Różnice pomiędzy subem 1-cewkowym a 2-cewkowym

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Chce zakupić subwofer i z racji tego, że z przodu mam PB_ck6 to suba też pewnie tej firmy zakupię, bo jestem bardzo zadowolony z basu firmy PowerBass Prosze o pomoc w zrozumieniu różnicy pomiędzy subem 1x4ohm a 2x4ohm? Konkretnie to jaka jest różnica, np. którys może schodzi niżej, czy też jest precyzyjniejszy, szybszy, do jakiej obudowy się bardziej nadają, etc.
Suby to konkretnie:
1.) PB-B1254 ( 1x4ohm, 250W RMS ) - 360pln.
2.) PB-C125D-4 ( 2x4ohm, 250W RMS ) - 400pln.
I jak rozumieć tutaj potrzebę mocową, 2x4ohm to potrzebuje tych 250W RMS na kanał, czy to trzeba podzielić i wystarczy mu 125W RMS na jedną cewkę?
  
 
Cytat:
2006-04-29 21:07:20, Jarek_135 pisze:
Różnice pomiędzy subem 1-cewkowym a 2-cewkowym


w skrócie telegraficznym:

MASAKRYCZNE



było w wielu watkach io subwooferach na forum
  
 
Przeglądałem wcześniej forum ale nie znalazłem. Teraz znowusz szukałem, to się doczytałem, że 2cewkowy jest precyzyjniejszy. Jednak mało tego jak dla mnie. Pewnie gdzieś to tam jest, skoro mówisz... Ale mógłbys sie jeszcze raz wysilić, proszę Słucham w większości Techno, Trance pop, ale też hip-hop, czasem coś barziej wymagającego. Skrzynka zamknieta będzie raczej, chyba że inaczej zaproponujecie. Lubię wyraźny bas, dość mocny i niski, ale nie wiem czy zamknięta skrzynia i techno tego nie wykluczają, bo do techna zamknięta i wychodzi krótki, ale precyzyjny basik. Proszę o wytrwałość i krótkiopis w różnicy obu subach. Albo od razu może coś innego zaproponujecie do takiej muzyki.
  
 
jak chcesz osiagnac taki efekt to mozesz sie pokusisc o mocno przekombinowana skrzynie... tzn zamknieta z bass-reflexem.. czyli poł skrzyni to skrzynia zamknieta gdzie montujemy głosnik(lepiej 2 cewkowy przede wszystkim wytrzymalszy) a druga połowa to tak jakgdyby skrzynia rezonansowa zakonczona otworem b-r. jedyny mankament tej skrzyni bedzie taki ze bedzie zajmowała duzo miejsca. ale masz obudowe zamknieta gdzie głosnik sobie chula na własnym cisnieniu(dynamika i wyrazmosc) a druga czesc basu "pogłebia" sie na rezonansie( niestety moze byc tu mały minus czyli przesterowania w dół (moze grac mniej "czysto" ale mocniej dudnic ) co do 2 cewkowych hmm przede wszystkim jest to głosnik wo wiekszej wytrzymałosci i skutecznosci czyli mówiac krótko mozemy znim zrobic wiecej bez o baw o jego szybsze zurzycie
  
 
Ta skrzynka to bandpas? Kieyś już się nad tym głowiłem, ale chcę skrzynię w nadkole upchać i będę miał coś koło 29l wewnętrznej wielkości skrzynki przy mocnym kombinowaniu. A niestety od dudniącego basu bardzo boli mnie głowa i wogóle tego nie lubię. Mój wzmak ma 4x52W RMS a przy mostku niby 2x 150W RMS. I tak będę chciał go zmienić i wstawić coś mocniejszego, ale co do 400? Może być używane... U-dimension jest droższy i każdy go chwali, ale czy rzeczywiście daje on takie barwne brzmienie i abs z niego jest taki mocny i precyzyjny? Zresztą u-dimension to w tej cenie nierealne, w dodatku, że taki sub to z 100x2 będzie potrzebował. Czy się mylę? może zaproponujesz jeszcze jakigoś wzmaka? Nie dość złego, że mało siana, dużo mocy, to i jeszcze małego wzmaka bym chciał, bo pod fotel pasażera bym go chiał mieć, tak jak obecnego. Bo mój obecny wzmak 4x52RMS to za słaby pod tego PB?
  
 
hmm z tym chowaniem wzmaka pod siedzenie to troche nie "teges" bo nie ucieka z niego wtedy ciepło tak jak trzeba a co do wzmaków to obcykany jest tu w nich Vyzn-R
co do obódów i głosników
gdzie nie do konca mozesz sie kierowac wymiarami bo sa to obudowy na 8omh 4omh teoretycznie jest głosniejszy

co do zasilania 2 cewkowców hmm Głośnik niskotonowy dwucewkowy może być zasilany sygnałem pobieranym z każdego kanału stereo.czyli pod oba kanaliki podłaczasz
  
 
Dokaldnie tak jak piszesz z tym podłanczaniem 2cewkowego to rozumiem pod dwa kanały stereo, czyli jedna cewka ma jeden kanał i druga drugi. Jedank moj wzmak - 50W RMS to za słaby raczej dal takiego PB, co potrzebuje 250RMS? Pewnie taki to by chiał z 100W na kanał przynajamniej. Wmzka pod siedziskiem mi się nie grzeje, poczekam i zoabcze w lato jak to będzie, pewnie i tak wkońcu z przymusu powędruje do bagażnika. Kto słuachł CK6 które posiadam to wie, że to głośniczki dla malo wymagającej muzyki sa, ale "basowej"! I one mają taki charakter BASOWY, lubią bas i bardzo ładnie on z nich brzmi. Bardzo podoba mi się charakter tych głośników i do nich w takim samym charakterze potrzebuję wzmaka i suba. I wszystko tak, żeby się ładnie zgrało. Wtedy będę miał to co lubię
  
 
To moze ktorys z >> TYCH << wzmacniaczy? Moc-cena wychodza chyba najlepiej.
  
