Standardowe (małe) głośniki dla mocy 4x50W - np. w Lanosie ?

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam!

Niedawno zakupiłem radioodtwarzacz SONY CDX-GT200
(max moc wyjściowa 4x50W przy 4Ohm)
i teraz bardzo chciałbym zainwestować w nowe głośniki, gdyż fabryczne są do kitu
(RMS 20W, Peak 40W – z czego jeden się spalił wraz z poprzednim sprzętem).

Jestem kierowcą Daewoo Lanosa i nie chciałbym modyfikować wnętrza samochodu
(nie planuję dokładać, ani dziurawić tylnej półki, wystawiać głośników na pokaz, itd.)
tak więc niestety pozostałoby mi niewielkie pole do manewru:
- głośniki przednie: 100mm
- głośniki tylne: 4"x6"

Znalazłem kilka modeli głośników JBL
(do JBL mam największe zaufanie, ale może się mylę?)
które być może byłyby w stanie mnie w jakimś stopniu zadowolić…
(jestem realistą, nie spodziewam się cudów przy tak małych rozmiarach głośników).
Słucham głównie klasyki (również operowej), lubię bluesa i jazz,
zdarza mi się też włączyć lekki rock typu Metallica itp.

Martwię się o bas, który bardzo lubię (sam jestem basem),
jest konieczny chociażby do zachowania proporcji brzmienia
– może znacie jakieś dobre głośniki, które zaspokoją powyższe wymagania ?
(ponoć z przodu, przy zastosowaniu dystansów mógłbym nawet użyć 130, 160 i 165mm głośników - czy ktoś z Was to sprawdził ? mieszczą się takie głośniki w standardowe,
fabryczne otwory Lanosa?)

Oto wspomniane JBLowskie głośniki:

JBL GTO 6427 - 4"x6"
http://www.jbl.com.pl/apps/katalog/tekst.jsp?place=jbl_b3&news_id=75
RMS 40W; Peak 120W; 75Hz -21kHz; 91dB; 2Ohm

JBL GTO 427 – 100mm
http://www.jbl.com.pl/apps/katalog/tekst.jsp?place=jbl_b3&news_id=71
RMS 30W; Peak 90; 90Hz -21kHz; 90dB; 2Ohm

JBL GTO 527 – 130mm
http://www.jbl.com.pl/apps/katalog/tekst.jsp?place=jbl_b3&news_id=72
RMS 45W; Peak 135; 70Hz -21kHz; 91dB; 2Ohm

JBL GTO 627 – 160mm
http://www.jbl.com.pl/apps/katalog/tekst.jsp?place=jbl_b3&news_id=73
RMS 60W; Peak 180; 55Hz -21kHz; 92dB; 2Ohm


A teraz uwaga… pytania

1. Są to nowe modele głośników JBL o zredukowanej impedancji nominalnej
(szczegóły w w/w linkach), podobno dzięki temu można z nich wyciągnąć większą moc
bez dodatkowego wzmacniacza – prawda czy „chłyt martetingody” ?
2. Nie będzie konfliktu głośników z radioodtwarzaczem
- w książeczce wyczytuję zakres 4-8Ohm ?
3. Jak się ma moc ciągła (RMS) i szczytowa (Peak) do mocy wyjściowej wzmacniacza
w radioodtwarzaczu ?
4. Jak przeliczyć (dobrać) moc głośników do mocy radioodtwarzacza
(uwzględniając impedancję) ?
5. Gdy zastosuję powyższe głośniki 100mm wraz z 4”x6” – otrzymam minimalny efekt,
ale czy one nie są za słabe na moc 4x50W radioodtwarzacza?
6. W samochodzie chciałbym zachować proporcje brzmienia przód/tył
– czy jest sens stosować 160mm z przodu pojazdu i 4”x6” z tyłu, skoro te na tyle
są słabsze i mają mniejszy zakres częstotliwości – będzie je w ogóle słychać na przedzie ?
7. Jeżeli zastosuję 160mm z przodu i 4”x6” z tyłu i zrobię głośniej, bo przednie głośniki będą miały jeszcze rezerwę mocy – nie spalą mi się czasem tylne głośniki
(mają mniejszą moc i słabszy bas)?
8. Może lepiej zrezygnować z tylnych 4”x6” i zastosować tylko 160(165)mm z przodu jeżeli miałbym coś uszkodzić w tylnych, albo w radiu?
9. Jaki byłby najlepszy zestaw - wybierając z powyższych głośników gdybym się uparł,
że chcę 4 sztuki ?
10. A może lepiej zapomnieć o JBL i wybrać inną firmę, głośniki o innej mocy, w innym zestawieniu, z czego mógłbym być dużo bardziej zadowolony – macie jakieś propozycje ?

