Nowe Ducato 2021 - ewolucja pojazdów rekreacyjnych

Nowe Ducato 2021 - ewolucja pojazdów rekreacyjnych19.07.2021
Marka Fiat Professional przedstawiła włoskiej i międzynarodowej prasie nowości dotyczące nowego Ducato MY 2021, kończąc w ten sposób „podróż” rozpoczętą w kwietniu wraz z wprowadzeniem na rynek E-Ducato.

Jednym z prowadzących wirtualną konferencję „roadshow” była Cristina Bowerman, szefowa kuchni renomowanej restauracji w sercu rzymskiej dzielnicy Trastevere wyróżnionej gwiazdką Michelin. Prowadząca opowiedziała o wymaganiach i oczekiwaniach osób korzystających ze swojego samochodu zarówno w celach zawodowych, jak i rekreacyjnych. Towarzyszyli jej Eric Laforge, dyrektor LCV Enlarged Europe Grupy Stellantis, Roberto Fumarola, dyrektor RV Enlarged Europe i kilku innych menedżerów koncernu Stellantis, którzy również brali udział w rozwoju nowego modelu.

Fiat
2021 Fiat Ducato RV

Nowe Ducato kończy 40 lat i świętuje ten jubileusz jako lider rynku, będąc najlepiej sprzedającym się lekkim samochodem dostawczym w Europie w 2020 r. ze sprzedażą 149 000 sztuk, co stanowi wzrost o 8% w porównaniu z 2019 r. Ale to nie wszystko: już od 13 lat z rzędu Ducato jest wybierany przez użytkowników z całej Europy „Najlepszą bazą pod kamper”.

Nowe Ducato umocnione świetnymi wynikami jest gotowe, aby wykorzystać nowe możliwości, oferując Klientom swoje tradycyjne atuty, ale także praktyczne i funkcjonalne innowacje, począwszy od Stylu, jak zastosowanie nowego dużego logo Fiata vintage z dumą podkreślającego tożsamość i korzenie modelu. Nowa osłona chłodnicy i pokrywa silnika potęgują wrażenie solidności nadwozia, natomiast nowe reflektory LED są o 30% jaśniejsze niż reflektory halogenowe.

Fiat
2021 Fiat Ducato RV

Wracając do wnętrza, należy podkreślić, że w kabinie trwa prawdziwa „rewolucja”, mająca na celu poprawę jakości i praktyczności użytkowania. Jest też nowa, mniejsza kierownica z przyciskami sterującymi znajdującymi się „na dotknięcie palca”, a panele drzwiowe zostały wzbogacone o dodatkowe schowki. Udoskonalono panel sterowania automatyczną klimatyzacją, a zastosowanie bezkluczykowego uruchamiania gwarantuje oszczędność czasu i łatwość użytkowania. Hamulec postojowy jest teraz elektryczny, aby zapewnić więcej miejsca w kabinie.

Nowa jest również w pełni cyfrowa konfiguracja oprzyrządowania we wnętrzu samochodu, dzięki systemowi „Full Digital Cockpit” dostarczającemu w jasny sposób praktycznych informacji i alertów dotyczących podróży, który dostosowuje się do rzeczywistych potrzeb kierowcy. Do tego dochodzą nowe interfejsy Uconnect z ekranem o przekątnej do 10”, system radionawigacji z mapami TomTom 3D oraz bezprzewodowe interfejsy Apple Car Play i Android Auto.

Fiat
2021 Fiat Ducato

Również pod względem Osiągów, gama nowego Ducato została całkowicie odświeżona, oferując jednostki napędowe stworzone zgodnie z normą Euro 6D-Final, najlepsze w swojej klasie, najmocniejszy z nich dostarcza 450 Nm momentu obrotowego. Nowe silniki wysokoprężne Multijet trzeciej generacji oferują lepszą wydajność, dzięki zmniejszonej masie (z korzyścią dla ładowności) oraz niższemu zużyciu paliwa i emisji CO2. Zwiększono również trwałość i komfort, dzięki większej elastyczności i niższemu poziomowi hałasu w porównaniu z poprzednią generacją jednostek napędowych.

Gama silników występuje w czterech poziomach mocy (120, 140, 160 i 180 KM) z nową, ulepszoną 6-biegową manualną skrzynią biegów, dostępną we wszystkich czterech poziomach oraz 9-biegową automatyczną skrzynią biegów "9Speed", dostępną w poziomach mocy 140, 160 i 180 KM, wybieraną przez prawie połowę właścicieli kamperów.

Fiat
2021 Fiat Ducato

Aby jeszcze bardziej poprawić właściwości jezdne pojazdu, tradycyjne wspomaganie kierownicy zostało zastąpione samoregulującym się elektrycznie wspomaganym układem kierowniczym ułatwiającym parkowanie, podczas gdy tradycyjna architektura Ducato „all-forward" nadal gwarantuje najlepszą ładowność i promień skrętu w swojej kategorii, a tym samym, większy komfort pasażerów oraz łatwiejszy załadunek i rozładunek, dzięki samopoziomującemu się zawieszeniu pneumatycznemu.

Dzięki całkowicie odnowionej architekturze układów elektrycznych, Nowe Ducato wprowadza na pokład nową, bogatą gamę systemów bezpieczeństwa i wspomagania kierowcy, których celem jest poprawa komfortu jazdy na drodze i uczynienie Ducato bezpiecznym miejscem pracy i wypoczynku. Nowe Ducato oferuje pełną gamę zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy (ADAS) zarówno podczas jazdy, jak i parkowania. Od kontroli prędkości po hamowanie przed niespodziewanymi przeszkodami, takimi jak piesi i rowerzyści, od rozpoznawania znaków drogowych poprzez monitorowanie czujności kierowcy, aż po adaptacyjny tempomat z funkcją Stop and Go, utrzymywanie pasa ruchu i system wspomagający jazdę w korkach, który utrzymuje aktywną kontrolę nad torem jazdy pojazdu, biorąc pod uwagę warunki ruchu drogowego.

Fiat
2021 Fiat Ducato
{AKAPIT Oprócz tych innowacyjnych funkcji, w samochodzie znajduje się również półka do bezprzewodowego ładowania telefonów komórkowych oraz cyfrowe lusterko wewnętrzne, które cyfrowo wyświetla i poprawia widok z tyłu, zastępując lusterko wsteczne.

Nowe Ducato reprezentuje najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie Łączności za pośrednictwem systemu Uconnect, który może być wzbogacony na różnych poziomach: dzięki Uconnect™ Services i aplikacji FIAT możliwe jest zarządzanie i monitorowanie samochodu bezpośrednio z własnych urządzeń, w dowolnym miejscu i czasie.

Fiat
2021 Fiat Ducato

Fiat Professional od lat oferuje szereg specjalnych usług dla miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu, którzy uważają Ducato za najlepszy samochód do spędzania bezpiecznych wakacji w podróży, przy pełnym kontakcie z naturą. Stanowią oni społeczność liczącą ponad 500 000 członków, którzy stale podróżują po całej Europie i już wybrali Ducato ze względu na jego tradycyjne cechy, jak przestronność, komfort, niezawodność i łatwość prowadzenia. W nowych modelach 2021 cechy te zostały dodatkowo udoskonalone, podobnie jak osiągi, które są coraz wyższe, ale elastyczne, oraz wyposażenie, które jest coraz bogatsze.

Źródło: Fiat Professional