Nadmiar kabla zwiniety w koło

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
czesc

zamontowałem sobie antenkę na stałe w otworze po antenie radiowej
ale zostało mi ok 2 m kabla to go zwinąłem w koło o średnicy 20 cm zaraz obok anteny i wszystko przykryłem podsufitko
mam teraz takie pytanko czy takie zwiniecie kabla ma jakies negatywne działanie na odbiór i nadawanie
pozdrawiam
  
 
Cytat:
2009-02-21 13:58:32, walusiatko pisze:
czesc zamontowałem sobie antenkę na stałe w otworze po antenie radiowej ale zostało mi ok 2 m kabla to go zwinąłem w koło o średnicy 20 cm zaraz obok anteny i wszystko przykryłem podsufitko mam teraz takie pytanko czy takie zwiniecie kabla ma jakies negatywne działanie na odbiór i nadawanie pozdrawiam


A sprawdziłeś SWR`a ?
  
 
nie sprawdzałem SWR bo nie mam miernika
  
 
Cytat:
2009-02-22 21:55:22, walusiatko pisze:
nie sprawdzałem SWR bo nie mam miernika


dobra rada- zanim zaczniesz nadawać, sprawdz SWRa czy wspolczynnik nie jest za duzy, bo mozesz spalic radio. Niekoniecznie od razu... koncowka mocy moze sie spalic po jakims czasie....
  
 
staraj się na razie wiecej słuchać jak mówić dopuki nie ustawisz swr (jest to konieczne)co do tego kabla teoretycznie winien być jak najkrótszy lecz te petle co tam masz nie przeszkadzaja straty parametrów nie będą istotne w duzej mierze.pozdrawiam
  
 
no sprawdziłem sobie SWR i wyszło na 1,9 czyli zle i teraz nie wiem czy przez ta pętle tak
moze ktos mi cos doradzi co mam robic
  
 
Cytat:
2009-03-01 13:58:29, walusiatko pisze:
no sprawdziłem sobie SWR i wyszło na 1,9 czyli zle i teraz nie wiem czy przez ta pętle tak moze ktos mi cos doradzi co mam robic


1,9 to za dużo. Dobrze jest 1,5 i niżej. Nadmiar kabla może być jedną z przyczyn wyższego SWR`a, podejrzewam jednak, że jedyną.... Trzeba dopasować kabel i zmierzyć jeszcze raz. Jeśli nadal będzie za duży, trzeba zajać się anteną.
  
 
OD KIEDY przewodem ustawiamy swr dlugoscia nie da rady zestroic anteny.regulacja anteny to sie zgodze (dlugosc promiennika ale nie kablem)
  
 
Przewod tez powinien miec okreslona dlugosc, ale faktyczne dostrajanie powinno sie robic dlugoscia promiennika
  
 
no właśnie tez tak myślę ze kablem się nie strój anteny to jakiś tylko mit powtarzany bo mam kumpla co studiuje elektronikę i powiedział ze kabel to nie ma nic do tego ale powiedział ze ta pętla możne powodować to wysokie SWR bo działa jak cewka
  
 
Jak z przewodu ekranowego koncentrycznego zrobic cewke .Ekran przewodu to nic innego jak karoseria auta....
  
 
Witam dlugoscią kabla tez sie reguluje swr np jak masz zamało kabla np 3,5m a potrzebujesz 4,5m ja tak miałem kombi antena na tyle stary kabel wek i zakladasz nowy dluższy wtedy mus skrucic bat aby swr był poprawny i na odwrot jak wytniesz z ok 1 m kabla trzeba bat wydłużyc i wten sposob mozna regulowac swr dlugoscią kabla taka jest zaleznosc 1m kabla to około 15cm bata ale z tej grubszej strony bo z cienkiej to więcej tak w przybliżeniu a kolega student musi sie jeszcze troche poduczyc bo ma niewiedze

[ wiadomość edytowana przez: Malinabend dnia 2009-06-25 19:04:49 ] jest zaleznosc pomiedzy dlugoscią kabla a batem ma miec iles tam dlugosci fali niepamietam dokladnie ile ale mozna odszukac w goglach

[ wiadomość edytowana przez: Malinabend dnia 2009-06-25 19:06:43 ]