Jakie Radio? Jaka antena?

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witajcie, mam w planie CB, nie tylko dlatego że zaliczyłem ostatnio 500zł i 10 punktów, ale również dlatego że czasem nudno na drodze

Powiedzcie, czy taka antena jest coś warta? http://www.allegro.pl/show_item.php?item=62476375

I czy będzie współpracować z Unidenem 520? Czy może jakieś inne radio ktoś poleca?

Pytania następne : da się to samemu zamontować, nie będąc technikiem-elektronikiem, czy lepiej nie ryzykować?

Jakie anteny mają najlepszy stosunek cena/jakość ?

Co składa się na kompletną instalację? ( Radio+antena+kabel+mikrofon+głośnik+co jeszcze? )

Ile czasu zajmie instalacja tego ustrojstwa?

Z góry dzięki za wszystkie info... i do usłyszenia
  
 
Witaj!

1. Ta antena może i jest coś warta, ale nie tyle ile kosztuje Nie ma cudów, jeśłi 30 cm to trzeba celować w antenkę typu President Georgia, która jest dużo droższa.
W tej cenie raczej nastawiałbym się na antenkę metrową lub dłuższą. Co długość to długość, tego nic nie zastąpi

2. Czy będzie współpracować? Będzie, można podłączyć każde radio CB do każdej anteny CB i nie ma takiej opcji żeby jedno z drugim nie współpracowało...

3. Czy da się samemu zamontować? Da się pod warunkiem chociaż minimum zdolności manulanych ale taki sprzęt trzeba jeszcze zestroić. Do tego potrzeba trochę sprzętu (minimum miarki SWR) i ciut doświadczenia
Montaż jako taki ogranicza się do podpięcia zasilania do radia (w najprostszym przypadku poprzez wsadzenie wtyczki w gniazdo zapalniczki, w "najtrudniejszym" poprzez podpięcie dwóch kabelków do instalacji lub akumulatora) i anteny do radia (znów najprostszy przypadek to włożenie wtyczki w gniazdko i zakręcenie, "najtrudniejszy" to zarobienie wtyczki na kablu przed włożeniem w gniazdko). No i pozostaje jeszcze montaż anteny w dachu lub w innym miejscu...

4. Jakie anteny... masz na myśli producenta, czy konkretne anteny?

5. Radio (z mikrofonem rzecz jasna) + kabel + antena + głośnik - nie jest konieczny, każde radio ma własny głośnik... co jeszcze: zaleznie od sposobu montażu anteny może to być jakiś uchwyt do anteny. I to wszystko.

6. W skrajnym przypadku mniej niż minutę, ale to zależy od bardzo wielu warunków.
Czy radio chcesz mieć na stałe czy nie. Jeśli na stałe to musisz je przykręcić. Czy antenę chcesz mieć na stałe i gdzie. Jeśli w dachu to musisz się liczyć z wierceniem dziury i rozbieraniem podsufitki.
Jeśli na podstawce magnetycznej to montaż anteny ogranicza się do postawienia jej po prostu na dachu...
Tak więc scenariusz najkórtszy:
Wsiadasz do auta, wpinasz wtyczkę do gniazda zapalniczki, kładziesz radio na siedzeniu pasażera lub jakiejś pułeczce, następnie przeciągasz kabel jakąś szczeliną i stawiasz antenę na dachu. Koniec.
Scenariusz najdłuższy:
-Przeciąganie zasilania do akumultora...
-Przykręcanie radia do deski rozdzielczej...
-Przeciąganie kabla antenowego profilami, rozkręcanie plastików...
-Wiercenie dziury w dachu, rozbieranie podsufitki, przeciąganie kabla...
-Przykręcanie anteny...
-Składanie do kupy wszystkiego co się rozebrało...
W zależności od zdolności manulanych wykonującego powyższe czynności może to trwać godzinę, albo cały dzień, albo więcej

Pozdr!
  
 
Dzięki, President Georgia? Wygląda fajnie i te 200 też bym jakoś przebolał, tylko pytanie do wszystkich : WARTO???

co do anten to chciałbym żeby mi ktoś kto w tym siedzi polecił coś jak najmniejszego i najbardziej wydajnego. Ten Georgia może być? jeździł ktoś na tym? Zdolności manualnych mam wystarczająco dużo żeby sobie poradzić, a co do strojenia to może ktoś zna jakiegoś speca w okolicach krakowa?

jeszcze raz dzięki i pzdr dla wszystkich .m
  
 
Georgia to chyba najwydajniejsza z krótkich antenek... ale i tak nie możesz liczyc na cud, zasięgu rewelacyjnego na niej nie będzie, z pewnością będzie lepszy niż na innych antenach o zbliżonej długości, ale do dłuższych antennie można porównywać
Takiej anteny używa nasz kolega Speedmaster, musisz poczekac parę dni, bo teraz Go nie ma. Opowie Ci ze szczegółami jak się spisuje Georgia
Pozdr!
  
 
no to czekam z utęsknieniem na kolegę Speedmastera, mam nadzieję że rozwieje mi jeszcze kilka wątpliwości pzdr
  
 
jak tam kolega Speedmaster? nawrócił się już na forum?
  
 
Kolega Speedmaster się zaręczył podczas swojej nieobecności na forum Jak dojdzie do siebie to pewnie coś napisze
  
 
Na wstępie chciałbym się przywitać, ponieważ jest to mój pierwszy post na forum.
Od miesiąca jestem szczęsliwym posiadaczem zestawu Uniden 520XL i właśnie anteny Georgia. Jeżeli chodzi o zasięg to poza miastem jest on do ok.10km. W mieście spada o połowę albo więcej. Zależy wszystko od warunków. Antenka jest mało kłopotliwa jeżeli chodzi o przechowywanie. Ja poprostu przyklejam ją do gaśnicy w bagażniku więc mi się nigdzie nie wala. Zamierzam jednak kupić sobie też długą antenę na szczególne okazje. Najtaniej co widziałem to można ją kupić w granicach 160-170pln. Pozdrawiam.
  
 
1) oj, to może chwilę potrwać to dochodzenie do siebie... w każdym razie czekam cierpliwie
2) dzięki - jeszcze parę pozytywnych opinii i sobie ją kupię...

  
 
Ale 10 km? Na Georgii? Trochę to dużo jak na antenkę o długości 30 cm. Słyszałem o tej antence dobre opinie, ale żeby aż tak?
  
 
Więc może opiszę sytuację. Jechałem sobie autostradą do Legnicy i rozmawiało dwóch kolesi. Jeden pytał drugiego gdzie jest. Ten mu odpowiada że na 111 km, ja byłem na 102 i całkiem dobrze go słyszałem. Być może mnie by mnie nie usłyszał jakbym sie odezwał. Nie wiem jaka jest skuteczność tej antenki przy nadawaniu. Niestety w terenie zabudowanym zasięg mocno spada.
  
 
No tak, to już coś wyjaśnia. Wiesz, po pierwsze ten gościu mógł mieć np dopałkę, po drugie to tak jak sam powiedziałeś nie jest powiedziane że on by Ciebie słyszał, więc trudno mówić o zasięgu 10 km. Ja np. u siebie z mobilka na Jelonkach słyszę pytania o drogę z Janek, czyli pewnie z 15 km w linii prostej, ale też nie wiem czy byłbym tam słyszalny (nie odzywałem się nigdy - będzie trzeba spróbować).

Pozdrawiam!
  
 
z tego co się już zdążyłem zorientować to dopałka legalnością nie grzeszy nie? jeździ ktoś na tym? ciekawe jakby się spisywała georgia z dopałką?