Dlaczego benzyna nie miesza się z wodą?

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Zadał takie pytanie jeden z dr na mojej uczelni, ale z racji tego ze nie kupiłem jego książki to mam problem, a muszę odpowiedzieć, może ktoś z klubowiczy szanownych zna odpowiedź na postawione przeze mnie pytanie? Bo ciezko mi coś wygooglać na ten temat.
  
 
Benzyna jest to związek ropopochodny a ropa to tzw olej ziemny kiedyś w Polsce ( i nie tylko) był używany do smarowania kół wozów konnych za czasów Łukasiewicza. Z olejem (jest wytwarzany z ropy) i benzyną woda się nie miesza ( za tłusta)
  
 
No.. z wyjątkiem farb emulsyjnych, składających się z oleju
  
 
Cytat:
2005-11-20 15:12:00, Michal-500 pisze:
Zadał takie pytanie jeden z dr na mojej uczelni, ale z racji tego ze nie kupiłem jego książki to mam problem, a muszę odpowiedzieć, może ktoś z klubowiczy szanownych zna odpowiedź na postawione przeze mnie pytanie? Bo ciezko mi coś wygooglać na ten temat.



może chodzi o tzw. powinowactwo? że benzyna jest hydrofobowa?
Coś mi też chodzi po głowie tzw. napięcie powierzchniowe wody - powoduje ono że cząsteczki wody trzymają się razem, wypierając benzynę? Wówczas dodatek mydła być może pozwoliłby się pomieszać tym płynom.
Poza tym wydaje mi się, że wystarczy dodać odpowiedniego emulgatora i woda się zmiesza z benzyną tworząc ładną emulsję.
  
 
Mniej więcej taką odpowiedź uzyskałem w "chemii ogólnej' Pajdowskiego.
Dobrze rozpuszczają się substancje o podobniej budowie tzn. obie cząsteczki polarne lub obie niepolarne, cząsteczki wody są polarne (dipole), węglowodory są głównie niepolarne, lub słabopolarne (metan). I tak zmieszanie benzenu z wodą powoduje rozwarstwienie się obu cieczy, biegunowe cząsteczki wody silnie przyciągają się tworząc zwarte asocjaty i wypychaja na zewnątrz niepolarne cząsteczki benzenu tworzą odrębną warstwę. Benzyna jako mieszanina różnych głownie niepolarnych węglowodorów nasyconych, cyklicznych i aromatycznych dlatego nie może rozpuszczać się w wodzie.
  
 
To Ty możesz niewiedzieć dlaczego nie mieszają sie.Po to jest ten DR aby wyjaśnić to swym uczniom.Skoro jest taki mądry to zpytaj Go co jest najlepszym rozpuszczalnikiem na Świecie?WODA.
  
 
Cytat:
2005-11-21 21:44:28, Rysiek2 pisze:
To Ty możesz niewiedzieć dlaczego nie mieszają sie.Po to jest ten DR aby wyjaśnić to swym uczniom.


hehe, chyba nie studiowałeś na polibudzie i to jeszcze śląskiej... Student jest śmieciem, dodatkiem na uczelni, który ma wg nich ma w chuj czasu, żeby jeździć do nich i całować klamkę po kilka razy żeby z łachą dostać wpis do indeksu..
  
 
Studiowałem w gorszych czasach gdzie człowiek był "0"ale nigdy nie można dać sie podetać.Ci co się dali stali się rzeczywistymi "o".Głowa do góry i do przodu.Głupota zawsze przegra.Chińczycy mawiają że gdy wroga nie możesz pokonać przystąp do niego i znajdź jego czuły punkt.Wtedy go pokonasz.Ucz się na jego błędach aby ich nie popełniać w swym życiu.