciąż brakuje kultury jazdy. Niestety, na naszych drogach wyzwiska, a nawet bójki między "zmotoryzowanymi" to chleb powszedni. Ja staram się być spokojna na drodze, ale jak widzę, że jeden samochód zatrzymuje się na przejściu dla pieszych, człowiek przechodzi, a przed nim drugi przejeżdża, to mnie krew zalewa normalnie.
  
 
Z tego co pamiętam to potrzebne jest prawo jazdy kat AM
  
 
Hej, z tego co się orientuje to auta z wagą do 350 kg i prędkością max 45k/h nie wymagają prawa jazdy, ale są traktowane jak motorower więc bezpiecznie mieć kartę.



[ wiadomość edytowana przez: Biały dnia 2018-08-04 01:18:37 ]
  
 
Cytat:
2016-06-20 12:03:53, jagoda3619 pisze:
Witajcie. Mam pytanie, które zadaje mi już dużo osób z racji tego, że interesuje się motoryzacją ale sama nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Otóż. Jak wiecie na te małe autka (aixamy, ligiery) do pojemności 49, ograniczenie 45km/h, nie trzeba bylo mieć prawa jazdy. Czy to się teraz zmieniło??



Mnie się wydaje że osoby pełnoletnie na takie pojazdy uprawnień nie potrzebują. Na skuter o pojemności do 50 ccm z ograniczeniem do 45 km/h o ile jesteś pełnoletnia uprawnień nie trzeba. Jest kategoria AM na takie pojazdy ale ona dotyczy niepełnoletnich. Skoro ten pojazd ma poniżej 50 ccm i ma to ograniczenie to wynika że raczej nie musisz mieć nic. Jeżeli to by było powyżej 50 ccm to trzeba już by mieć, na motocykle o takiej pojemności też już trzeba (jeśli to jest do 125 ccm to wystarczy kat. B, na większe trzeba już mieć A2 albo A).

[ wiadomość edytowana przez: Biały dnia 2018-08-19 01:41:15 ]
  
 
Znam osobiście gościa który stracił prawko i jeździ na dowód osobisty takim samochodem. Także można.
  
 
A ja nie mam takiej pewności, więc na wszelki wypadek szczegółów warto dowiedzieć się w wydziale komunikacji, tak aby potem nie płacić zbędnego mandatu.
  
 
A co jeśli kontrola ? dowód osobisty nie upoważnia do jazdy..
  
 
Cytat:
2016-06-20 12:03:53, jagoda3619 pisze:
Witajcie. Mam pytanie, które zadaje mi już dużo osób z racji tego, że interesuje się motoryzacją ale sama nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Otóż. Jak wiecie na te małe autka (aixamy, ligiery) do pojemności 49, ograniczenie 45km/h, nie trzeba bylo mieć prawa jazdy. Czy to się teraz zmieniło??



Potrzebne jest prawo jazdy AM, a że jest to odpowiednik dawnej karty motorowerowej to takie prawo jazdy zdaje się na motorowerach