Uchwyt

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam wszystkich forumowiczów! Zakupiłęm sobie radio UNIDEN 520XL+ antena NEW ALASKA.Jak poleciacie mi zamontowac antene(uchwyt relingowy,dzwonek,magnes czy tez moze uchwyt rynienkowy).Co mi polecice.A co sadzice o tej antenei czy lepiej jak sobie zmienie na inną.
  
 
Musisz powiedzieć jakie masz auto, żeby można było cokolwiek poradzić.
  
 
Więc tak kolego.Moim zdaniem antena jest bardzo dobra i to napewno wszyscy ci powiedza.a co do mocowania to pamietaj.Najlepiej zawsze jak jest na srodku dachu...Jest najlepsza fala odbicia i wtedy chodzi to najlepiej.A kazdy z tych uchwytow co proponujesz ,owszem bedzie chodzilo (sam mam dzwonek)ale to juz nie to.Wiem , nie kazdy chce dziurawic dach.. Ale to moze daj na magnes ta antenke, grunt oby na srodku dachu.takie jest moje zdanie.Pozdrawiam.
  
 
W takim razie dlaczego sam nie masz na magnesie?
Magnes też nie jest dobrym rozwiązaniem. Owszem, można postawić antenę na środku, ale co z tego skoro nie ma takiej masy jak na dobrze zamocowanym uchwycie albo w dziurze Poza tym magnes na zimę to dodatkowy kłopot...
  
 
Cytat:
....Najlepiej zawsze jak jest na srodku dachu...Jest najlepsza fala odbicia i wtedy chodzi to najlepiej....


...ja się z tym nie zgadzam,
witam,
środek dachu daje teoretycnie dookólne promieniowanie. Jednak co sprawdziłem w praktyce, przesunięcie anteny w tył pojazdu, mam na myśli "osobówki", daje efekt ukierunkowania wiązki elektromagnetycznej wzdłóż kierunku jazdy (wzrasta energia przód - tył pojazdu), a chyba o to chodzi. Na drodze interesuje nas to co jest przed nami, a informacje te uzyskamy od pojazdu który jest ...za nami. Powstały w ten sposób zysk energetyczny pozwala nieraz nie zgubić korespondenta, a oto chyba chodzi.
Technicznie dobrze jest zainstalować antenę na tylnej części dachu przy jednoczesnym jej pochyleniu, kat pochylenia ustalam w wyniku pomiarów, jego wartość jest ok. 20 stopnni od pionu, zależy od konstrukcji pojazdu, i nie jest on krytyczny dla pomiaru SWR-u (miernik SWR tego nie "widzi", widzi to np. miernik natężenia pola).

Pozdrawiam
  
 
Cytat:
2005-11-06 23:26:07, jux pisze:
...ja się z tym nie zgadzam, witam, środek dachu daje teoretycnie dookólne promieniowanie. Jednak co sprawdziłem w praktyce, przesunięcie anteny w tył pojazdu, mam na myśli "osobówki", daje efekt ukierunkowania wiązki elektromagnetycznej wzdłóż kierunku jazdy (wzrasta energia przód - tył pojazdu), a chyba o to chodzi.



jeżeli używasz radia tylko i wyłącznie w tym celu, to trudno sie z tobą nie zgodzić.

dobra była by do tego celu antena typu "yagi"


ja używam radia w jego zdecydowanie szerszym znaczeniu...