Wymiana łożyska w przednim kole

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam! Zakupiłem do swojego Poloneza komplet łożysk do przednich kół. W skład każdego kompletu wchodzi po 2 łożyska, plastikowy pierścień i tradycyjnie nakrętka. Jedyne co do tej pory robiłem z łożyskami to smarowanie i drobna regulacja i generalnie nie wiem jak to wszystko wygląda wewnątrz. I tu moje pytanie: czy jest szansa wymienić całość w normalnych 'garażowych' warunków czyli bez użycia prasy itd? Czy to normalnie da sie zbić/urwać/wyciąć?
  
 
jest
zdejmujesz kolo
zdejmujesz zacisk i odkladasz na stolek/skrzynke po piwie/cokolwiek byle na wezu nie wisial
odkrecasz jazmo - w lucasie bardzo pozadna nasadka na imbus a w starym systemie przyzwoita 17 oczkowa chyba (ew. 19, nie pamietam)
po zdjeciu jazma odkrecasz i odkladasz na bok tarcze ham (12 oczkowa)
zdejmujesz kapsel i odkrecasz nakretke z czopa zwrotnicy
zdejmujesz piastę
wybijasz tak aby nie rozwalic piasty stare bieznie - przecinak, mlotek, jakies kawalki wałków/pretow - co wpadnie w rece i spasuje ci
stare bieznie przecinasz sobie brzeszczotem i za ich pomoca wbijasz mlotkiem nowe
skladasz do kupy dajac duzo smaru
od tego momentu wszystko w kolejnosci odwrotnej, lozysko najpierw mocno dociagasz - tak by kolo stawialo opor duzy przy kreceniu
robisz reka pare obrotow i popuszczasz
po 100km regulacja naciagu - lozyska zawsze siądą
miłej pracy!
  
 
Prawie tak.
Jak założysz piastę koła z nowymi łożyskami, dokręć nakrętkę łożysk palcami do opory a nast. lekko dociąnij. Pokręć kołem w obie strony. Zaznacz na podkładce pod nakrętką środek między rogami nakrędki. Odkręć nakrętkę tak żeby najbliższy róg nakrętki pokrywał się z zaznaczonym środkiem. Zabezpiecz nakrętkę. Koniec.
  
 
hmm
ja zawsze dociagalem do konca, ukladaly sie lepiej bieznie, popuszczałem tyle zeby ustawic naciag lozysk normalny
a potem po 100-200km ustawialem znow
i potem co 10kkm - gowniane lozyska z CX, ew ja je dosc luzno ustawiam... pewnie jedno i drugie
  
 
Cytat:
potem co 10kkm - gowniane lozyska z CX, ew ja je dosc luzno ustawiam... pewnie jedno i drugie


mogłem zapytać najpierw bo już mi leżą na biurku właśnie CX Ale auto jest na tzw niedziele więc i tak dużo nie jeździ, to się może nie rozsypią