Dacia wprowadza na rynek Logana Van

Dacia wprowadza na rynek Logana Van26.01.2007
Logan Van jest trzecim pojazdem z programu X90 i pierwszą furgonetką oferowaną pod marką Dacia. Jako pierwszy z modeli przeznaczonych do odnowienia gamy pojazdów dostawczych, wprowadzanych w ramach planu Renault Kontrakt 2009 ...

Logan Van jest trzecim pojazdem z programu X90 i pierwszą furgonetką oferowaną pod marką Dacia. Jako pierwszy z modeli przeznaczonych do odnowienia gamy pojazdów dostawczych, wprowadzanych w ramach planu Renault Kontrakt 2009, umożliwi poszerzenie oferty pojazdów dostawczych grupy Renault na rynkach międzynarodowych. Logan Van pojawi się pod marką Dacia na rynku rumuńskim i bułgarskim już w lutym 2007 roku, a na pozostałych rynkach pod koniec 2007 roku.

Dacia wprowadza na rynek Logana Van 1 Ten trzeci z kolei pojazd odpowiada kolejnemu etapowi wdrażania programu X90 w ramach międzynarodowego rozwoju grupy Renault. Plan ten zakłada wprowadzenie na rynek sześciu nowych modeli do zakończenia planu Kontrakt Renault 2009. Logan Van w pełni wpisuje się w filozofię programu Logan. Dzięki unikalnemu w tym segmencie stosunkowi ceny do wyposażenia, Logan Van spełnia potrzeby klientów poszukujących prostego, nowoczesnego, solidnego i ekonomicznego pojazdu dostawczego.

Odnowienie gamy pojazdów dostawczych Dacii

Dzięki wprowadzeniu modelu Logan Van, marka Dacia unowocześnia swoją ofertę pojazdów dostawczych na rynku rumuńskim oraz na rynkach zagranicznych. Już w lutym 2007 Logan Van trafi na rynki Rumunii i Bułgarii, a pod koniec 2007 roku na rynki pozostałych krajów. Przeznaczony dla małych firm, rzemieślników i kupców, jak również dla użytkowników małych i średnich flot pojazdów, Logan Van umożliwi pozyskanie większego przywiązania klientów do marki Dacia na terenie Rumunii. Na pozostałych rynkach Logan Van będzie samochodem mającym na celu zdobycie nowych grup klientów.

W usytuowanych na terenie Rumunii zakładach Dacii w Pitesti produkowane są również modele Logan sedan i Logan MCV. Maksymalna zdolność produkcyjna Logana Van wynosi 200 pojazdów dziennie.

Nowy model został opracowany na bazie Logana MCV, co pozwoliło znacznie ograniczyć koszty opracowania oraz wprowadzenia go do produkcji. Kwota inwestycji w narzędzia produkcyjne wyniosła 110 milionów euro, a całkowity koszt opracowania i wprowadzenia obu modeli na rynek wyniósł 154 miliony euro. W Loganie Van wykorzystano bogate doświadczenie grupy Renault w zakresie produkcji pojazdów dostawczych. Dzięki połączeniu najlepszych rozwiązań stosowanych w pojazdach dostawczych z programem X90, model ten odznacza się solidnością pojazdów dostawczych oraz poziomem wyposażenia typowym dla samochodów osobowych.

Zastosowanie koncepcji modelu Logan w pojeździe dostawczym

Podobnie jak pozostałe pojazdy z rodziny Logan, również Logan Van został opracowany z myślą o jego dostosowaniu do różnorodnych i często bardzo trudnych warunków użytkowania. Cechuje go ten sam, charakterystyczny dla rodziny pojazdów Logan zmysł prostoty oraz duża wytrzymałość zastosowanych materiałów.

