Kilka byc może głupich pytań.Ale kto pyta nie płaci ;)

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam SZANOWNE GRONO UŻYTKOWNIKÓW CB.Po krótkim namyśle kupiłem sobie zestawik do mobilka bo mam juz dwa mandaciki do zaplaty a jakos nie bardzo to lubię (jak zresztą każdy).Mam Unidena 520XL i antene na magnes Midland ML145 moje pytanie dotyczy:czy mam tą antenke mieć na srodku dachu czy moze byc na brzegu i czy duzo strace zasigu z tego względu??? Czy jak ustawie SWR na np.srodku dachu i "przykleje" antene na brzegu to moge "gadać" nie obawiając sie o końcowkę??? Czy po zestrojeniu obojętnie w jakim miejscu bedzie antena i po zamntowaniu "koguta" TAXI tez na magnesie moge sie spodziwac kłopotów z CB(chodzi tu o ten nieszczęsny SWR).A może najlepiej kupic sobie taki miernik i posprawdzać sobie samemu gdzie i jaki jest SWR????
Pozdrawiam i oczekuję jakiejkolwiek wskazówki,pomocy.
  
 
Antenę stroisz w jednym konkretnym miejscu,a więc po zmianie miejsca swr pewnie się zmieni,ale nie na tyle aby, nie móc rozmawiać obawiając sie o uszkodzenie końcówki.
Zawsze możesz kupić swr-miarkę i kontrolować,w sumie najtańsza kosztuje około 50 zł,a do kontroli i ewentualnej korekty wystarczy.
Pozdrawiam
Mariusz
  
 
Lepiej mieć antenę na środku dachu bo wtedy działa dookólnie we wszystkich kierunkach bo dach jest przeciwwagą. Strojenie anteny robisz w takim miejscu w jakim najczęściej stawiasz antenę i na takim kanale na jakim najwięcej gadasz (np. 19 - drogowy).
Potem kontrola na skrajnych kanałach i śmigasz.
Przestawienie anteny lub zmiana kanału nie szkodzi ale przewód przecięty drzwiami bywa przyczyną spalenia końcówki mocy.