Zapraszam do wpisywania swoich propozycji, rozważań i z góry DZIĘKUJĘ za pomoc !!!

P.S. Przepraszam, jeżeli któreś z pytań wydaje się Wam głupie, albo zbyt proste…
dla mnie to troszkę jak czarna magia…
  
 
ja bym zrezygnowal z glosnikow tylnych i zastosował tylko przednie Jaką kwote planujesz przeznaczyc na głosniki przednie?? Słuchasz klasyki i rocka wiec ja bym z JBL`i zrezygnował... w takiej muzyce sie nie sprawdza...
  
 
Witaj !

Przede wszystkim dzięki za reakcję...

Myślałem o kwocie 500-600zł
Co proponujesz ?

Niestety trzeba też pamiętać o małych możliwościach w przednich drzwiach lanosa..
- w standardzie 100mm, a z zastosowaniem dystansów max 165mm.
Nie chcę ciąć blachy, ani dziurawić tapicerki,
zależałoby mi raczej na całkowitym schowaniu głośników pod fabryczny plastik :-/
Z tyłu teoretycznie mógłbym przedziurawić półkę
i wstawić większe głośniki,
ale często potrzebuję bagażnik i nie chciałbym za każdym razem odłączać głośników...
  
 
Proponuję 165 mm na przód zestawik jakiś np.powerBass ? tweterry plus zwrotnice i oczywiście dobrze wyciszyć dżwi a pod te głośniki 165.. można dać panel z mdf zamierzam tak właśnie w lanim zrobić pozdrawiam. i to też powinno zagrać dosyć dobrze.koszt głosników koło 280zł takiego zestawu plus wzmak jakiś z tańczysz i w 600zł się zmieścisz
Ja jeszcze robie w półce głośniki i do tego pożądny wzmak. pozdrówki
  
 
No to może zestaw:

JBL GTO 6507C – 165mm
http://www.jbl.com.pl/apps/katalog/tekst.jsp?place=jbl_b3&news_id=93
RMS 70W; Peak 210W; 55Hz-21kHz; 92dB.

Do powerBass'a jakoś nie mam przekonania..
(może ktoś mnie przekona?)

Czy w przypadku gdybym nabył zestaw (tweetery, woofery i zwrotnice),
potrzebny jest jeszcze zewnętrzny wzmacniacz,
czy wystarczy ten w radioodtwarzaczu (4x50W) ?

POZDRAWIAM !
  
 
Hm może być ale czy nie lepiej kupić taniej i zakupić wzmak jakiś by była leprza jakoś dzwięku. bo na tyle masz standardowe głośniki ?? tak.
mój zestaw który planuje za jakiś miech zakupić to:
Przód:
PowerBass PB-Bk6 ,zwrotnice i tweterry w komplecie.i do tego MDf i odpowiednie wyciszenie dżwi.
Tył.
Wzmacniacz Boschmann PCH888 ATX do 1900W 5ch.
Głośniki w półke Pioneer TSA 6920 360W. i taki zestaw mam nadzieje że zagra.. ale co to przedniego zestawu też sie długo zastanawiałem bo chciałem zakupić Boschmann 350 też komplet ale jednak do PowerBass mnnie przekonali i musi to zagrać tak czy siak pozdrawiam
  
 
tak jak popatrzyłem na te JBL to wzmak na radiu może być za słaby choć będzie grało ale nie będzie efektu ponieważ nie ruszy głośnika tak jak by to ruszył wzmak odzielnny ale jeśli też dobrze wyciszysz dżwi to myśle że i prz powerBassie to musi dobrze grać i mniejszym kosztem zyskujesz dobre głośniki i do tego jakiś Wzmak nie drogi a dobry blaupunkta 2 kanałowy pod te głośniki
  
 
Może masz rację... przyznam, że nie wiem, bo się na tym nie znam,
dlatego właśnie tu napisałem, żeby może większa ilość osób się wypowiedziała
(dziękuję za Twój głos !!!).

