Antena

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Co prawda wiem już co nie co na temat anten. Nie mniej jednak mam pytanie czy długośc anteny można bezpośrednio przełożyć na zasięg? Czy stosuje się jeszcze jakieś krytaria?
Zakładając oczywiście że stosujemy to samo radio i anteny montowane na dachu autka.
  
 
Jaro to jest dokładnie tak jak w życiu.Im dłuższy tym lepszy i więcej zabawy a dokładniej im dłuższa tym bedziesz miał lepszy zasięg.Oczywiście antena musi byc dobrze zestrojona.
  
 
Ogólnie mówiąc:
długość fali w paśmie CB wynosi ok. 11 m. więc antena 5/8 fali ma długość ok. 7m. przy długości bata średnio od 1m do 1,95m. Reszta to cewka lub sprężyna.

Antena to nie dyszel od kieratu gdzie jeśli dasz dłuższy to łatwiej pokręcisz , musi być zestrojona a tu ma znaczenie x krotność fali jako wynik długości anteny i przewodu (również jako część ułamkowa).

Z powyższego powodu dłuższy bat może zaszkodzić w strojeniu anteny i osiąganych łącznościach choć może być przypadek że będzie lepiej (bo w lotto też ludzie trafiają ).

Nadmieniam że nie jestem zawodowcem i to co piszę to resztki pozostałe w mojej pamięci z czasów gdy byłem w klubie CB razem z prawdziwymi fachowcami.