Niebieskie diody dozwolone czy NIE

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
mam pytanie czy np. policja nie czepia sie was za swieciace spryskiwacze bo ja mialem zamontowane takie diody w zderzaku to patrol policyjny mnie zlapal i grozil utrata dowodu twierdzac ze samochod to nie choinka , i sam niewiem teraz tez mam ale mam je tylko na postoju wlaczone a teraz najlepsze jechalem w inny dzien tez z wlaczonymi kolo patrolu i nic mi nie zrobil wiec juz sam niewiem czy to wolno czy nie czy moze jedank zalezy to od pana policjanta, a wogule jest jakis przepis ktory zabrania tego typu swiatel moze ktos z was wie jak tak to prosze o odpowiedz
  
 
Wolno zielone i zółte.
Po pierwsze diody to buractwo ......
Po drugie niebieski i Czerwony to kolory ostrzegawcze i nie wolno ich miec w cywilnym aucie.
  
 
takie cacka sa juz od dawna zakazane
!!!! zalezy kto cie złapie jedni sie przyczepia drudzy zabiora dowodzik diody i jakies swiecace spryskiwacze zakazane grozi utrata dowodu
  
 
Dobra rozumiem czerwone, niebieskie niech beda zakazane, ale co to qwa ma byc, ze nie moge sobie powstawiac 100000 bialych diod ktore beda swiecily jasniej niz zwykle swiatlo, neony mogoa oswietlac pobocze, mnie osobiscie nie przszkadza jak cos takiego sie toczy, a nawet humor mi sie poprawia. Podobnie drazni mnie sprawa zakladania pasow bezpieczenstwa, co to ma byc demokracja, do cholery jakos nie widze. Wszyscy chca mi polepszyc byt na sile, odpier.. sie od ludzi, to do tych co ustalaja przepisy, a panowie z wladzy dokladaja cegielki nadgorliwoscia, ktora jest podobno gorsza od faszyzmu.
  
 
bo w polsce oprocz przepisow, jest cos takiego jak ich oficjalna interpretacja, i niestety czesto interpretacja przepisow sie zmienia
  
 
Mam podobny problem miamowicie czepiają się neonów zamontowanych pod autem...miałem kilka kontroli i zawsze się burzyli ale kilka mimut gadki i po sprawie ,jechałem dalej bez żadnego ale...tłumaczyłem się tym aby pokazali mi w kodeksie zakaz posiadania w aucie takiego światła...i tu się zaczynali motać a jak już dorzuciłem że wiem że nie wolno mieć świateł czerwonych i niebieskich o zmiennej częstotliwości i że w kodeksie nie ma nic na temat świateł pod samochodem to przestali się tego czepiać i szukali innych niuansów...często je znajdują....ale zawsze staram się wybronić że albo nie wiedziałem albo że takie już mam i nie mam kasy aby coś zmienić...pozdro
  
 
Niebieskie światła nie są dozwolone.
Co do stosowania innych podwoziowych, to jedynie kombinowałbym (tak żeby było legalnie z żółtym i czerwonym) bo innych to się nie da wkręcić w przepisy))

Art. 66. Kodeksu Drogowego
Zabrania się:
- umieszczania wewnątrz i zewnątrz pojazdu wystających spiczastych albo ostrych części lub przedmiotów, które mogą spowodować uszkodzenie ciała osób jadących w pojeździe lub innych uczestników ruchu,
- stosowania w pojeździe przedmiotów wyposażenia i części nie odpowiadających warunkom określonym w przepisach szczegółowych,

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ z dnia 1 kwietnia 1999 r.
w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.(Dz. U. Nr 44, poz. 432)

W § 12. 1. są wymienione typy świateł dopuszczalnych do zainstalowania i nie są wymienione światła podwoziowe, halogenowe, neony itd.

§ 13. 1. Światła pojazdu powinny odpowiadać następującym warunkom ogólnym:
6) światła czerwone nie powinny być widoczne z przodu, a światła białe (żółte selektywne) - z tyłu, z wyjątkiem światła cofania oraz świateł dodatkowych przewidzianych w § 24 ust. 1 pkt 8, § 25 ust. 2, § 26 ust. 3, § 27 ust. 2, § 31 ust. 1 oraz § 32 ust. 1.
(te paragrafy dotyczą Taxi, pojazdów policji, straży granicznej itd)

Podsumowując, nie jest nigdzie jasno zakazane używanie świateł podwoziowych, ale jest konkretna lista jakie są dozwolone. Na podstawie przepisów jak dla mnie to Policja mogłaby zabrać dowód rejestracyjny.

Zawsze może skorzystać z:
- uzasadnionego podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego),
- uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.
Już nie wspomnę o cofnięciu homologacji za używanie wyposażenie nieoznakowanego logo producenta, certyfikatem... itd.

Pozdrawiam
T

[ wiadomość edytowana przez: toom dnia 2004-07-16 14:30:57 ]
  
 
TomeQ: Światła boczne (obrysówki) są dozwolone przy chyba szerokości pojazdu ponad 1,8m. Nie pamiętam dokładnie, a chyba dozwolone sa tylko na naczepach.
Takie są przepisy i tyle. Jak chcesz zmieniać rzeczywistość to pisz petycje do Sejmu.)

Czuczu: Czerwone są niedozwolone w cywilnym aucie? To jakie ty masz kolory świateł stop? Chyba że masz wersję leśną Fiata)) Niedozwolone są czerwone modulowane.

PS. Mi by przeszkadzało gdyby jakiś palant zainstalował sobie diody na drzwiach. Światło tylne "Stop" jest z diody zrobione i oślepia jak cholera.

T

[ wiadomość edytowana przez: toom dnia 2004-07-16 14:38:59 ]
  
 
spoczo dzieki wszystkim chcialem wiedziec czy jest jakis przepis trzeba bedzie sie pilnowac aby niebiescy nie zabrali dowodziku
  
 
Swiatla boczne sa dozwolone nie tylko na naczepach. Czesto widuje busy oswietlone bocznymi obrysowkami. A pisac to ja sobie moge do swietego mikolaja chyba Wole ponarzekac
  
 
wogólenie moga byc pały mnie dzis zatrzymały i na to szczescie skonczyło sie tylko upomnieniem .achcieli mi dowód rejestracyjny zabrac :0