Kabelek do mierzenia SWR

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam !

Jako nowy na tym forum chcialem sie przywitac ze wszystkimi !

Mam pytanie odnosnie dokladnej dlugosci kabelka laczacego radyjko z urzadzeniem pomiarowym SWR (zapomnialem jak to sie nazywa), chcialbym zeby pomiar i ustawienia ew. byly wiarygodne i SWR nie zmienil sie po odlaczeniu SWR`a.
Dziekuje i Pozdrawiam Arek !
  
 
Mój kabelek do reflektometra ma ok. 20 cm. długości i nie ma wielkiego wpływu na SWR.
  
 
jeśli antena zostanie prawidłowo zestrojona, to długość przewodu nie ma żadnego znaczenia.
ale ze względów praktycznych "łączki" mają zazwyczaj 20-25cm
  
 
http://www.antyradary.strefa.pl/html/strojenie_anteny_cb.html dziekuje za pomoc !
  
 
Zapomnialem dodac, ze SWR mam teraz ok 1,5 na podstawie magnetycznej Przedtem mialem na czerwonym polu czyli bardzo zle. Dzieki artykulowi odpowiednio dopasowalem dlugosc kabla i dlugosc anteny. Jak na magnes to wydaje mi sie , ze jest bardzo dobrze !
  
 
na podanej stronie może znają się na handlu antyradarami. ale o strojeniu mają nikłe pojęcie.

Cytat:
Jeżeli nie chcesz bawić się w strojenie anteny – najlepiej jest kupić zestaw antenowy razem z kablem. Długość kabla jest wtedy tak dobrana aby antena była wstępnie zestrojona. Fala CB radio ma długość około 11 metrów, a długość kabla należy liczyć odpowiednio w proporcji do długości fali . Jeżeli jednak zmienisz długość kabla, konieczne będzie ponowne zestrojenie anteny z radiem CB



bzdura, kablem nie stroimy anteny. efekt zmiany swr przy przycięciu kabla występuje przy antenie NIEZESTROJONEJ. Jeśli radio ma na wyjściu 50ohm i zestrojona antena również ma 50ohm, to co da cięcie 50ohmowego kabla?
owszem, swr może się zmieniać, ale wtedy rżnięcie kabla to nie strojenie anteny, a dopasowanie linii przesyłowej do impedancji rozstrojonej anteny...
efektem jest promieniowanie kabla, grzanie tranzystora końcowego w trx i znacznie mniejsza skuteczność całej instalacji...
po takim "strojeniu" potem słychac lamenty: mam swr 1.1 a słabo nadaję... jasne, słabo bo nie nadajesz anteną, a spora część tego co emituje nadajnik wraca odbita od promiennika.


Cytat:
Należy pamiętać, że wielkość odczytana na skali reflektometru dotyczy tylko tego miejsca linii, w którym dokonujemy pomiaru. Jeżeli mamy instalację antenową z kablem o długości np. 30 m i włączymy reflektometr między nadajnik a kabel, to faktyczna wielkość WFS przy antenie będzie o wiele większa.



z tego bełkotu wynika że nawet jeśłi "zestroimy" antenę, to po odłączeniu swr' metra i odjęciu kabla służacego do jego zainstalowania, wskazania i tak nam się rozjadą... czyli swr będzie do dupy.


Cytat:
Jeżeli pomiaru dokonujemy poprzez kabel o dowolnej długości nie daje nam informacji o współczynniku fali odbitej WFS w antenie – dlatego tak ważne jest aby w przypadku, gdy reflektometr trzeba podpiąć między nadajnik a kabel, ten ostatni miał długość połowy fali (w uproszczeniu linia o długości połowy fali transformuje impedancję w stosunku 1 : 1).



jeśli tak, to dlaczego u mnie na bazie srw jest IDENTYCZNY w każdym miejscu kabla?
mam podpięte pod jedną antenę dwa radia, a długość kabla dostosowuję do potrzeb w zależności od ustawienia mebli. Wskazania miernika są zawsze takie same. Ciekawe dlaczego?


btw. jeśli szukasz informacji o strojeniu, to polecam archiwum np:
www.cbradio.pl


a nie strony handlarzy mydłem i powidłem.

btw. swr 1.5 jest do przyjęcia, ale wbrew temu co piszą ci "fachowcy" wcale nie jest dobrze.
  
 
Ok ! Rozumie, ze zle robilem obcinajac kabel, mowisz prawde nic a nic to nie dawalo, SWR zostawal caly czas taki sam , dopiero jak wysunalem max bat z cewki to SWR spadl do 1,5. Ale wiecej juz nie moge wysunac bo nie skrecilbym srubkami mocujacymi. W takim przypadku trzeba by wydluzyc antene ? Antena to President Colorado 1200
  
 
a jak rozkłada się swr po kanałach? gdzie jest większy, a gdzie mniejszy?
bo jeśli na 20 kanale masz 1.5 i w obie strony równomiernie wzrasta, to najprawdopodobniej z powodu podstawy magnesowej, a co za tym idzie słabszej masy możesz już jej niżej nie zestroić.
  
 
Cytat:
2006-09-03 15:25:53, Góral pisze:
a jak rozkłada się swr po kanałach?


zaczynajac od pierwszego kanalu do dwudziestego SWR jest 1,5 a na czterdziestym jest powyzej 1,5, ale minimalnie. Ide do garazu sprawdzic jaka mam podstawe, ale srednica jest duza ...
Stronka z moja podstawa !

[ wiadomość edytowana przez: ap67 dnia 2006-09-03 18:35:14 ]
  
 
to jest twój magnes? z mocowaniem na "motyla"?
colorado ma mocowanie na uc1 (gwint). jak ty tę antenę przykręciłeś?
  
 
Ach , faktycznie ! Popatrzylem tylko na podstawe jak szukalem, nie zwrocilem uwagi na mocowanie, masz racje Generalnie to CTE.