Początkowo myślałem o standardowych rozmiarach głośników,
żebym mógł je ładnie schować w standardowe otwory...
ew. byłbym skłonny zastosować MDF z przodu i wstawić tam 165mm.
W sumie byłyby 4 głośniczki i myślałem, że będzie pięknie,
zwłaszcza, że JBL to nie byle firemka i zwykle pięknie grają...
jednak Vyzn-R proponuje, żebym zrezygnował z tylnych głośników
i wstawił coś lepszego na przód.. Ty również popierasz ten pomysł..
Zaczynam się zatem zastanawiać nad tym rozwiązaniem..
tyle, że przy zastosowaniu zestawu głośnikowego (tweetery, zwrotnica i woofer)
muszę już kombinować z miejscem na tweetery i zwrotnice,
a tego chciałem uniknąć (patrz mój pierwszy post),
dodatkowo gdybym chciał zastosować wzmacniacz, znowu muszę szukać miejsca,
a wiesz jak to jest w Lanosie KonekN18
(gdzie Ty to wszystko poutykasz? zaznaczam, że niezbędny jest mi cały bagażnik).
Czy rzeczywiście różnica w brzmieniu głośników ze standardowym wzmacniaczem radioodtwarzacza jest tak wielka w stosunku do brzmienia z wzmacniaczem zewnętrznym,
że warto wykładać dodatkowe pieniądze w przypadku tak małych
- 165mm głośników z tweeterami?

Generalnie jestem w stanie iść drogą, którą mi proponujecie,
gorzej, że planowałem to wszystko robić sam
(a to byłaby moja pierwsza bezpośrednia styczność z car audio).
Wybaczcie zatem moje nieustanne pytania i proszę o jeszcze nieco cierpliwości
A może wyłożyć 1000zł i niech mi to ktoś porządnie zrobi ?
  
 
Do muzyki jaka sluchasz w kwocie 500 - 600zł to jedynym słusznym typem jest Proa Simplex 160 + tweeter vify Niestety ale Powerbass i JBL to typowe głosniki pod łupanke w stylu techno i HH, beda cieły niemiłosiernie wysokimi tonami po uszach co przy twoich upodobaniach muzycznych bedzie draznic... Tu jest potrzebne cos bardziej ztonowanego a lepszego jakosciowo Proa ma jeszcze tanszy zestaw oparty na Simplexach niz ten z tweeterami vify, gra ciutke gozej jakosciowo własnie ze wzgledu na gorszy tweeter ale za to na samym radiu doskonale sie sprawdza Mysle ze zestaw proa najlepiej trafi w twoj gust
  
 
No proszę.. ze wstydem przyznam, że firmy Proa w ogóle nie znam
Muszę się bliżej zainteresować.. dziękuję za sugestię - dam znać jak coś z tego wyjdzie...

A może ktoś jeszcze coś zaproponuje ?

Techno zdecydowanie nie słucham, ale basik lubię..
po prostu muszą być rozpoznawalne jak zagra kontrabas, albo gitara basowa
wysokie tony natomiast są niezbędne jeżeli chce się usłyszeć
subtelny, wysoki dźwięk skrzypiec, fletu, czy solówkę z wiosła..

