Odkryłem czemu mi falują obroty!!!

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Wczoraj w nocy całkiem przypadkowo odkryłem że obroty w mojej Vectrze falują tylko wtedy gdy mam wciśnięty klawisz ECO.Gdy ECO jest wyłączone wszystko jest super.Ciekawe co to może być. Nareszcie krąg poszukiwań się znacznie zawęził.
  
 
Ha! To masz trop. Jak wiadomo ECO powoduje, że klima utrzymuje temp. wewenątrz kożystając z powietrza zewnetrznego a nie z kompresora... Zabawne jest to że chodzi ładnie gdy klima jest włączona... powinno być odwrotnie przecierz kompresor stanowi obciążenie dal silnika... hmm może sprzęgiełko tam ma jakiś defekt. Powodzenia
  
 
na pewno ma to jakis związek z przeplywem powietrza, mi tak falowało, że aż swiatła reflektorów przygasały... ale nie znam Vectry w ktorej by tak nie było...
  
 
Żeby było śmieszniej wczoraj odkryłem ze nie tylko po włączeniu klawisza ECO zaczynają falowac obroty ale takze przy wyłączonym klimatroniku to chyba jakas anomalia co ja mam biedny z tym zrobic
  
 
Nowe odkrycie w tej strasznie nurtującej mnie sprawie.
Wczoraj doszedłem że obroty zaczynaja mi falować kiedy wyłączony jest wiatrak chłodnicy, jak tylko wiatrak działa wszystko jest super ,może ktoś mnie poratuje i powie mi o co do jasnej ........chodzi bo mam juz tego troche dość
  
 
Hmmm....
A od razu, gdy wiatrak chłodnicy się wyłącza, obroty zaczynają falować? Czy po jakimś czasie? Może masz uszkodzony albo źle dobrany termostat
  
 
Polega to na tym że jak jest juz wystarczająco ciepło i kopmresor od klimy pracuje to działa takze i wiatrak na chłodnicy jak wcisne klawisz ECO wiatrak przestaje sie krecić i od razu zaczynają falować obroty.
Dzieje sie tak również jak przy włączonym klimatroniku i wyłączonym klawiszu ECO ustawie na klimatroniku nawiew na 0 to również wyłącza sie wiatrak i zaczynają od razu falować obroty
I gdzie tu pies pogrzebany.
Może znacie jakiegoś dobrego magika od opli i podobnych problemów ,może jakieś dobre ASO z dobrym elektrykiem w okolicach Łodzi i Waw-y

[ wiadomość edytowana przez: masterlysy dnia 2004-02-11 09:50:40 ]
  
 
Włączenie klimy (przycisk ECO wyłączony, prędkość dmuchawy więcej jak 0) powoduje, że komputer silnika automatycznie powoduje podbicie wolnych obrotów aby zrekompensowac wyzsze obciążenie spowodowane przez sprężarkę klimy.
Byc może silnik krokowy jest wyrobiony, zużyty właśnie w położeniu wolnych obrotów bez klimy i stąd faluje. Po podbiciu obrotów ustawia sie w innej pozycji i jest lepiej.

Taką mam oto teorię

Pzdr.
Petereke
  
 
zalaczone ECO - sprezarka nie dziala
nawiew 0 - sprezarka nie dziala

Czyli faluje tylko przy wylaczonej sprezarce. A czy aby napewno wylaczonej ?? Moze sterowanie jest uszkodzone i raz wlacza raz wylacza sprezarke.

Testowo pobawilem sie klawiszem ECO. Popstrykalem w dwusekundowych odstepach czasu i uzyskalem efekt falowania obrotow. NIe wiem czy mozna wypiac sprezarke z ukladu elektrycznego zeby nabrac pewnosci, ze jest wylaczona. Ale jesli mozna to polecam wyprobowac.
  
 
Cytat:
Byc może silnik krokowy jest wyrobiony, zużyty właśnie w położeniu wolnych obrotów bez klimy i stąd faluje. Po podbiciu obrotów ustawia sie w innej pozycji i jest lepiej

To niestety odpada poniewaz X18XE1 nie ma krokowca.

DrA dzięki za ciekawą wskazówkę!!!