Dlaczego miękka hybryda i leasing konsumencki to idealne połączenie dla twojego portfela?

auto hybrydowe Mazda22.12.2023
Myślisz o zakupie nowego samochodu i szukasz oszczędności? Sprawdzamy, jak możesz oszczędzić dzięki połączeniu leasingu konsumenckiego i korzystania z zalet miękkiej hybrydy.

Myślisz o zakupie nowego samochodu i szukasz oszczędności? Zwróć uwagę nie tylko na samą cenę i rodzaje wyposażenia, ale też na nowoczesne rozwiązania elektromobilności oraz korzystne formy finansowania. Może okazać się, że co kilka lat będziesz wymieniać auto na nowszy model, a dodatkowo podczas jazdy zaoszczędzisz na paliwie, nie ponosząc dodatkowych kosztów, np. na zakup pojazdu z napędem w pełni elektrycznym. Sprawdzamy, jak możesz oszczędzić dzięki połączeniu leasingu konsumenckiego i korzystania z zalet miękkiej hybrydy.

Co to jest leasing konsumencki i jakie są jego zasady – sposób na finansowanie zakupu auta

Leasing najczęściej kojarzony jest z formą finansowania skierowaną do przedsiębiorców. Od 2011 roku w Polsce mogą z niej skorzystać także osoby prywatne. Taka umowa cywilnoprawna nazywana jest leasingiem konsumenckim, osobistym lub prawnym. Obowiązują przy niej takie same zasady jak przy tej zawieranej między osobą prowadzącą działalność gospodarczą a podmiotem zewnętrznym. Zasada działania łączy cechy kredytu i wynajmu: leasingodawca (bank, producent samochodu czy firma leasingowa) na określony w umowie czas udostępnia pojazd leasingobiorcy w zamian za miesięczne opłaty (raty leasingowej). Samochód przez cały okres trwania kontraktu pozostaje własnością leasingodawcy. Leasingobiorca uzyskuje prawo do korzystania z auta na wcześniej określonych warunkach.

Czym jeszcze różni się leasing konsumencki od innych form finansowania zakupu samochodu oraz jakie ma zalety w porównaniu do kredytu? Klienci indywidualni coraz częściej decydują się na tego typu umowę, ponieważ jej procedury są maksymalnie uproszczone. Firma leasingowa nie sprawdza zdolności kredytowej. Można wybrać dowolny model, nawet pojazd specjalistyczny czy najnowsze auto elektryczne lub hybrydowe. Wzięcie leasingu jest proste i szybkie oraz skierowane do każdego.

Czy leasing konsumencki rzeczywiście jest korzystny dla twojego portfela? Przede wszystkim nie trzeba jednorazowo płacić dużej kwoty za samochód, a więc znacznie obciążać swojego budżetu. Płatność odbywa się w dogodnych, ustalanych indywidualnie ratach, których wysokość zależeć będzie od okresu leasingu oraz wartości jego przedmiotu, czyli w tym wypadku samochodu. Można też liczyć na różnego rodzaju zniżki oraz oferty łączone, np. z ubezpieczeniem OC, AC czy GAP. Nie zawsze też konieczne będzie wpłacanie wkładu własnego.

Pozostaje też kwestia zakończenia umowy, kiedy to masz do wyboru dwie możliwości. Możesz zwrócić auto leasingodawcy i podpisać nową umowę leasingową, a by w ten sposób testować kolejny nowy model. Istnieje też możliwość wykupienia przedmiotu leasingu. W tym wypadku należy opłacić kwotę wykupu, która często jest bardzo niska. Jeszcze do niedawna taka forma finansowania umożliwiała wykup auta i samodzielną sprzedaż, jednak po zmianach przepisów w 2022 roku można tego dokonać dopiero po 6 latach od zakupu, co nie jest już tak opłacalne.

