O co chodzi z "pokrętłem RF GAIN" w 520xl???

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Z tego co udało mi sie dowiedziec to codzi o czułość odbiornika. Ale jak tego używac i jak to sie ma do SQ.Czy jedno drugie wyklucza?

  
 
Cytat:
2006-05-29 13:35:47, Krzychuzzz pisze:
Z tego co udało mi sie dowiedziec to codzi o czułość odbiornika. Ale jak tego używac i jak to sie ma do SQ.Czy jedno drugie wyklucza?


SQUELCH/SQ/Blokada szumów.Regulator ten jest stosowany do eliminowania szumów własnych odbiornika.tzn,gdy ten nie odbiera żadnych sygnałów.Chcąc uzyskać największą czułość odbiornika należy regulator ustawić w pozycji,w której zanika szum w głośniku skręcając pokrętło w lewo do oporu,następnie powoli obracając w prawo,aż do momentu,kiedy zniknie szum.
RF GAIN-radio frequency gain-wzmocnienie radiowej częstotliwości.Regulacja umożliwiająca wzmocnienie słabych sygnałów odległych korespondentów. Jak więc widać z tych opisów oba pokrętła wzajemnie się wykluczają.Nie można usłyszeć odległego korespondenta przy pokrętle SQ ustawionym w pozycji na godz.12 ani pokrętle RFgain ustawionym w poz.na godz 5/w prawo do oporu/
pokręć trochę oboma pokrętłami,a na pewno wybierzesz optymalne pozycje dla obu .
  
 
No własnie takie konkretne info chciałem uzyskac
  
 
Cytat:
2006-05-29 13:54:40, Gienekp pisze:
Nie można usłyszeć odległego korespondenta przy pokrętle SQ ustawionym w pozycji na godz.12


Z tym się zgodzę. Im nardziej w prawo tym bardziej wycinamy szumy.

Cytat:
2006-05-29 13:54:40, Gienekp pisze:
ani pokrętle RFgain ustawionym w poz.na godz 5/w prawo do oporu


Z tym nie za bardzo.

RFgain skręcony na max w prawo to nic innego jak maxymalna czułość czyli zbieranie wszystkiego co jest w zasięgu. Zwłaszcza "dalekich korespondentów". Co prawda ledwo słyszanych czy rozumianych ale jednak.
Nie da się usłyszeć dalekich nadajników ale przy RFgain skręconym w poz. na godz. 7. Słyszy sie wtedy tylko mocne, bliskie sygnały.

Pozdrawiam
  
 

Ja RFGain określiłbym jako REDUKTOR czułości, czyli coś co zmniejsza nominalną czułość odbiornika. Tzn, że względem np. Unidena 510, który RFGaina nie ma model 520 nie będzie nigdy czulszy, natomiast przy użyciu pokrętła RFGain może stać się mniej czuły.
Pozdrawiam!


[ wiadomość edytowana przez: MacTB dnia 2006-06-06 15:29:41 ]
  
 
Cytat:
2006-05-29 13:54:40, Gienekp pisze:
SQUELCH/SQ/Blokada szumów.Regulator ten jest stosowany do eliminowania szumów własnych odbiornika.tzn,gdy ten nie odbiera żadnych sygnałów.Chcąc uzyskać największą czułość odbiornika należy regulator ustawić w pozycji,w której zanika szum w głośniku skręcając pokrętło w lewo do oporu,następnie powoli obracając w prawo,aż do momentu,kiedy zniknie szum. RF GAIN-radio frequency gain-wzmocnienie radiowej częstotliwości.Regulacja umożliwiająca wzmocnienie słabych sygnałów odległych korespondentów. Jak więc widać z tych opisów oba pokrętła wzajemnie się wykluczają.Nie można usłyszeć odległego korespondenta przy pokrętle SQ ustawionym w pozycji na godz.12 ani pokrętle RFgain ustawionym w poz.na godz 5/w prawo do oporu/ pokręć trochę oboma pokrętłami,a na pewno wybierzesz optymalne pozycje dla obu .


Przepraszam,pomyliłem sie.Maksymalna czułość radia jest oczywiście przy pokrętle RFgain ustawionym w prawo do oporu.