Model ekspozycyjny Chevrolet Aveo RS

Model ekspozycyjny Chevrolet Aveo RS10.03.2010
Na Międzynarodowym Salonie Motoryzacyjnym w Genewie europejską premierę miał model ekspozycyjnego Chevrolet Aveo RS. Samochód ten był wcześniej prezentowany w USA na Północnoamerykańskich Międzynarodowych Targach Motoryzacyjnych 2010.

Jego dynamiczna sportowa sylwetka przyciąga młodych entuzjastów motoryzacji i zdradza, jak będzie wyglądał model Aveo następnej generacji. Nowy Aveo jest w porównaniu z obecnie produkowaną wersją dłuższy, szerszy i bardziej przestronny. Wersja RS o dynamicznych liniach, zarówno na zewnątrz, jak i w środku, jest wyposażona w wiele opcji personalizacji, które będą też potencjalnie dostępne w seryjnie produkowanej wersji Aveo.

Model ekspozycyjny Chevrolet Aveo RS 1 „Model ekspozycyjny Aveo RS dowodzi, że jesteśmy w stanie osiągnąć znaczny postęp w segmencie małych samochodów” – mówi prezes i dyrektor zarządzający Chevrolet Europe, Wayne Brannon. „Nowe Aveo dostępne w Europie od roku 2011 będzie stanowiło kontynuację stylistyki modeli Cruze i Spark, czyli najnowszych propozycji Chevroleta”.

„Aveo RS jest dowodem na to, w jaki sposób nowoczesna linia może nadać samochodowi osobowości” – mówi Michael Simcoe, dyrektor projektu Chevroleta. „Chcemy, aby wyzwalała ona pozytywne emocje u klientów”.

Pierwsze wrażenia
Aveo RS w kolorze jasnoniebieskim został wyposażony w zaprojektowane przez Chevroleta sportowe elementy, takie jak dwuczęściowa kratka wlotu chłodnicy, okrągłe tylne lampy i nakładki na błotniki. Poprzez zastosowanie bocznych, dolnych wlotów powietrza oraz dolnej kratki wlotu chłodnicy z wykończeniami z gładkiego i matowego aluminium, projektantom tego modelu pokazowego udało się uzyskać wrażenie podwyższenia przedniej części samochodu. Lampy przeciwmgielne zostały umieszczone w rozbudowanych przednich wlotach powietrza chłodzenia hamulców, w obrębie nakładek na błotniki, co dodaje samochodowi agresywnego wyglądu.

Model ekspozycyjny Chevrolet Aveo RS 2 Odkryte przednie reflektory obudowane strukturą z matowego aluminium są wynikiem motocyklowych fascynacji projektanta. Elegancki profil boczny charakteryzuje się prostymi bocznymi liniami oraz wysoką linią drzwi i niską linią dachu. Boczne lusterka z wbudowanymi żółtymi migaczami o kształcie podobnym do linii nadwozia wydają się wtapiać w bryłę samochodu. Na pierwszy rzut oka samochód wygląda jak 3-drzwiowy hatchback, ponieważ klamki tylne zostały ukryte w rejonie tylnego słupka.

Żaden samochód sportowy nie zasługiwałby na to miano bez dużych obręczy i opon. Aveo RS został wyposażony w 19-calowe, pięcioramienne obręcze z logo Chevroleta w środku. Prześwity obręczy kół odsłaniają duże pomalowane na niebiesko zaciski hamulców.

Tył tego pokazowego samochodu to kontynuacja sportowej linii ze zintegrowanym spoilerem przy linii dachu oraz centralnie ulokowane chromowane końcówki rur wydechowych. Odsłonięte tylne lampy nawiązujące do tych stosowanych w motocyklach są zamocowane w przypominających aluminium obudowach z dyskretnym logo Chevroleta.

Model ekspozycyjny Chevrolet Aveo RS 3 Obszerne i stylowe wnętrze
Czarne matowe wnętrze przeplatane metalicznymi, błękitnymi i czarnymi, gładkimi elementami udowadnia, że projektanci podczas tworzenia modelu ekspozycyjnego Aveo RS, równie precyzyjnie dopracowali szczegóły wnętrza, jak i elementy zewnętrzne. Błękit z zewnątrz został przeniesiony do środka, między innymi na elementy podwójnej tablicy przyrządów, wewnętrzne powierzchnie przednich i tylnych drzwi, obwódkę kierownicy, drążek zmiany biegów, hamulec postojowy, skórzane zagłówki, a nawet na maty podłogowe. Zintegrowany panel środkowy zawiera drążek zmiany biegów, przyrządy kontrolne systemu audio oraz ogrzewania i klimatyzacji, a także port USB. Jasnobłękitne podświetlenia systemu audio, kontrolek i pokrętła stanowią idealne dopełnienie całości.

Inspiracje motocyklowe są widoczne również w środku. Świadczy o tym okrągły, analogowy obrotomierz zabudowany w obrębie asymetrycznego wyświetlacza LCD wykończonego frezowanymi metalowymi wykończeniami oraz wloty wentylacji z wykończeniami aluminiowymi.

Wnętrze ze schowkiem na dokumenty zabudowanym w centralnym panelu i dodatkowymi schowkami w drzwiach jest bardzo stylowe i funkcjonalne. Składane tylne siedzenia pozwalają na przewożenie większych obiektów.

Model ekspozycyjny Chevrolet Aveo RS 4 Mocny i wydajny
Pokazowy Aveo RS jest napędzany bardzo wydajnym 140-konnym (103 kW) turbodoładowanym silnikiem Ecotec o pojemności 1,4 litra. Sześciobiegowa manualna skrzynia biegów zapewnia niezapomniane wrażenia z jazdy.

Dla modelu ekspozycyjnego projektanci stworzyli specjalną srebrno-grafitową pokrywę silnika z wkładką z matowego aluminium. Pokrywki zbiorników na płyn chłodzący i płyn wspomagania układu kierowniczego mają błękitne obwódki, a boczne wloty powietrza o strukturze plastra miodu pokryte matowym chromem są dopasowane do koloru i powierzchni obręczy kół.

Nowe Aveo przeznaczone na rynek północnoamerykański będzie od roku 2011 montowane w mieście Orion, w Stanie Michigan. Pozwoli to utworzyć w tym rejonie 1 200 nowych miejsc pracy.

Źródło: Chevrolet Polska