 
Witam kolege
Z tego co wyczytałem to w twoim wypadku zdecydowanie najlepszym wskazaniem jest skrzynka zamknieta zreszta w takiej skrzyni PB vardzo fajnie opią Do techno, trance i pop bedzie jak znalazł i super bedzie hulac, w przypadku HH, rapu i np rocka juz moze byc troche gozej ale mysle ze rowniez tobie wystarczy Z tych 2 co podałes proponuje wybrac głosniczek PowerBass PB-C125D-4v.2 Chrome. Przod w postaci CK podłaczony pod twoj obecny wzmacniacz bedzie dawał bardzo miła i ładna stope i nadawał tempo, pozatym ten zestaw bardzo fajnie gra basikiem wiec subik delikatnie wysterowany powinien go tylko spomagac i mysle ze wynik bedzie super i unikniesz bólu głowy po dłuzszym słuchaniu Sub mozesz podłaczyc na dwa sposoby albo kanały osobno pod cewki, albo cewki połaczyc szeregowo i jako 8Ohm pod mostek w zmacniaczu Ja chyba bym wybrał tą drugą opcje Z zabudowa w kole moze byc problem bo ten głosnik to 12" wiec potrzebuje duzo miejsca i spora skrzynie, Civic to nieduzy samochodzik wiec 10 cali w zupełnosci by wystarczyło a sub bedzie jeszcze szybszy i mniej miejsca bedzie potrzebował pomysl nad tym.
Co do wzmacniacza to do tego dłosniczka bym polecił μ-Dimension μ-Glow ale piszesz ze jest za drogi, wiec duzo tansza opcja bedzie Monacor CarPower HPB-1502, wzmacniaczyk ma bardzo duzo mocy a jako ze bedzie zasilac tylko subwoofer to braki w jakosci mozna mu wybaczyc Stosunek cena do jakosci jest rewelacyjny wrecz Jeszcze nie słyszałem zeby ktos narzekał po kupnie tego wzmacniacza Tylko tak jak napisałem nie nalezy sie po nim spodziewac jakosciowych fajerwerkow ale na bas wystarczy jezeli nie stac Cie na μ-Dimension, braki jakosci nadrobi mocą
  
 
To nie tak, że nastawiłem się na 30 i koniec, kropka. Po prostu chcę uzyskać także dość nisko schodzący bas, przy małej starcie dynamiki i precyzji. Myślałem, że 30 w zamkniętej będzie akurat. Nie potrzebuję potężnego łupania w promieniu 10m od samochodu, tylko, żeby sub odpowiednio wypełnił niższe częstotliwości i grał na poziaomie CK6 - nie ma ich zagluszać ale także nie ma być za cichy. Pod tego suba, to aż taki mocny wzmak musi być ten HPB-1502 ma 500w RMS na mostku Ten sub ma tylko 250W RMS. To i tak nie jest najmniej. Do 12" PB to ile litrów potrzeba? I do 10" ile potrzeba? Dla sprecyzowania, jak pisałem, sub w nadkole i mam 29l, ale jak trzeba, to trzeba... Mój Civic jest duży, bo to 5d i buda bardziej jak klasa D a nie C. I co do wmzka, jak się mostkuje, to można glośniki 8Ohm podłanczać? Szeregowo cewki dwie podłanczam krótkim kablem + -> - drugiej cewki i następnie + jednej i - drugiej do wzmaka? Każdy wzmak działa na 8Ohm, tylko ma mniejszą moc, czy jak? A do tego suba i Ck6 nie wystarczyłby HPB-604 ( 2x 70W RMS i 1x200W RMS ) ? Sprzedałbym mojego wzmaka i tyle. Bym nie musiał tyle wydawać. A tyle pytań, bo nie słuchałem dobrego suba i dobrych wzmaków U-dimension to gra czyściej, precyzyjniej, co takiego te wzmaki mają w sobie że są warte aż dwukrotnie wyższej ceny? Ponoć sterowanie fazą głośnika niskotonowego dużo daje... u-dimension posiada taką opcję? Co lepsze, u-glow, czy junior? Powiedzmy, że w podobynych mocach? Dzięki za cierpliwość.
  
 
Mocy nigdy za duzo Tyle tylko ze trzeba uwazac zeby nie przesadzic z moca Wzmak ma byc wiekszy bo bedzie pracowac na oporze 8 Ohm Co do tego co te wzmaki maja w sobie ze sa 2 razy drozsze? Maja wyzszej klasy komponenty ktore sa duzo drozsze no i sa lepiej wykonane
  
 
przypadkiem wynalazłem