CB Radio nawigacja

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Czy jest mozliwe naprowadzanie kogoś na jakis adres przez CB radio,czy to jest mozliwe tak jak w przypadku z nawigacja GPS z moonitorkeim itd,wlasnie nie wiem jak ten temat ugryzc,bo slyszalem tylko chwile w radiu taka audycje,moze ktos wie o tym wiecej..... dziekuje
  
 
Można to zrobić przez radiolokator, takie coś mogłeś zobaczyć jeśli oglądałeś Stawkę Większą niż Życie . W warunkach amatorskich nie słyszałem o takim sprzęcie. Za komuny gdy radia były zakazane zdarzało się że "władze" namierzały nielegalnych CBraków lub krótkofalowców.
  
 
ale mi chodzi o naprowadzanie kierowcy na jakis adres,przypuscmy,ze prosze zaraz prosze skrecic w lewo itd,
nie chodzi mi o namierzanie kogos,szpiegowanie
  
 
Jest to jedna z podstawowych zalet CB, w zasadzie nie da się tego nie słyszeć w mieście i to na różnych kanałach. Taka forma "nawigacji" bywa lepsza od elektroniki, która każe czasem skcić tam gdzie drogi nie ma lub na moście
Oczywiście nie zawsze się sprawdza (nadrobiłem ostatnio kilkadziesiąt km bo komuś się coś pokręciło) ale generalnie możesz na taką pomoc liczyć gdziekolwiek będziesz, pozdrawiam.
  
 
Cytat:
2006-08-17 12:06:42, skrawol pisze:
ale mi chodzi o naprowadzanie kierowcy na jakis adres,przypuscmy,ze prosze zaraz prosze skrecic w lewo itd, nie chodzi mi o namierzanie kogos,szpiegowanie



Teraz to idzie trochę lepiej ale rok/dwa lata temu trudno było doprosić się wieczorem o poprowadzenie na wskazany adres w małej miejscowości. W czasie pierwszej świetności CB w prawie każdej miejscowości taxi miały radyjka (mieli wywoławczy 2 kanał) i było mnóstwo bazówek na 28.
Teraz raczej musisz prosić o pomoc kierowców na 19 a potem przechodzisz z nim na inny kanał.
  
 
W czasach "pierwszego"CB w Wielkopolsce w niektorych miejscowościach antena CB stała na domu każdego sołtysa.Podobno zakładał je urząd wojewódzki czy powiatowy,tego nie wiem.Antenystoją jeszcze do dziś,ale raczej już nie czynne.