Fiat 500L: Po prostu jeszcze więcej przestrzeni

Fiat 500L: Po prostu jeszcze więcej przestrzeni05.03.2012
Salon motoryzacyjny w Genewie jest okazją do światowej premiery Fiata 500L, nowego modelu poszerzającego gamę Fiata 500. Dzięki modelowi 500L, pięćsetka robi się większa, jeszcze raz oferując nowe doświadczenia i zaspokajając nowe potrzeby.

Fiat 500L, produkowany w serbskiej fabryce w Kragujevac, w Europie będzie dostępny w ostatnim kwartale 2012 roku.

Design
Model 500L został zaprojektowany przez Centro Stile Fiat, które czerpało inspiracje z koncepcji przesuniętej do przodu kabiny, współczesnej interpretacji idei samochodu zaprojektowanego z myślą o osiągnięciu lepszego wyglądu zewnętrznego i dużej ilości światła wewnątrz.

Fiat 500L: Po prostu jeszcze więcej przestrzeni 1To właśnie tutaj pojawiają się płynnie połączone ze sobą szyby. Biegną one wokół całego samochodu, zapewniając lepszą widoczność i ułatwiając manewrowanie podczas parkowania. Przeszklony dach - największy w tej kategorii - również wpuszcza do kabiny Fiata 500L dużą ilość światła.

Jasny wewnątrz, kolorowy na zewnątrz. Dzięki ponad 30 odcieniom kolorów, Fiat 500L zaoferuje najszerszą w tym segmencie gamę kolorów, zestawionych ze szczególnymi odcieniami bieli, szarości i czerni na aluminiowych obręczach kół.

Wnętrze modelu 500L wyróżnia także mnogość rozwiązań dostępnych dla klienta. Począwszy od deski rozdzielczej wykończonej w kolorze nadwozia, która przywołuje na myśl elementy typowe dla pięćsetki, po delikatną w dotyku tapicerkę z eleganckimi wykończeniami. W dalszej kolejności wzrok przykuwają gustowne detale stylistyczne, jak np. wyszukany design kierownicy, przejrzyste podświetlenie deski rozdzielczej oraz praktyczne i oryginalne kształty dźwigni hamulca ręcznego i zmiany biegów.

Przestrzeń
Foat 500L oferuje najbardziej przestronne wnętrze w tej klasie w stosunku do wymiarów zewnętrznych. Kierowca i pasażerowie Fiata 500L znajdą na desce rozdzielczej mnóstwo podręcznych schowków, w których zmieszczą się wszystkie przedmioty codziennego użytku: od pilotów i telefonów komórkowych po butelki z wodą i parasol.

Fiat 500L: Po prostu jeszcze więcej przestrzeni 2 Przyjemność prowadzenia i komfort są większe dzięki wielofunkcyjności siedzeń, które można ustawiać we wszystkich płaszczyznach, z wykorzystaniem 8 różnych trybów.

Dla Fiata 500L zostanie stworzona pełna gama akcesoriów stylu pięćsetki: przystosowane znaki graficzne, chromowane pokrywy i odświeżacze powietrza. Ponadto dostępny jest również dachowy bagażnik na narty oraz uchwyt rowerowy dla tych, którzy lubią uprawiać sport.

Wymiary nowego Fiata 500L - 415 cm długości, 178 cm szerokości i 166 cm wysokości - tworzą idealną przestrzeń, by zająć w nim miejsce i oglądać świat, być może podczas cudownej podróży, podczas której wygodę zapewni także bagażnik o pojemności prawie 400 litrów. Mieści on do pięciu walizek lub pełnych rozmiarów wózek spacerowy.

Technologia
Wśród benzynowych silników wyróżnia się nowa jednostka TwinAir o pojemności 0,9 litra, nowa wersja dwucylindrowego silnika Fiata, który zdobył wiele nagród i dzięki małej pojemności i zastosowaniu turbosprężarki o dużej wydajności ustanowił rekord świata pod względem małego zużycia paliwa i niskiego poziomu emisji CO2.

Fiat 500L: Po prostu jeszcze więcej przestrzeni 3 Rekord niskiego poziomu emisji wśród silników benzynowych w kategorii MPV padnie również w przypadku tej najnowszej wersji. Oprócz jednostki TwinAir, w dniu wprowadzenia na rynek dostępny będzie także benzynowy silnik o pojemności 1,4 litra oraz dieslowski silnik MultiJet o pojemności 1,3 litra.

W modelu 500L Fiat zastosował nie tylko oszczędne silniki, lecz również zaawansowane technologie. Jedną z nich jest innowacyjna i wielokrotnie nagradzana aplikacja eco:Drive. Dostarcza ona indywidualnych wskazówek dotyczących stylu jazdy, które pomagają ograniczyć zużycie paliwa i poziom emisji. Po raz pierwszy będzie dostępna w wersji działającej w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że model 500L wyposażony będzie w wirtualnego, osobistego trenera, na bieżąco analizującego styl jazdy kierowcy i pomagającego mu go poprawić w oparciu o rzeczywiste parametry użytkowania.

W kategorii "przyjazność dla użytkownika" wyróżnia się także prosty i intuicyjny w obsłudze dotykowy interface, który po raz pierwszy zintegrowany jest z wszystkimi kluczowymi funkcjami samochodu (systemem nawigacji, systemem informacyjno-rozrywkowym, systemem autodiagnozy).

Duży ekran dotykowy z wbudowanym systemem nawigacji ma przekątną o długości 5 cali. Złącza USB, Bluetooth i AUX-IN umożliwiają kierowcy obsługę telefonu komórkowego bez odrywania rąk od kierownicy, odsłuchiwanie otrzymanych wiadomości tekstowych i słuchanie ulubionej muzyki przy użyciu najpopularniejszych smartfonów i odtwarzaczy MP3.

Fiat 500L: Po prostu jeszcze więcej przestrzeni 4Wszystko to jest możliwe bez odrywania uwagi od drogi, dzięki przyciskom umieszczonym przy kierownicy oraz funkcji rozpoznawania głosu.

Ponadto model 500L wyposażony będzie we wszystkie najnowocześniejsze aplikacje cyfrowe. Najpopularniejsze z nich, przywoływane na ekranie dotykowym, zapewniają dostęp do serwisów społecznościowych, kanałów informacyjnych wszystkich stron internetowych i radia internetowego.

Dedykowane oprogramowanie również cechować będzie wysoki poziom zaawansowania. Oprócz wspomnianej wcześniej aplikacji eco:Drive Live, w modelu 500L dostępna będzie również ekskluzywna aplikacja Fiata zwana my:Car. Przez cały czas będzie ona diagnozować i zapisywać historię samochodu oraz jego stan techniczny.


Źródło: Fiat