Fiat na Geneva Motor Show 2008

Fiat na Geneva Motor Show 200825.02.2008
Po gorącym przyjęciu Fiata 500 przez europejskich klientów kwestią czasu była prezentacja wersja ekologicznej nowej "pięćsetki". Jej premiera będzie miała miejsce na zbliżającym się salonie w Genewie.

Fiat na Geneva Motor Show 2008 1Ekologiczny Fiat 500, podobnie jak pokazywana wcześniej "zielona" Panda, nosi nazwę Aria. Pod maską pracuje wysokoprężny silnik Multijet 1,3 z filtrem cząstek stałych DPF. Jednostka spełnia normę Euro V, a emituje tylko 98 g/km szkodliwych związków CO2. Wewnątrz znajdziemy materiały, które w całości mogą być poddane procesowi recyklingu; podłogę wykonano ze... zużytych opon, a konkretnie z kauczuku powstałego po ich utylizacji. Siedzenia pokryto ekologiczną sztuczną skórą o dość dziwnej nazwie "metaleather".

Aria wyposażona jest też w system Start&Stop, który wyłącza silnik podczas postoju na światłach. Zastosowanie tego system w połączeniu z automatyczną skrzynią biegów ma przełożyć się na niższe zużycie paliwa - rzędu 10% w cyklu miejskim.

Fiat na Geneva Motor Show 2008 2 Podobne rozwiązania zastosowano w koncepcyjnej Pandzie Aria, która obok modelu 500 wyznaczać ma nowe standardy Fiata w podejściu do postępującego zanieczyszczenia naszej planety.

Ekspozycja Fiata zawierać będzie również odświeżony model Croma, Bravo z nowymi silnikami 1,6 Multijet 16V, oraz całą gamę modelu Grande Punto i 500. Nie zabraknie też ogromnego modelu Fiata 500 wykonanego w skali 5:1. Wewnątrz znajdzie się miejsce na odpoczynek, a za pomocą multimediów będzie można również skonfigurować "pięćsetkę" swoich marzeń.

Źródło: Fiat, informacja Moto Target