Jaka ANTENA do 1,5m stała na dach do Transportera. - Strona 2

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
No to panowie
maryland 2:0 santiago 600
  
 
No to jestem szczęśliwym posiadaczem albo wręcz przeciwqnie antenki Maryland bop na razie mnie wkurza założona na dachy ścina wszystkie gałęźie ale nie oto chodzi. Bo coć kiepsko na niej słyszę a stroiłem ją sam na SWRce i kurcze nie mogę z niej nic wydusic lepszego nawet działa gorzej niż magnesówka wilsona.
Kurcze o co może chodzić?
hmmm.
Może ktoś wie??
  
 
Cytat:
2006-06-30 18:47:03, teodor24 pisze:
No to jestem szczęśliwym posiadaczem albo wręcz przeciwqnie antenki Maryland bop na razie mnie wkurza założona na dachy ścina wszystkie gałęźie ale nie oto chodzi. Bo coć kiepsko na niej słyszę a stroiłem ją sam na SWRce i kurcze nie mogę z niej nic wydusic lepszego nawet działa gorzej niż magnesówka wilsona. Kurcze o co może chodzić? hmmm. Może ktoś wie??



Masa jest dobra? W jaki sposób ją zamontowałeś? W dziurze czy na jakimś uchwycie? No i może coś nie tak jeszcze ze strojeniem?

Pozdr!
  
 
Maryland chcac czy nie musi chodzic
  
 
Oj koledzy. mówiąc prościej, inni słysza mnie super tylko ja kiepsko odbieram.
Antenę mam przykręcone w dziurze, może mam troszkę od spodu lakier do blachy zdrapać żeby masa lepsza była.
ale na nadawaniu mam super to dlaczego nie słysze?
Radio mam nowe Unidena 520 i na tym też nie chodzi tak samo jak na starym
A strojenie mam na 1 kanale 1,1 przy pełnym nadawaniu później na 19 ok 1,3 też na pełnej skali i tak do 27kanału pełna skala przy SWR 1,5. a 40 kanał łapię przy jednej popniżej pełnego nadawania ale przy Swr 1,8?
Antenka chyba dobrze zestrojona? Gorzej z odbiorem
I co teraz radzicie?
  
 
SWR jest dobry więc jeśli radio nadaje i odbiera w zerach to powinieneś dobrze słyszeć. Może blokadę masz zaciągniętą lub RF-gain i dlatego słabo słyszysz .
Trzeba było w trakcie montażu sprawdzić miernikiem elektronicznym połączenie przewodu "gorącego" z anteną i obudowy radia z masą auta. Zrób to jak najszybciej, Strojenie to jest końcowa operacja.
  
 
ten SWR u ciebie nie jest zadowalajacy
  
 
SWR 1,3 to dla Ciebie nie zadowalające strojenie W sumie to parę % straty na fali odbitej.
W tym roku gdy byliśmy na zlocie w Sielpi gadałem na radiu gdzie miałem całkowicie przecięty kabel antenowy, złączyłem to na skrętkę, zaizolowałem, sprawdziłem miernikiem że jest połączenie a reflektometrem SWR (po "naprawie" był ok 1,8 - 2,0).
Do samej W-wy wracając w kolumnie gadaliśmy przez radio i miałem super słyszalność w obie strony

Radio można spalić raczej przez brak połączenia a nie przez kiepski SWR
  
 
jak bys byl bardziej zorientowany to bys wiedzial ze SWR 1.8 to juz zagrozenie dla radyjka
  
 
Jak ma wszystko w porzadku zamontowane to powinien zamknac sie w SWR 1.4 max. na 40 kanale
  
 
Cytat:
2006-07-01 20:48:20, pawel0240 pisze:
jak bys byl bardziej zorientowany to bys wiedzial ze SWR 1.8 to juz zagrozenie dla radyjka



Ktoś tu udaje znawcę , wydaje mi się że ja miałem CB gdy Ty jeszcze w pampersie chodziłeś .

Spalić końcówkę mocy można gdy SWR przekracza 3,0 i to tylko gdy ktoś nadaje długie sekwencje. Przy krótkich komunikatach nie spalisz radia nawet przy 3,5 .

Dowcip polega na tym że przy SWR 3,0 ok. 1/3 mocy wylatuje w eter a 2/3 wraca i wali w radio dlatego tylna ścianka robi się gorąca i dlatego lepsze radia mają na tylnej obudowie zamontowany radiator w celu odprowadzenia ciepła.
  
 
wtedy nie bylo pampersow dziadziu. Osobiscie mozesz miec u siebie 3.0 i mnie to przeszkadzac niebedzie
  
 
hej koledzy nie kłucicie mi sie tu
teraz może mi ktoś powie czy to zmasowanie radyjka jest konieczne? i jak to zrobić? połączyć obudowę radia z karoserią jakimś kablem? a co z tym sprawdzeniem gorącego przewodu z nateny sprawdzane elektronicznym sprzętem?o co tu chodzi z koleji??
I gdzie to trzeba mierzyć?
ja moge miec na kanale 40 Swr ok 1,5 tylko że wtedy nie mam pełnego zakresu nadawania
Za dużo pytań jak na jedną wypowiedź???
Może ktos mi odpowie??
Pozdrawiam
  
 
Bez masy to ci bardzo chodzic nie bedzie. Najlepiej jak wezmiesz kablelek masowy podlaczysz do karoserii, a plusowym wepniesz sie w jakis pradowy na stałe. Poza tym musi ci ktos ustawic antene tak zeby uzyskal jak najnizszy SWR. Najlepiej jakbys mial staly montaz do karoserii , gdyz wtedy masz najlepsze zmasowanie. Najlepszym miejscem na antenke jest dach pojazdu.
  
