Nowy Fiat Doblo Cargo - nowy wymiar transportu

Nowy Fiat Doblo Cargo - nowy wymiar transportu18.12.2009
Założeniem dla konstruktorów nowego Doblo Cargo było stworzenie samochodu o najwyższych osiągach, funkcjonalnego, ładownego i wydajnego, oszczędnego pod względem zużycia paliwa i kosztów obsługi.

Dlatego właśnie model ten stanowi idealne rozwiązanie dla profesjonalistów, którzy za kierownicą spędzają większość dnia - w ruchu miejskim, kiedy często trzeba zatrzymywać samochód, by za chwilę znów ruszać, sprawnie załadować i rozładować towar, ale też szybko przemieścić się z jednego miasta do innego. Dla nich właśnie powstał nowy Doblo Cargo, który zapewnia przestronność, oszczędność eksploatacji, łatwy dostęp do przestrzeni ładunkowej i przyjemność prowadzenia, której towarzyszą poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

Nowy Fiat Doblo Cargo - nowy wymiar transportu 1 Atuty nowego modelu Fiat Professional
Wykonany na nowej płycie podłogowej, nowy Doblo Cargo może poszczycić się licznymi atutami w porównaniu z konkurentami ze swojej kategorii: długość wewnętrzna sięgająca 2,17 m, szerokość między nadkolami 1,23 m, pojemność od 3,4 do 4,2 m3, ładowność od 750 do 1000 kg, zużycie paliwa w cyklu mieszanym na poziomie 4,8 l /100 km i zasięg do 1.250 km przy silniku 1.3 Multijet o mocy 90 KM. Te rekordowe parametry niewątpliwie zapewnią użytkownikowi niezaprzeczalne korzyści w postaci usprawnienia wykonywanej pracy i ograniczenia kosztów eksploatacji. W zestawieniu z poprzednim modelem, nowy samochód posiada jeszcze większą przestrzeń ładunkową, , o regularnym, sześciennym i łatwym do wykorzystania kształcie, wyposażoną w boczne drzwi przesuwne i drzwi tylne o dużych wymiarach, ułatwiające wygodny dostęp do wnętrza i sprawne załadowanie bądź rozładowanie towarów.

Innowacyjny design i pokaźne wymiary Doblo Cargo sprawiają, że model ten staje się punktem odniesienia dla całej kategorii. Na szczególna uwagę zasługuje wyrażający zdecydowaną osobowość przód auta, wyrazisty zarys jego sylwetki oglądanej z boku, z zaakcentowanymi nadkolami, oraz niebanalny tył, który podkreśla takie atuty, jak wygodny dostęp i pojemność przestrzeni ładunkowej. Wrażenie pojazdu solidnego i trwałego dodatkowo uwydatniają jego wymiary, tak zewnętrzne, jak i wewnętrzne, powiększone w stosunku do modelu poprzedniego. Jest to zatem kontynuacja tendencji, która wyróżnia nową gamę Fiata Professional, zapoczątkowaną w 2006r. wprowadzeniem na rynek nowego Ducato, a następnie, w 2007r. nowego Scudo, obu większych i bardziej pojemnych w porównaniu z poprzednikami.

Niezawodne i przyjazne dla środowiska silniki
W chwili premiery, Fiat Doblo Cargo proponuje silnik benzynowy 1.4 o mocy 95 KM i trzy silniki turbodiesel: 1.3 Multijet o mocy 90 KM drugiej generacji, 1.6 Multijet 105 KM oraz 2.0 Multijet 135 KM. Wszystkie spełniają normy Euro5 (silnik benzynowy 1.4, silniki 1.3 i 1.6 Multijet dostępne są też w wersji zgodnej z normą Euro4) i wyróżniają się łatwością prowadzenia, znakomitymi osiągami, cichą pracą, niskimi kosztami obsługi (zużycie paliwa i serwis), a także niezawodnością i dbałością o środowisko.

Nowy Fiat Doblo Cargo - nowy wymiar transportu 2Jednostki spełniające normy Euro5 wyposażone są na przykład seryjnie w system Start&Stop oraz filtr cząstek stałych (dla diesli). Gama silników będzie jeszcze rozszerzona w późniejszym terminie o wersję Natural Power (podwójne zasilanie benzyna/metan) oraz kolejną jednostkę wysokoprężną z automatyczną zrobotyzowaną skrzynią biegów (MTA).

Bezpieczeństwo
Aby zapewnić optymalną dynamikę, komfort i bezpieczeństwo czynne pojazdu na wszystkich rodzajach nawierzchni i przy dowolnym obciążeniu, zastosowano innowacyjne rozwiązania mechaniczne. Wśród nich na czołowe miejsce wysuwa się tylne zawieszenie Bi-Link, oferowane w różnych wersjach ustawienia poszczególnych jego elementów, zależnie od przeznaczenia użytkowego pojazdu. Znakomitą i niezawodną przyczepność zapewnia nowemu Doblo Cargo także najnowocześniejsze systemy elektroniczne: ABS z elektronicznym korektorem hamowania EBD oraz ESP, wyposażony w system Hill-holder, wspomagający kierowcę podczas ruszania pod górę.

Nowy Doblo Cargo został zaprojektowany i skonstruowany także z myślą o zapewnieniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa biernego, o które dba karoseria z kontrolowanymi strefami zgniotu, a także przednie poduszki powietrzne i innowacyjne przednio-boczne, spełniające funkcję ochrony nie tylko głowy, ale też klatki piersiowej. Model ten to wreszcie szereg drobnych, ale pomysłowych rozwiązań, dzięki którym kabina przekształca się w prawdziwe „biuro na czterech kółkach". Mowa tu na przykład o wygospodarowanej pod dachem półce, specjalnym miejscu na dokumenty na desce rozdzielczej i mnóstwu praktycznych schowków. Pomyślano też o rozwiązaniach i technologiach, zapewniających najwyższy komfort jazdy i ułatwiających prowadzenie samochodu - od klimatyzacji, dostępnej także w wersji automatycznej, przez tempomat, czujniki parkowania, zintegrowany zestaw głośnomówiący Blue&Me, aż po nawigację "Blue&Me - TomTom".

Nowy Fiat Doblo Cargo - nowy wymiar transportu 3 Gama
Gama modeli oferuje 7 rodzajów nadwozia: furgon z krótkim i długim rozstawem osi, furgon z podwyższonym dachem, 5-miejscowa wersja Kombi z krótkim i długim rozstawem osi oraz, szczególnie interesujące wersje - platformy do zabudowy (pianale) z krótkim lub długim rozstawem osi, przeznaczone do indywidualnej adaptacji nadwozia, umożliwiające łatwe i oszczędne dostosowanie pojazdu do własnych, konkretnych potrzeb (chłodnie, skrzynie stałe, wywrotki). Zarówno wersja Cargo, jaki i Kombi dostępna jest w 2 wersjach wyposażenia- standardowa i SX. . W sumie zatem możliwych jest około 400 różnych kombinacji, w zależności od wybranego rodzaju nadwozia, drzwi bocznych i tylnych oraz silnika. Doblo Cargo dostępny jest w 11 kolorach nadwozia (3 pastelowe i 8 metalizowanych), wraz z obszerną listą wyposażenia dodatkowego i akcesoriów, które każdemu klientowi umożliwią precyzyjne dopasowanie samochodu do potrzeb wykonywanej pracy.

Źródło: Fiat