..no właśnie.. usłyszeć (!) w głośnym Lanosie

To ja może lepiej auto zmienię, a nie głośniki
  
 
Bassus też mam lanosa i jednak da rade to utknąć a jak nie to na siłe cuż młotek musi iść w ruch żarcik znaczy się tak jak mi doradzał też Vyzn-R to chyba zainwestuje w leprzy przdni zestaw czyli PowerBass PB-BK6 Black a na tylnią półke wsadze poprostu słabsze elipsy nie 380W a 360 zawsze to troche w kieszeni no i do tego pożądny wzmak, dżwi postaram się wytłumić jak najlepiej...
Bassus jeśli dasz MDF na przód dwu częściowy i głośniki 165mm to jednak zagra a Vyzn-R zaufałem.
tweetery montuje albo tak jak są lusterka te czarne osłonki ale mam też patęt jak jest klamka to bardziej bliżej deski tak zrobić otwory albo w słupkach, w słupkach wystarczy wyciąć dobry otwór można je profilować samemu a koszt w firmie od 1sztuki to 60zł ... więc. zawsze się znajdzie kombinacja
a tak jak Vyzn-R mówi i tak jak słyszałem od kolegi to jednak przedni zestaw jak jest dobry i dobrze wyciszone dżwi to to zagra a jednak 170W powerbass to nie jest mało bo w lanosie przednie miały chyba bodajże 20W max to jest cholerna różnica i to w dodatku były tylko 130mm i to przykręcone z blastikowym dystansem ale nawet one dają lekki bass czyli coś nasówają na myśl by tam coś wsadzić mocniejszego i wyciszyć a jeśli o tweterry to wystarczy wyciąć otwory no chyba że masz wymagania reszte zostawiam tobie do życzenia pozdrówki.
  
 
http://www.powe.pl/lanos.html - tutaj jest opis jeśli chodzi o dżwi ja się będe mniej więcej tego stosował i zobaczymy jaki będzie efekt i postaram sie troche lepiej wygłuszyć.i pokryć w 100% tak by był bass bo oczekuje tego od tych głośników. Vyzn-R a jeśli chodzi o elipsy to je zamątuje ponieważ chce uzyskać troche dźwięku by pograło a przecież może to nie jest duzo te 360W ale zawsze to troche głośniej gdyż lubię słuchać naprawde głośno muzyki.czasem są wypady na mazurki i tak to do tej pory od kolegi się puszczało ale teraz kolega już nie ma samochodu bo sprzedał a sprzęt miał robiony w Firmie Boschmann i grało naprawde dobrze.to chociaż u mnie troche zagra a co sądzisz o subie do bagażnika JBL 1000W ?? i bagażnik też np.wygłuszyć ?? pozdrówki
  
 
No ja niestety na tył sobie nie wrzucę elips tak jak Ty masz w planie,
bo w hatchbacku jest półka "wyjmowalna" (czyt. luźno lata)
i raczej nie chciałbym tam drogich głośniczków montować,
bo prawdopodobnie bym je prędzej czy później uszkodził załadowując „towar”...
W sedanie jest o tyle prościej, że z tyłu za zagłówkami są już standardowo większe głośniki
i tam możesz wsadzić jakiś poważniejszy sprzęt.. w hatchbacku tylko 4"x6" po bokach
w beznadziejnie plastikowej obudowie :-/

Gdybym nie potrzebował bagażnika, to z pewnością inaczej planowałbym nagłośnienie auta
i byłoby dużo łatwiej coś wybrać… pewnie wstawiłbym jakąś wielką tubę
(tę którą zaproponowałeś KonekN18 – haha – uważaj, żeby Ci bębenki nie popękały).

Oczywiście mam w planie wygłuszenie drzwi, zresztą nie tylko drzwi,
bo nawet jak się nie ma sprzętu nagłaśniającego, a stoi się na przykład na światłach na luzie,
to i tak wszystko wpada w rezonans i strach człowieka oblatuje czy czasem nic nie odpadnie...
Stronkę powe.pl oczywiście już znam – ładnie chłopaki pokazali co i jak – dzięki
Będzie z tym troszkę roboty, ale jest ciepło, wygospodaruję wolny weekend i gotowe.

A co do głośników.. pójdę gdzieś posłuchać zaproponowanych przez Vyzn-R firmy Proa
i podejmę decyzję jaki zestaw wybrać.. chyba faktycznie póki co odpuszczę sobie tył..
Wciąż jednak nie podoba mi się wycinanie dziur na tweetery.. tu muszę coś sprytniejszego wymyślić, bo jak autko wystawię na sprzedaż to może się okazać,
że sprzętu audio nie będę chciał sprzedać, a dziury pozostaną…

No nic.. powodzenia KonekN18 i dzięki Vyzn-R !

