Fiat Panda najbardziej ekonomicznym autem

Fiat Panda najbardziej ekonomicznym autem06.08.2008
Testy ADAC potwierdzają, że nie ma bardziej ekonomicznego samochodu od Fiata Panda Panda, który może przejechać nawet 251 km za kwotę 10 euro. Niemiecki Automobilklub (ADAC) przeprowadził oryginalne testy dla samochodów ...

...z różnych kategorii i o różnych rodzajach zasilania. Celem eksperymentu było przejechanie jak najdłuższego odcinka na paliwie o wartości 10 Euro. Z testu zwycięsko wyszedł Fiat Panda Panda, który przejechał 251 km, czyli dystans równy odległości pomiędzy Berlinem i Hanowerem. Jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że właśnie mamy okres wakacyjny, Fiat napędzany metanem może przejechać 1 500 km za zaledwie 60 € - to jedyny w swoim rodzaju rekord, udowadniający, że można oszczędnie podróżować samochodem, pomimo odczuwalnych wzrostów cen benzyny i oleju napędowego.

ADAC przeprowadził testy na prawie wszystkich znanych rodzajach samochodów: od małych dwumiejscowych po supersportowe. Niektóre poddawały się już po 30 km. Organizatorzy testu ADAC przyznali palmę pierwszeństwa samochodom zasilanym gazem. Wśród nich pierwsze miejsce zajął pięciomiejscowy Fiat Panda Panda. W teście zastosowano następujące paliwa, w cenie za 1 litr: benzyna super - 1,55 €, super plus - 1,64 €, diesel - 1,50 €, bioetanol - 1,05 €, gaz płynny - 0,73 € oraz 0,95 € za kg gazu ziemnego, stosowanego do jazdy w Fiacie Panda Panda. W płycie podłogowej Fiata Panda Panda – przy zastosowaniu unikatowej technologii instalacyjnej – umieszczono dwa niezależne zbiorniki metanu o łącznej pojemności 72 litrów (12 kg), zachowując w ten sposób oryginalną przestrzeń kabiny pasażerskiej i bagażnika (w zależności od tylnej kanapy, w całości lub dzielonej, pojemność bagażnika waha się pomiędzy 190 a 840 dm3 do poziomu dachu). Ponadto, pojemność zbiornika benzynowego (30 litrów) zapewnia możliwość podróżowania również w miejscach, gdzie sieć stacji oferujących metan nie jest zbyt gęsta.

Oszczędność Fiata Panda Panda nie ogranicza jego osiągów: silnik 1.2 8V Bipower rozpędza auto do prędkości 140 km/h, przy zasilaniu gazem ziemnym (a do 148 km/h, przy zasilaniu benzynowym). Co również ważne, Fiat Panda Panda z napędem na gaz ziemny, dba o środowisko naturalne - jego poziom emisji CO2 to jedynie 114 g/km. Jest to auto innowacyjne, ekonomiczne i ekologiczne. We Włoszech Fiat Panda Panda kosztuje 13.910 euro w wersji Dynamic i 15.700 euro w wersji Climbing.

Źródło: Fiat Polska