Sonda i FSO

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
29 września minęła siedemnasta rocznica śmierci twórców kultowego już programu SONDA, Andrzeja Kurka i Zdzisława Kamińskiego. Zgineli w wypadku smochodowym pod Raciborzem razem z kierowcą Andrzejem Gieysztorem. Realizowali wtedy kolejnego odcinek programu. Sonda ('77-'89) była jedyna w swoim rodzaju nie tylko dlatego, że w naszej szarej wówczas rzeczywistości pokazywała technologie z "dalekiego" świata, ale przede wszystkim dlatego, że formuła programu, w której entuzjasta (Kurek) i sceptyk (Kamiński) spieraja sie ze sobą, nigdy wcześniej i nigdy później nie pojawiła się w polskiej telewizji. Dzisiaj tego typu programy pojawiają się jedynie na Discovery. Pasja i entuzjazm to była wielka siła programu Kurka i Kamińskiego. Większość taśm z zarejstrowanymi programami została skasowana w TVP, zachowało się ok. 140 odcinków. Materiały filmowe przedstwiały zachodni świat, a w studiu wykorzystywano oczywiście to co u nas było najlepsze, w tym również samochody z FSO .
W programie (prawdopodobnie) z 1984 roku pt: "Pełny gaz" pojawił się FSO 125p udostępniony przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji PIMOT, w którym zastosowano próbnie instalacje gazową.

Zdzisław Kamiński stwierdził, że w planach jest wyposażenie w takie instalacje 5000 pojazdów do 1990 roku.

Andrzej Kurek podkreślił jednak, że podstawowym problemem jest brak stacji przystosowanych do nabijania butli, ponieważ istniała wtedy tylko jedna taka stacji w Gliwicach.




3 grudnia 1987 roku wyemitowano program pt: "Odcinek Specjalny" o technologiach wykorzystywanych w samochodach rajdowych. W studiu oprócz autorów wystąpił również wyścigowy FSO 125p.

Była to rajdówka z XXI Rajdu Warszawskiego 1987 kierowana przez R. Chałasa i G. Gaca.



Te programy jak i inne odcinki dostępne są w sieci dzięki programom p2p. Polecam i Pozdrawiam, StiLL
  
 
ciekawe nie powiem i ładnego kanciaka masz
  
 
ciekawe czy ten fiacik na gaz jeszcze gdzies jezdzi... ciekawe ile razy miał przedłużaną homologacja a tak powaznie to obejrzałbym te filmiki, moze ktos ma jakies pliki do pobrania torrent
  
 
ino ten fiacik był na CNG, a nie LPG/
  
 
Hmmm, od 'Sondy' zaczęła się moja fascynacja techniką i naukami ścisłymi, jak są gdzieś jakieś programy do ściągnięcia to poproszę o linki.
  
 
Cudze chwalicie, swego nie znacie....
  
 
Kuźwa, kiedyś to robili programy...
  
 
Cytat:
2006-10-09 20:13:52, cendra pisze:
ciekawe czy ten fiacik na gaz jeszcze gdzies jezdzi... ciekawe ile razy miał przedłużaną homologacja a tak powaznie to obejrzałbym te filmiki, moze ktos ma jakies pliki do pobrania torrent



Na Emule jest sporo
  
 
Oto linki do wszystkich znanych odcinków SONDY >>KLIK<<
  
 
szkoda ze pliki waza 200-250MB będę musiał się obejśc smakiem :/
  
 
wielkie dzieki StilotiS, wlasnie rozpoczalem budowanie swojego mirroru wszystkich sond dostepnych na osiolku!

szkoda ze tak niewiele odcinkow przetrwalo.


[ wiadomość edytowana przez: robreg dnia 2006-10-11 11:04:22 ]
 
 
Ja już jakiś czas temu zaopatrzyłem się we wszystkie dostępne na sieci odcinki Sondy. Uprzedzam jednak, że niestety chyba ze 4 nie działają - nie dają się odtwarzac (nie pamiętam tytułów).
  
 
Cytat:
2006-10-11 10:28:57, robreg pisze:
wielkie dzieki StilotiS, wlasnie rozpoczalem budowanie swojego mirroru wszystkich sond dostepnych na osiolku!


O, widze Robercie, ze bede musial sie zglosic do Ciebie za jakis czas z szesciopakiem i stosownej wielkosci dyskiem. Czy zgodzilbys sie na taka wizyte?

Do dzis pamietam moj szok, jak w ktoryms odcinku Sondy pierwszy raz zobaczylem tylnowejsciowe buty Salomona. Omawiali sposob regulacji, konstrukcje... Wtedy byla to kosmiczna technologia, bo u nas w sklepach byly wylacznie 3klamrowe Fabosy (ktos to pamieta?), w ktorych noga dretwiala, lodowaciala a o precyzyjnym sterowaniu mozna bylo zapomniec. Drugi szok zaliczylem jak duzo pozniej pierwszy raz te buty zalozylem. Dzis mozna powiedziec, ze w duzym stopniu dzieki Sondzie zainteresowalem sie technika i narciarstwem
  
 
Jeszcze jest cos takiego forumSONDA i lista uratowanych odcinków z Wikipedii spisWikipedia . Tez walcze z osiolkiem ale to zajmie chyba z pół roku Pozdr.
  
 
..polecam odcinek "Olej" o nowym Selektolu ...
  
 
Cytat:
2006-10-11 14:09:21, StilotiS pisze:
Tez walcze z osiolkiem ale to zajmie chyba z pół roku Pozdr.


ja jestem cierpliwy, to tylko kwestia czasu, ktory i tak uplynie, a w koncu osiolek ukonczy swoja misje...
 
 
bylem maly jak puszczali SONDE ale znowu na tyle duzy zeby je pamietac
to byl naprawde ciekawy program
pamietam urywki z odcinka o plytach kompaktowych
  
 
Ja też pamiętam ten o CD - Kamiński tę płytkę rzucał na ziemię i po niej deptał, a potem spokojnie można było jej dalej używać. A teraz to palcem można porysować.
  
 
Co do FSO w Sondzie, obejrzałem przed chwilą odcinek "Kwestia Minut", jego tematem jest ratownictwo drogowe i górnicze. W studiu dokonano prezentacji możliwości najnowszych narzędzi do wyciągania ofiar z wraku pojazdu. Rolę wraku grała karoseria Borewicza z pogiętym przodem. Andrzej Kurek mówił, że znalazła się ona w programie, dzięki uprzejmości PIMot i jest to pozostałość po próbie zderzeniowej, jaką ten instytut przeprowadził. Ciekawe kiedy była ona przeprowadzona i czy się jakaś dokumentacja uchowała.
  
 
ja pamietam odcinek z takim samochodzikiem z klockow lego co mial normalna skrzynie i dyfer i po dwoch latach wyzmedalem od rodzicow zeby mi taki sam kupili w pewexie