Kto mi powie po co takie grube kable? - Strona 2

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Ok. Pora się przyznać że jestem elektrykiem a to pytanie było o to żeby was sprawdzić
  
 
O żesz ty łajdaku jeden jak mogłeś zwątpić w nas
  
 
A jako ze trafił w moje łapki licznik enerki elektrycznej to go podłącze do mojego kompa i zobacze ile to cudo żłopie pradu...
  
 
kable grube na zasilaniu potrzebne sa po to zeby nie bylo spadkow napiecia przy przeplywie duzego pradu , kazdy nawet najgrubszy kabel ma okreslona rezystancje wynikajaca z rezystancji wlasciwej dla materialu z jakiego zostal zrobiony .
jesli kabel bedzie cienki i dlugi bedzie mial wieksza rezystancje od tak samo dlugiego kabla o wiekszym przekroju . oznacza to ze przy "uderzeniach" pradu przy basowych dzwiekach bedzie duzy spadek napiecia na kablach przylaczeniowych bo spadek napiecia jest zalezny od rezystancji i pradu jaki przezeń przeplywa.

dlaczego takie duze sa bezpieczniki w systemach audio o sporej mocy ? ano dlatego ze skaś sie musi wziać wlasnie ta moc urzadzen , jesli mamy do dyspozycji 12V w instalacji pokladowej to do wytworzenia duzej mocy potrzeba duzo pradu gdyz moc jest ilorazem pradu i napiecia . ciezko jest zrobic duze wzmaki na 12 volt stad czesto stosuje sie przetwornice napiecia aby podniesc napiecie i wtedy latwiej gospodarowac pradem .

nie mozna za bardzo porownywac urzadzen domowych o porownywalnym "watarzu" do urzadzen samochodowch gdyz sa one na napiecie 230V i to do tego o przemiennym przebiegu co daje inne wartosci skuteczne .



  
 
Cytat:
2005-08-25 20:19:00, Mad pisze:
kable grube na zasilaniu potrzebne sa po to zeby nie bylo spadkow napiecia przy przeplywie duzego pradu , kazdy nawet najgrubszy kabel ma okreslona rezystancje wynikajaca z rezystancji wlasciwej dla materialu z jakiego zostal zrobiony . jesli kabel bedzie cienki i dlugi bedzie mial wieksza rezystancje od tak samo dlugiego kabla o wiekszym przekroju . oznacza to ze przy "uderzeniach" pradu przy basowych dzwiekach bedzie duzy spadek napiecia na kablach przylaczeniowych bo spadek napiecia jest zalezny od rezystancji i pradu jaki przezeń przeplywa. dlaczego takie duze sa bezpieczniki w systemach audio o sporej mocy ? ano dlatego ze skaś sie musi wziać wlasnie ta moc urzadzen , jesli mamy do dyspozycji 12V w instalacji pokladowej to do wytworzenia duzej mocy potrzeba duzo pradu gdyz moc jest ilorazem pradu i napiecia . ciezko jest zrobic duze wzmaki na 12 volt stad czesto stosuje sie przetwornice napiecia aby podniesc napiecie i wtedy latwiej gospodarowac pradem . nie mozna za bardzo porownywac urzadzen domowych o porownywalnym "watarzu" do urzadzen samochodowch gdyz sa one na napiecie 230V i to do tego o przemiennym przebiegu co daje inne wartosci skuteczne .



I dlatego ideałem było by zastosowanie napdprzewodników wysokotemperaturowych w osłonie z ciekłego azotu
Zero strat i wzmaki by można niezłe zapinać
  
 
a to ci!
  
 
dodam tylko jeszcze że kabelek mógłby być wtedy np. grubości 0,01 mm .
żeby tak ktoś wymyślił nadprzewodniki w temp. pokojowej... Ahh...
  
 
a ja bym chciał, żeby dolar był po 1,20....
  
 
a ja żeby tyle kosztował litr ON
  
 
Cytat:
2005-08-26 12:11:27, surec pisze:
a ja bym chciał, żeby dolar był po 1,20....



A ja benzynę za 2 złote
  
 
wymyślecie takie nadprzewodniki a wasze marzenia się spełnią
  
 
Cytat:
2005-08-26 11:59:46, MasterCheat pisze:
dodam tylko jeszcze że kabelek mógłby być wtedy np. grubości 0,01 mm . żeby tak ktoś wymyślił nadprzewodniki w temp. pokojowej... Ahh...


Tylko, ze bys musial je czyms obudowac zeby sie nie rwaly jak wloski...
Poza tym nie wyobrazam sobie plataniny takich "kabli" w bagazniku