Cadillac - więcej o nowym modelu BLS Wagon

Cadillac - więcej o nowym modelu BLS Wagon13.07.2007
Cadillac BLS Wagon zostanie zaprezentowany publiczności podczas Międzynarodowych Targów Motoryzacyjnych IIA we Frankfurcie, w dniach 13-23 września 2007 r. Po raz pierwszy w historii marki, Cadillac wprowadzi na rynek samochód typu kombi.

W ofercie firmy pojawią się również jednostki napędowe zasilane bio-etanolem. Obydwie decyzje świadczą o coraz większym zaangażowaniu producenta w europejski rynek motoryzacyjny. Sprzedaż modelu BLS Wagon rozpocznie się w listopadzie 2007 roku. Wersje napędzane bio-etanolem będą dostępne w tym samym okresie, dla obydwu wersji nadwoziowych.

Cadillac - więcej o nowym modelu BLS Wagon 1 Samochody BLS Sedan i Wagon będą pierwszymi modelami Cadillac'a oferowanymi w Europie z ekologicznymi silnikami przystosowanymi do pracy na bio-etanolu. Paliwo to jest już powszechnie wykorzystywane w Ameryce i Brazylii, jako alternatywa dla tradycyjnej benzyny. Początek sprzedaży planowany jest na koniec bieżącego roku.

Wersja Wagon, z napędem na przednią oś, będzie dostępna z tymi samymi silnikami, co Sedan. Gama jednostek obejmuje dwa diesle oraz trzy turbodoładowane silniki benzynowe. Teraz, można wybrać bardzo mocnego, 4-cylidrowego turbodiesela 1,9 l, z systemem bezpośredniego wtrysku common-rail, który dostarcza 132 kW (180 KM) i aż 400 Nm momentu obrotowego.

W zależności od jednostki napędowej, w modelu BLS może być zamontowana 6- biegowa skrzynia manualna lub 5- i 6-biegowa przekładnia automatyczna. W modelach wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów, kierowca może włączyć sportowy tryb pracy przekładni (Sport Mode).

Cadillac - więcej o nowym modelu BLS Wagon 2 Gama silników benzynowych to dwa turbodoładowane silniki o pojemności 2 litrów, osiągające 129 kW (175 KM) lub 154 kW (210 KM). Najmocniejszy, zaawansowany silnik 2,8 V6, wyposażony w turbosprężarkę twin-scroll z podwójnym kanałem dolotowym i system zmiennych faz zaworów dolotowych, zapewnia 188 kW (255 KM).

Model BLS Wagon, pierwsze klasyczne kombi w 104-letniej historii Cadillac’a, to kamień milowy na drodze rozwoju firmy. Proste i zwarte, wyraźnie zarysowane linie nadwozia w formie klina, z charakterystycznymi elementami stylizacji i zwężającą się linią bocznych okien, czynią z Cadillac'a BLS Wagon bardzo oryginalną propozycję w segmencie samochodów kombi wyższej klasy średniej.

„BLS Wagon stanowi istotne uzupełnienie portfolio Cadillac'a. Kierowany jest do konsumentów poszukujących oryginalnych, luksusowych pojazdów, o doskonałej charakterystyce układu jezdnego zapewniających, oprócz osiągów, dużą funkcjonalność użytkową“, powiedział Jim Taylor, Dyrektor Generalny Cadillac. „Jesteśmy przekonani, że ten model będzie popularny na wielu rynkach Europy, tam gdzie klienci potrzebują samochodów uniwersalnych i bardzo wszechstronnych.”

Cadillac - więcej o nowym modelu BLS Wagon 3 Od przedniego zderzaka, poprzez znak rozpoznawczy marki, chromowaną V-kształtną osłonę chłodnicy, charakterystyczne, pionowe tylne lampy z technologią diod LED, po tylny zderzak, BLS Wagon mierzy 4716 mm długości, w porównaniu do 4680 mm w wersji Sedan. Ma 2038 mm szerokości (łącznie z lusterkami bocznymi) i 1543 mm wysokości (wliczając relingi dachowe i antenę). BLS Wagon to bardzo zgrabne, kompaktowe, sportowe auto, a jednocześnie pojemne i funkcjonalne.

Trójramienna kierownica pokryta skórą i analogowy zegar w centralnej części deski rozdzielczej są elementami charakterystycznymi wnętrza nowego BLS Wagon. Czarne, okrągłe zegary mają białą podziałkę i czerwone wskazówki. Najwyższej klasy system Infotainment składa się z doskonałego zestawu audio, firmowanego przez amerykańskiego specjalistę od dźwięku, firmę Bose, systemu nawigacji DVD z monitorem dotykowym, systemu głośnomówiącego z łączem Bluetooth i przycisków sterowania na kierownicy.

Cadillac BLS Wagon ma bardzo przestronne wnętrze, gotowe pomieścić dużą ilość luksusowych, czy też sportowych bagaży. Kiedy używane są tylne siedzenia, bagażnik zapewnia 419 litrów przestrzeni oraz 12 dodatkowych litrów pod podłogą. Po złożeniu tylnej kanapy, do dyspozycji jest aż 1285 litrów elastycznej i wszechstronnej przestrzeni bagażowej.

Cadillac - więcej o nowym modelu BLS Wagon 4 Zawieszenie Cadillac’a BLS Wagon zostało opracowane zarówno pod kątem osiągów, jak i komfortu jazdy. Właśnie takiej charakterystyki oczekują klienci kupujący samochody Cadillac. Ustawienia kolumn McPhersona z przodu i wielowahaczowej osi tylnej, gwarantują sportowe właściwości jezdne bez szkody dla wygody pasażerów, czy możliwości ładunkowych samochodu.

Cadillac BLS Wagon pojawi się w europejskich salonach sprzedaży w listopadzie 2007, zaraz po swym oficjalnym debiucie na Międzynarodowym Salonie Motoryzacyjnym IAA we Frankfurcie (13-23 września 2007). Będzie dostępny w czterech wersjach wyposażenia: Business, Elegance, Sport oraz Sport Luxury. Ceny od 122 390 PLN za wersję Standard.

Źródło: General Motors, fot. Cadillac