Chevrolet zapowiada nowego, wyczynowego sedana SS

Chevrolet zapowiada nowego, wyczynowego sedana SS18.05.2012
Chevrolet zapowiedział dziś powrót do oferty w USA wyczynowego sedana z napędem na tylną oś i silnikiem V8 – Chevroleta SS. SS weźmie udział w nowej serii NASCAR Sprint Cup i w konfiguracji wyścigowej zadebiutuje podczas wyścigu Daytona 500 w przyszłym roku.

Limitowana wersja Chevroleta SS pojawi się w amerykańskich salonach sprzedaży pod koniec 2013 roku. To dość ważne wydarzenia, ponieważ Chevrolet od 17 lat nie oferował w USA sedanów z napędem na tylne koła.

Chevrolet od dawna tworzy wyczynowe wersje SS (Super Sport) swoich najlepszych modeli. Po raz pierwszy literki „SS” pojawiły się w 1957 roku na boku prototypu samochodu wyścigowego Corvette stworzonego pod kierunkiem Zory Arkus-Duntova w celu wystawienia do zmagań w ramach 24-godzinnego wyścigu Le Mans.

Pierwszym produkcyjnym pojazdem oferowanym w opcji SS był Chevrolet Impala z 1961 roku. Wyprodukowano 453 egzemplarze tej wersji Impali, która wyróżniała się zmodyfikowanym podwoziem i zawieszeniem, układem hamulcowym i specjalnym ogumieniem. Najnowszym modelem SS w ofercie Chevroleta jest piąta generacja Camaro, która zadebiutowała w 2010 roku.

Nowy Chevrolet SS będzie bazować na globalnej platformie z napędem na tylne koła GM, wykorzystywanej w takich modelach, jak Chevrolet Camaro czy australijski Holden VF Commodore.

Źródło: Chevrolet, opracowanie: BM