Gdyby ktoś miał jeszcze jakieś sugestie, temat wciąż jest aktualny
i jestem otwarty na propozycje…
  
 
HHE spoko może nie popękają ale jak jest to trzeba korzystać puki mozna ale jeśli chodzi o półke u ciebie to faktycznie jeśli przewozisz towar to szkoda i tez szkoda by ktoś sobie ja pożyczył u mnie raczej nie powinni ale to różnie bywa... czekam na efekt u ciebie pozdrawiam i na relacje.. ja też zdam relacje jak ząłoze ten cały sprzęcik pozdrówki
  
 
A jeszcze mam pytanko do Vyzn-R, albo innych speców od nagłośnienia...

Na stronie Proa Systems Team czytam iż głośniki Proa Simplex 160 mają takowe parametry:

Nominal power: 60W
Music power: 80W
Sensitivity: 89dB itd...

dla zainteresowanych resztą parametrów podaję link:
http://www.proa-systems-team.com/p.php?id=1&f=6

Proszę mi powiedzieć jak to się ma do parametrów głośników JBL,
które proponowałem na samym początku, np. JBL 627 - 160mm:

Nominal power: 60W
Music power: 180W
Sensitivity: 92dB

Dla takiego laika jak ja, JBL wygląda lepiej niż Proa,
a mimo wszystko został mi odradzony, bo ponoć Proa lepiej grają…

Jak mają się jedne parametry do drugich ? Jak to przeliczać na np. moc wzmacniacza ?
Na co mam patrzeć przede wszystkim, żeby się nie dać nabrać na przyszłość,
ale wybrać najlepszy zestaw nagłośnieniowy ?

P.S. Dla porównania, standardowe lanosowskie głośniki mają moc 20W (pewnie nominalną)
i potrafią głośno zagrać, tyle, że nie dostarczają mi wrażeń jakich oczekuję,
a lubię posłuchać dobrej muzyki, na dobrym sprzęcie
(jak w domku - niestety mam porównanie, inaczej byłoby ze mną łatwiej).
Dużo jeżdżę, a głośników daewoo nie da się za długo słuchać – stąd decyzja o wymianie…
  
 
Cytat:
2006-06-15 21:48:35, Bassus pisze:
..no właśnie.. usłyszeć (!) w głośnym Lanosie To ja może lepiej auto zmienię, a nie głośniki




DLaczego w głosnym lansie??? mój brat tez ma lanosa z silnikiem 1.4 i jest u niego bardzo cicho!! a wiec nie rozumiem
  
 
Cytat:
2006-06-24 18:31:38, motokoles pisze:
DLaczego w głosnym lansie??? mój brat tez ma lanosa z silnikiem 1.4 i jest u niego bardzo cicho!! a wiec nie rozumiem



Jak sam zauważyłeś, to Twój brat ma lanosa, a nie Ty
uwierz mi, że gdybyś więcej nim pojeździł to byś się przekonał,
że auto jest po prostu głośne... kiepsko spasowane elementy,
części wpadające w rezonans, kabina słabo wyciszona...

Może brat sobie wygłuszył drzwi i inne elementy, powykładał dodatkowymi okładzinami
akustycznymi klapę od silnika, i bagażnik... a może po prostu Wam to nie przeszkadza ?

Wszystko zależy od wyczulenia, wrażliwości na hałasy itd..
ja np. lubię posłuchać przyjemnych dźwięków płynących z instrumentów strunowych jak:
skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas, ale też gitara, fortepian... i nie lubię jak te dźwięki
zagłuszają wpadające w rezonans schowane pod tapicerką elementy drzwi,
albo jak skrzypi cała konstrukcja gdy wpadasz w dziury na polskich drogach…
(zawieszenie jest do banii)

Stąd właśnie mój post tutaj… zamierzam to wszystko poprawić,
wyciszyć autko, wygłuszyć drzwi.. no i wstawić porządne nagłośnienie,
które poprawi wrażenia odsłuchowe…

Wracając do tematu… czy ktoś wyjaśni mi jakie są różnice między
dwoma wcześniej omawianymi zestawami głośnikowymi (woofery, zwrotnice i tweetery)?
Dlaczego jeden jest lepszego od drugiego ?
Przypomnę, że Vyzn-R odradza mi mocniejsze JBL na rzecz Proa Simplex 160.