Dacia wprowadza na rynek Logana Van 2 Oferta dla rynków Rumunii i Bułgarii obejmuje dwa silniki benzynowe 1,4 MPI 55 kW i 1,6 MPI 64 kW oraz silnik wysokoprężny 1,5 dCi 50 kW, wszystkie pochodzące ze wspólnego "banku podzespołów" grupy Renault. Poziom bezpieczeństwa czynnego i biernego tego modelu jest identyczny jak w przypadku Logana MCV. Jego stylistyka oraz wymiary są również zbliżone do modelu Logan MCV. Podobnie jak Logan MCV, również wszystkie wersje Logana Van są wyposażone w drzwi boczne tak jak w samochodach osobowych. Drzwi te zapewniają bardzo swobodny dostęp do przestrzeni ładunkowej zarówno z prawej jak i z lewej strony, podczas gdy wiele innych pojazdów tej samej kategorii umożliwia dostęp tylko z jednej strony. Dostęp od tyłu pojazdu zapewniają dwuskrzydłowe, uchylne drzwi, dzielone w układzie 1/3-2/3.

Już na etapie projektowania konstrukcję nadwozia Logana MCV i Logana Van tworzono z myślą o ich wykorzystaniu zarówno w charakterze samochodów osobowych, jak i pojazdów dostawczych. Dlatego też ich wytrzymałość i sztywność spełnia w całości wymagania stawiane pojazdom dostawczym, nie tracąc przy tym na poziomie komfortu jak i jakości prowadzenia pojazdu. Konstrukcja nadwozia umożliwia w szczególności przewóz ładunków o masie do 800 kg, co stawia ten pojazd na najwyższym poziomie w segmencie furgonetek. Logan Van posiada przestrzeń ładunkową o pojemności 2,5 m3. Ponadto dzięki zwiększeniu długości całkowitej o 200 mm w stosunku do Logana sedan, Logan Van dysponuje przestrzenią ładunkową o długości 1936 mm, co jest wynikiem unikalnym w tej kategorii pojazdów dostawczych.

Blisko 250 000 Loganów sprzedanych na świecie w 2006 roku

Od chwili wejścia na rynek, Logan przykuł uwagę bardzo szerokiej rzeszy klientów na całym świecie. Oferowany obecnie w 51 krajach, od września 2004 roku do końca grudnia 2006 roku został sprzedany w 415 000 egzemplarzy: 22 833 w 2004, 144 969 w 2005 i 247 514 w 2006. W roku 2006 w programie Logan nastąpiły istotne zmiany: pojawienie się w marcu jednostki wysokoprężnej, wprowadzenie do sprzedaży we wrześniu Nowej Kolekcji Logana, której towarzyszyło pojawienie się wysokiej klasy wersji Prestige oraz silnika benzynowego 1,6 16V; wprowadzenie w październiku na rynki Rumunii i Bułgarii Logana MCV. W obu tych krajach od października do grudnia 2006 roku sprzedanych zostało 3 864 egzemplarzy wersji kombi. Między styczniem a czerwcem 2007 roku Logan MCV będzie stopniowo wprowadzany na rynki całej Europy, Turcji, Algierii oraz na niektóre rynki krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.

Logan pełni rolę flagowego modelu marki Dacia, z wyjątkiem Rosji, Kolumbii, Wenezueli i Ekwadoru, gdzie będzie sprzedawany pod marką Renault. Do pierwszej dziesiątki krajów pod względem wielkości sprzedaży Logana wchodzą następujące kraje: Rumunia, Rosja, Francja, Maroko, Algieria, Turcja, Kolumbia, Hiszpania, Niemcy i Ukraina. Od momentu wprowadzenia do sprzedaży we wrześniu 2004 roku, liczba egzemplarzy Logana jeżdżących po drogach Rumunii przekroczyła pułap 200 000. W Rosji, gdzie Logan jest oferowany od lipca 2005 roku, model ten w znacznym stopniu przyczynił się do poprawy wyników handlowych filii – dzięki sprzedaży 72 484 sztuk w 2006 roku, co stanowi wzrost o 148% w porównaniu do roku 2005 (29 177 sprzedanych egzemplarzy). Logan stanowił 68% (49 323) ogólnej sprzedaży grupy Renault na rynku rosyjskim, w roku 2006. We Francji model ten ma 1% udziału w rynku (28 592 egzemplarze Logana sprzedane od czerwca 2005 roku).

Logan jest obecnie produkowany w zakładach w Rumunii (od września 2004 roku), w Rosji (od kwietnia 2005 roku), w Maroku (od czerwca 2005 roku) i w Kolumbii (od lipca 2005 roku). W pierwszej połowie 2007 roku jego produkcja rozpocznie się również w Iranie, Brazylii i Indiach.

Źródło: Dacia