Fiat 500 i ecoDrive zdobywają kolejne nagrody

Fiat 500 i ecoDrive zdobywają kolejne nagrody15.08.2009
Fiat odebrał kolejną ważną nagrodę dla swojego kultowego modelu - Fiata 500 i jest to już 30 międzynarodowa nagroda, którą mu przyznano. Brytyjski magazyn Auto Express, drugi rok z rzędu, ukoronował stylowego włoskiego supermini ...

Fiat odebrał kolejną ważną nagrodę dla swojego kultowego modelu – Fiata 500 i jest to już 30 międzynarodowa nagroda, którą mu przyznano. Brytyjski magazyn Auto Express, drugi rok z rzędu, ukoronował stylowego włoskiego supermini w kategorii "Najlepszy Samochód Miejski 2009".

Osiągnięcie to potwierdziło dominację Fiata w segmencie aut małych, pamiętajmy, że Panda zdobywała ten tytuł bezpośrednio przed Fiatem 500 aż cztery lata z rzędu.

Auto Express to największy tygodnik motoryzacyjny (oraz strona internetowa) ukazujący się w Wielkiej Brytanii, który od samego początku doceniał walory Pandy, a w momencie premiery Fiata 500 w Zjednoczonym Królestwie (2008 rok), równie szybko okrzyknął go wydarzeniem sezonu.

Oto w jaki sposób odniesiono się do drugiej z rzędu nagrody w kategorii "Samochód Miejski": "Jego urok jest większy niż kiedykolwiek. Wypadł nieprawdopodobnie w naszych testach drogowych, a oferta obejmuje teraz zarówno dynamicznego hatchback’a jak i model cabrio. Nasza definicja idealnego samochodu miejskiego to perfekcyjne dopasowanie do codziennych potrzeb komunikacyjnych, możliwość wykorzystania każdej wolnej przestrzeni miejskiej oraz niewielkie obciążenie dla domowego budżetu. Fiat 500 spełnia wszystkie te wymogi. Tylko naprawdę wyjątkowy samochód będzie w stanie odebrać tytuł arcydziełu Fiata w stylu retro."

Drugą nagrodę, magazyn Auto Express przyznał Fiatowi za innowacyjną technologię eco:Drive.

System eco:Drive Fiata zaprojektowano, aby z jednej strony zredukować zużycie paliwa, z drugiej emisję spalin. System umożliwia kierowcom zgranie rejestru ich stylu jazdy z samochodu na komputer za pomocą karty pamięci USB i wskazuje jak ograniczyć negatywny wpływ na środowisko.

Oprogramowanie eco:Drive można pobrać bezpłatnie ze strony www.fiat.com/ecodrive Platforma uruchomiana w zeszłym roku pomaga kierowcom zrozumieć, w jaki sposób styl jazdy wpływa na zużycie paliwa i emisję CO2 oraz oferuje wskazówki mające na celu ulepszenie efektywności jazdy przez zmianę pewnych nawyków.

Oto, w jaki sposób dziennikarze magazynu Auto Express wyrażają uznanie dla znaczenia technologii eco:Drive: "Złożona technologia pozwalająca na zmniejszenie zużycia paliwa działa znakomicie, ale wszyscy wiemy, że kluczem do osiągnięcia dobrego poziomu ekonomiczności każdego samochodu jest kierowca. Oto powód, dla którego inteligentna aplikacja komputerowa eco:Drive nie mogła zostać w tym roku pominięta. Korzystając z interfejsu USB o nazwie Blue&Me oferowanego przez producenta można zgrywać z samochodu dane telemetryczne (podobnie jak kierowcy Formuły 1), z tą różnicą, że celem opisywanej technologii jest ulepszenie wydajności a nie zwiększanie osiągów. Darmowa konfiguracja jest już wykorzystywana przez 40 000 właścicieli Fiatów i dzięki niej udało się zaoszczędzić ponad 910 000 kg CO2, co jest liczbą oszałamiającą."

"Oprogramowanie eco:Drive dostarcza ogromną liczbę informacji i mierzy wszystko, od zużycia paliwa po emisję CO2, a następnie wylicza indywidualny indeks ekonomiczności. W kolejnym etapie otrzymujemy zestaw cennych porad wskazujących, w jaki sposób poprawić nasz wynik oraz cel do osiągnięcia przy następnej analizie. Poprawa wyników nawet do 15% tylko dzięki zmianie nawyków za kółkiem."

"Ten innowacyjny produkt zaprojektowano w celu ulepszenia ekonomii oraz ograniczenia emisji CO2, lecz również aby zaoszczędzić na paliwie – co w obecnym klimacie ekonomicznym powinno zostać docenione."

System Eco:Drive instalowany jest w coraz większej liczbie samochodów firmy Fiat łącznie z takimi modelami jak: Fiat 500, 500C, Grande Punto, Bravo i Qubo.

Źródło: Fiat