 
Cytat:
2006-07-02 19:26:25, teodor24 pisze:
teraz może mi ktoś powie czy to zmasowanie radyjka jest konieczne? i jak to zrobić? połączyć obudowę radia z karoserią jakimś kablem? a co z tym sprawdzeniem gorącego przewodu z nateny sprawdzane elektronicznym sprzętem?o co tu chodzi z koleji?? I gdzie to trzeba mierzyć? ja moge miec na kanale 40 Swr ok 1,5 tylko że wtedy nie mam pełnego zakresu nadawania Za dużo pytań jak na jedną wypowiedź??? Może ktos mi odpowie?? Pozdrawiam



Jeśli zamontowałeś antenę na stałe do dachu to powinieneś mieć masę przez ekran przewodu.
Kabel antenowy ma przewód wewnętrzny tzw. "gorący" i ekran połączony do "masy".
Weź miernik i sprawdź czy masz połączenie między bolcem wtyczki antenowej a batem anteny. Jednocześnie nie może być zwarcia między "gorącym" a "ekranem". Ekran musi być połączony z obudową wtyczki a więc z obudową radia. Dlatego gdy miernikiem dotykasz do tylnej ścianki radia i do masy nadwozia to powinieneś mieć połączenie.

Oczywiście nie dotyczy to magnesówek bo tam przeciwwaga jest ograniczona do metalowej podstawy.

Dopiero po prawidłowym podłączeniu anteny zaczynamy strojenie SWR.
73
  
 
Koledzy z połączeniami wszystko wporządku. Byłem ustawić w zakładzie na lepszym sprzęcie ta antenke i wyciągnoł zniej od 1,0 do max 1,3 niby wszystko ok. Ale i tak jak założę swoją stara magnesówkę Wilsona to lepiej słysze wszystkich no i mam lepszy zasięg niż na marylandzie kurcze to trochę dziwne.
A mozę ta maryland jest za dobra do mojego Unidena i za dużo ściąga? Bo łapie wszystkie szumy. no chyba że SQ przykręcę ale wtedy "gówno słysze" nawet na 2 km już kiszka.
Coś tu niegra i chyba zmieniam antenkę na Wilsona na której miałem nieporównywalne osiągi do 20km
Chyba że coś mi innego poradzicie bo już się wkurzam na TO RADIO I ANTENĘ BO CIĄGLE MI SZUMI
Pozdrawiam
Bajo
  
 
A i jeszcze jedna ciekawostka.
Antenka ma 1,5m i to jej wystarcza że się nieźle buja na samochodzie.
No więc czy to ma wpływ na odbiór??
Bo jak jade to znacznei gorzej odbieram niżeli stoję.
Mozę to ma coś wslnego z tym moim złym odbiorem??
  
 
Już o tym pisałem niedawno że do ręczniaka kupiłem krótszą antenkę do ręczniaka bo on nie ma RFgaina a za to ma gorsze filtry i szumi jak diabli.
Gdy jest krótsza antenka to mniej śmieci ściąga. blokada szumów też jest potrzebna ale nie zastąpi RFgaina .

Aaaa i jeszcze jedno - jeśli coś Ci się przypomni to masz na dole przycisk "EDYCJA" po to żebyś mógł dopisać coś do swojego postu lub mógł poprawić ew. błąd czy literówkę.
Pisanie kolejno kilku postów jest źle widziane przez starych userów


[ wiadomość edytowana przez: JerryP dnia 2006-07-03 19:03:37 ]
  
 
okejjj JerryP tylko jakoś nie moge znaleść tego przycisku EDYCJA:0 ale obiecuję że jak znajde i nadaży się okazja to skorzystam
A tak pozatym to w radyjku mam RF GAIN I SQ więc jak nastawię czułość radia na połowę i nastawię odpowiednio SQ to kurcze nic nie odbieram a jak już coś dojdzie to wielki szum i trzask.
Nie mam pojęcia co tu może być nie tak??
Moze faktycznie za dobra jest antenka i wszystki śmieci zwala na radio z daleka. Bo teraz to nic wyraźnie nie słyszę bo ciągle nakładki lecą.
I strasznie się wkurzam na to radyjko i antenkę
Kto mi do jasnej Ciasnej polecił Marylanda??? hmmm...??? Kto to był!!!!??? Chłopaki teraz na was winę zwalę:0
żartuję oczywiście.
Ale poradzcie chociaż jak mam miec teraz ustawione tego RF Gaina i SQ
chociaż wiem że to indywidualna sprawa. ale to nic żawsze warto spytac jak to się robi poprawnie
Do usłyszonka
BAJO
  
 
Po prawej stronie masz CYTAT a obok EDYCJA polecam .

Poziom szumów zależy od ilości osób na Twoim i sąsiednich kanałach oraz od propagacji (czyli poziomu jonosfery). Czasem lepiej słychać włochów albo ruskich niż innego kierowcę z tej samej drogi ale tego nie zmienisz. Jedyne co możesz zmienić to radio bo widocznie Twoje ma padnięte filtry albo ich nigdy w radiu nie było .

Przez ciągłe szumy też musiałem wyciągnąć z szafy Alana 87 i zapomniałem że mam pokrętło SQ .