Mazda

Warto też wiedzieć, że można skorzystać nie tylko z oferty firm leasingowych i banków, ale też producenta aut (tzw. leasing fabryczny), który może oferować znacznie lepsze warunki. Przykładem może być oferta Mazda Finance skierowana nie tylko do klientów biznesowych, ale też osób fizycznych. Jedną z form finansowania wymarzonego modelu Mazdy (np. naszpikowanej nowoczesnymi funkcjami i możliwością personalizacji CX-60, w pełni elektrycznego MX-30 czy jego wersji R-EV wspomaganej silnikiem Wankla) jest usługa Full Serwis Leasing pod marką Mazda SkyPremiumLease. W tej rozszerzonej opcji można dodatkowo korzystać z serwisu, ubezpieczenia i wymiany opon. W tym wypadku można też połączyć kilka sposobów na oszczędzanie i wybrać Mazdę z układem Mazda Mild Hybrid. Dlaczego warto?

Czym jest miękka hybryda i jak można dzięki niej oszczędzać?

Elektromobilność rozwija się na świecie i w Polsce, a kierowcy coraz częściej doceniają możliwości, jakie dają samochody elektryczne, hybrydowe oraz wspierane przez mniejsze układy elektryczne. To nie tylko rozwiązanie ekologiczne, ale też ekonomiczne, bo pozwalające na obniżenie kosztów jazdy (zwłaszcza przy rosnących cenach paliwa). Ceny elektryków nadal są jednak wysokie i nie każdego jeszcze przekonuje taki tryb jazdy. Dla sceptyków lub osób oszczędnych, które chciałyby wypróbować możliwości elektromobilności, wprowadzono układ tzw. miękkiej hybrydy, która wspomaga silnik benzynowy. Dlaczego korzystne jest połączenie oszczędności wynikających z leasingu konsumenckiego i jazdy autem z tą technologią?

Miękka hybryda to jeden z rodzajów samochodów hybrydowych. Na rynku dostępne są jeszcze auta typu HEV (pełna hybryda bez możliwości ładowania z sieci zewnętrznej), PHEV (inaczej plug-in, które można ładować z sieci domowej lub na publicznych stacjach). Samochody mHEV, czyli właśnie miękkie hybrydy są również połączeniem silnika spalinowego i elektrycznego, ale są wyposażone w znacznie mniejsze akumulatory. Mają one odzyskiwać energię podczas hamowania i przyspieszania po to, aby wspomagać różnego rodzaju układy w samochodzie. Dodatkowa energia powstaje w specjalnym generatorze i zostaje spożytkowana podczas:

  • uruchamiania samochodu i poprawy dynamiki przyspieszania;
  • zasilania układów elektrycznych, np. multimediów, klimatyzacji.

Wspiera także silnik spalinowy przy uzyskiwaniu jeszcze lepszych osiągów.

Ze względu na to, że generator w mikrohybrydach jest mały, produkcja samochodów hybrydowych z mHEV jest znacznie tańsza, a i tak umożliwia ci oszczędzanie na paliwie przy poprawie komfortu jazdy. Zgodnie z badaniami wewnętrznymi Mazdy układ mild hybrid pozwala na zmniejszenie ilości wykorzystywanego paliwa nawet o 5-10% w trasie. Jeszcze większe oszczędności można zauważyć podczas jazdy po mieście. Kiedy stoisz w korku i ciągle przyspieszasz i hamujesz, twój samochód nie odpoczywa, ale magazynuje energię, którą wykorzysta później dla poprawy twojego komfortu i zmniejszenia wydatków. W przywołanej Mazdzie zalety miękkiej hybrydy można połączyć z systemem start-stop, który stworzony został właśnie do oszczędnej jazdy po mieście.

Warto też wspomnieć o tym, że niektórzy producenci – ze wspomnianą już Mazdą na czele – oferują układ miękkiej hybrydy w cenie samochodu. Obecność tego udogodnienia nie podnosi więc kosztów zakupu, a może się przyczynić do obniżenia opłat za paliwo podczas użytkowania auta. Dlatego warto rozważyć połączenie sprytnego sposobu finansowania samochodu przy pomocy leasingu konsumenckiego od producenta z wyborem modelu z układem miękkiej hybrydy w cenie. W ten sposób możesz obniżyć koszty: wstępne (niższa jednorazowa opłata), serwisowe, eksploatacyjne, ubezpieczenia i usług dodatkowych (jeśli skorzystasz z umowy rozszerzonej, np. Full Serwis Leasing.