Modele grupy Fiat na piątkę w testach EuroNCAP

Modele grupy Fiat na piątkę w testach EuroNCAP02.11.2011
Lancia Thema i Fiat Freemont zdobyły pięć gwiazdek Euro NCAP, czyli maksymalną ocenę, którą ta niezależna organizacja przyznaje od 1997 roku w testach bezpieczeństwa samochodów. W czasie tej samej sesji testów, Lancia Voyager otrzymała cztery gwiazdki, ...

...ze wskazaniem na pięć, co oznacza znaczącą poprawę w stosunku do modelu testowanego w 2007 roku.

Ocena ta jest tym bardziej istotna, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że od 2009 roku Euro NCAP publikuje nowe zestawienie, które poddaje ocenie jednocześnie bezpieczeństwo osób dorosłych, dzieci i pieszych oraz nowe rozwiązania z zakresu zapobiegania wypadkom i ograniczania obrażeń. Oceniane są dodatkowo czujniki zapięcia pasów bezpieczeństwa (SBR), systemy ESP i ogranicznik prędkości. Ponadto, coraz trudniej uzyskać wynik 5 gwiazdek w zależności od roku, w którym publikowane są wyniki (2009, 2010-2011, 2012).

Rezultaty uzyskane przez modele grupy Fiat wynikają z zastosowanych najbardziej zaawansowanych urządzeń elektronicznych (niektóre z nich dostępne są w wyposażeniu seryjnym), które zwiększają bezpieczeństwo, ponieważ stale towarzyszą kierowcy w ograniczaniu ryzyka wypadków. Są to m.in. systemy kontroli trakcji, funkcji wspomagania nagłego hamowania (panic braking), adaptacyjna kontrola prędkości oraz funkcja Forward Collision Warning, dzięki której kierowca zostaje ostrzeżony w momencie, gdy odległość od poprzedzającego go pojazdu jest zbyt mała w stosunku do prędkości, z jaką porusza się jego samochód. Dodatkowe elementy wpływające na bezpieczeństwo to kamera wideo zainstalowana w lusterku wstecznym sygnalizująca „martwe pole", system automatycznej regulacji przednich reflektorów, regulowany zestaw pedałów sterujących zapewniający optymalną pozycję kierowania samochodem oraz bardzo ważny system automatycznego monitoringu ciśnienia w oponach.

Słowem, pełna ochrona, jak wskazuje na to 6 poduszek powietrznych w seryjnym wyposażeniu (dwie z nich to poduszki typu multi-stage) w modelach Fiat Freemont i Lancia Voyager i 7 poduszek powietrznych w Lancii Themie, a także trzypunktowe pasy bezpieczeństwa z podwójnymi napinaczami i dwuzakresowymi czujnikami wagi.

Szczególną uwagę zwrócono również na ochronę pieszych: wszystkie trzy samochody wyposażone są w innowacyjny system wykrywania uderzenia w nogi pieszego. System ten w ciągu kilku tysięcznych sekundy podnosi maskę samochodu tworząc w ten sposób powierzchnię, która minimalizuje ryzyko obrażeń głowy pieszego. Ponadto, wszystkie trzy modele posiadają fotele przednie z mechanizmem zbliżającym zagłówek do głów osób siedzących z przodu w razie uderzenia w tył samochodu, co w znaczący sposób zmniejsza ryzyko obrażeń z powodu gwałtownego odrzucenia głowy.


Źródło: Fiat Polska

Nasi użytkownicy czytali również:

Nowy Fiat 500 zwycięża w kategorii Mały Samochód Roku
Nowy Fiat 500 zwycięża w kategorii Mały Samochód Roku
Ruszyły zamówienia na nowe Doblo MY 2022 i Fiorino
Ruszyły zamówienia na nowe Doblo MY 2022 i Fiorino
Nowa 500 otrzymała pięć gwiazdek Green NCAP
Nowa 500 otrzymała pięć gwiazdek Green NCAP

Rynek Premium, samochody luksusowe, tuning:

Fiat-500-RED
Marka Fiat w ogłosiła ceny nowego Fiata (500)RED w Polsce
Fiat-Tipo-City-Sport
Ruszają zamówienia na nowego Fiata Tipo City Sport
Fiat-Tipo-Cross-2020
Nowy Fiat Tipo i nowy Fiat Tipo Cross