Carrozzeria Bertone trafia w ręce koncernu Fiat

Carrozzeria Bertone trafia w ręce koncernu Fiat10.08.2009
Włoski producent nadwozi Carrozzeria Bertone trafił w ręce Fiata, co potwierdził oficjalnie włoski minister przemysłu, Claudio Scajola. Włoski koncern Fiat zainwestuje w ciągu najbliższych trzech lat 150 milionów EUR w firmę ...

Włoski koncern Fiat zainwestuje w ciągu najbliższych trzech lat 150 milionów EUR w firmę, która w ciągu swoich 96 lat istnienia zajmowała się produkcją aut od popularnego Volkswagena Polo po legendarne Lamborghini Miura. Prezes Fiata Sergio Marchionne powiedział, że jego firma zainteresowana jest wykorzystaniem zakładów Bertone w Turynie do produkcji swoich niszowych modeli.

Fiat nie powiedział jednak jakie niszowe lub jakiekolwiek modele chciałby produkować w fabryce Bertone w Turynie. Jedyną informacją jaką zdradzono jest to, że będą to samochody, które trafią do sprzedaży w Europie i Ameryce Północnej. Koncern Fiat, który posiada pakiet kontrolny akcji w Grupie Chryslera, planuje przywrócenie na rynku amerykańskim marki Fiat na początku 2011 roku oraz Alfy Romeo pod koniec 2011 roku. Włoska prasa spekuluje, że już w drugiej połowie 2011 roku, Fiat mógłby wykorzystywać zakłady Bertone do produkcji wszelkiego rodzaju pojazdów, od kabrioletów duże sedany. Rossignolo planuje wykorzystać zakłady Bertone do produkcji ponad 10 000 luksusowych sedanów i SUV-ów rocznie.

Rodzina Bertone straciła kontrolę nad swoimi zakładami w lutym 2008 roku, po tym jak zbankrutowały. Na szczęście studio projektowe niezależne od fabryki pozostało w rękach rodziny.

Obecnie to już drugie podejście Fiata w tej dekadzie mające na celu przejęcie kontroli nad zakładami Bertone. W 2006 roku Fiat rozpoczął negocjacje dążące do wykupu pakietu kontrolnego w firmie. Wtedy włoski koncern miał w planach rozpoczęcie w zakładach Bertone produkcji coupe-cabrioleta dla Lancii. Z niewyjaśnionych przyczyn, rozmowy między Fiatem a Bertone zakończyły się fiaskiem wiosną 2007 roku. Krótko po tym wydarzeniu, włoski koncern ujawnił plany produkcji coupe-cabrioleta, które nazwano Lancia Fulvia. Założona w listopadzie 1912 roku firma Bertone jest najstarszą włoską firmą produkującą nadwozia na zamówienie. Firma zakończyła wielkoseryjną produkcję w grudniu 2005 roku. Bertone wciąż zatrudnia ok. 1140 osób, po tym jak pod koniec 2007 roku zredukowano liczbę etatów z 1450 miejsc pracy.

Źródło: AutoNews.com, fot. Fiat, informacja Moto Target