Fiat Freemont

Fiat Freemont15.06.2011
Premierowa polska odsłona nowego modelu Fiata o nazwie Freemont miała miejsce w ostatni weekend w Sosnowcu, podczas targów motoryzacyjnych Auto Moto Show. Freemont jest owocem współpracy koncernów Fiat i Chrysler.

Ten nowy SUV ma 489 cm długości, 188 cm szerokości i 172 cm wysokości i oferuje w standardzie siedem miejsc, a pasażerowie w ostatnim rzędzie wcale nie muszę rezygnować z komfortu, ponieważ znajdują się w nim pełnowymiarowe fotele. Tylne drzwi otwierają się pod kątem 90°, co pozwala na łatwy dostępu do siedzeń tylnej kanapy. Na życzenie klienta istnieje także możliwość skonfigurowania samochodu w wersji 5 osobowej.

Fiat Freemont 1 Pod maską pracuje dwulitrowy turbodiesel Multijet II, który może występować w dwóch wariantach – o mocy 140 lub 170 KM. Jego maksymalny moment obrotowy to 350 Nm, który jest dostępny w zakresie 1750 – 2000 obr./min. Średnie zużycie paliwa w cyklu mieszanym dla obu wariantów mocy to 6,4 l/100 km, a emisja CO2 kształtuje się na poziomie 169 g/km.

Napęd standardowo przekazywany jest na przednią oś za pośrednictwem 6-biegowej przekładni manualnej, ale opcjonalnie dostępny jest także napęd 4x4. Freemont przyspiesza z miejsca do 100 km/h w 12,3 sekundy (słabszy wariant silnikowy) lub 11 sekund (z dieslem o mocy 170 KM) i osiąga prędkość maksymalną 180 km/h (195 km/h z mocniejszym silnikiem). Na zdecydowany styl Fiata Freemont składają się odważne linie, duże lampy tylne z diodami LED oraz felgi 17” ze stopów lekkich.

Wewnątrz znalazła się deska rozdzielcza z chromowanymi elementami, wspomniane już, wygodne i ergonomicznie zaprojektowane fotele oraz miękkie i przyjemne w dotyku materiały. Poza tym Freemont został wyposażony w automatyczną, trójstrefową klimatyzację, a w modelach z wnętrzem wykończonym skórą, oba fotele przednie, kierowcy i pasażera są podgrzewane. W przednim podłokietniku umieszczono pojemny schowek, port USB, gniazdo AUX-IN i gniazdo zasilania 12 volt.

Fiat Freemont 2 Freemont dysponuje także elektronicznym tempomatem Cruise Control, systemem informacyjno-rozrywkowym z kolorowym ekranem dotykowym, ABSem z systemem wspomagania hamowania awaryjnego, ESP z funkcją Hill-Holder wspomagającą ruszanie na wzniesieniach i czujnikiem zmierzchu, który automatycznie włącza światła, gdy tylko zacznie zapadać zmrok. Freemont wyposażony jest także w system ERM, który stabilizuje pojazd podczas wyjątkowo dynamicznych manewrów ograniczając ryzyko dachowania.

O bezpieczne holowanie przyczepy zadba inteligentny system TSC. Dzięki specjalnym czujnikom, system ten może wykryć wszelkie odchylenia przyczepności i uruchomić hamulce, aby utrzymać kontrolę i zapobiec niebezpiecznym odchyleniom holowanej przyczepy. Aby zapewnić optymalne oświetlenie drogi przed samochodem, Freemont w wersji Urban posiada wbudowany czujnik zmierzchu, który automatycznie włącza światła, gdy tylko zacznie zapadać zmrok.

Maksymalna pojemność bagażnika to 1461 (przy złożonym drugim i trzecim rzędzie foteli), jednak jeśli wykorzystamy wszystkie 7 miejsc dla pasażerów, przestrzeń bagażowa skurczy się do 145 l.


Źródło: Fiat, opracowanie: BM