Filtr oleju - założyć czy inny lepiej

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam, dostałem filtr oleju "AQ - Auto Quality" niby ma pasować do łady, ale wypisali na opakowaniu tylko skoda, audi, seat i vw.
Poza tym widać przy gwincie takie "zadziorki" metalu - niedociągniecie tej firmy - pytanie zakładać czy iść kupić drugi ??Wogóle ma ktoś opinię o tej firmie?
  
 
Jak nie ma w opisie że jest przeznaczony do Łady to nie zakładaj. Gwinyy to nie wszystko. Filtr musi mieć określona przepustowośc dostosowana do wydajności pompy oleju. Jak będzie za mała możesz zatrzeć silnik. Mój znajomy tak własnie załatwił sobie silnik w motocyklu. Akurat tutaj nie ma co oszczędzać - właściwy filterek kosztuje głupie parę/paręnaście złotych.
  
 
A ja mam pytanko co do tego filtra czy moze wiecie coś na jego temat ???
Według katalogu jest do samary, jest krutszy i węższy od takiego jak do 2105-07
  
 
hmm na oko to jest wielkościowo jak mój ten "AQ" a jak patrzyłem ten "AQ" jest wielkościowo taki jak obecnie mam założony, więc pytanie: przepustowość filtra zależy od jego wielkości???Bo nie moge wyczytać żadnych parametrów na opakowaniu

doktor 80 lepe napisz jakie ma wymiary , ale na oko wielkościowo chyba jest ok tzn do silnika 1300

Wogóle silniki samary i 2107 to są te same tylko inne skrzynie i zapłon tak??jak to jest??
  
 
Cytat:
2007-04-05 18:14:21, BA3_CCCP pisze:
Wogóle silniki samary i 2107 to są te same tylko inne skrzynie i zapłon tak??jak to jest??


Nie są takie same to są całkiem inne konstrukcje, przedewszystkim silnik do samary pomagali skonstruować inżynierowie z porsche, a wymiary filtra to :średnica 74mm. wysokość 76mm.
  
 
myślałem, że inżynierowie z porsche również pomagali skonstruować silniki do klasyków bo gdzieś czytałem, że biuro konstrukcyjne porsche współpracowało już w latach 80
  
 
Cytat:
2007-04-05 18:14:21, BA3_CCCP pisze:
hmm na oko to jest wielkościowo jak mój ten "AQ" a jak patrzyłem ten "AQ" jest wielkościowo taki jak obecnie mam założony, więc pytanie: przepustowość filtra zależy od jego wielkości???Bo nie moge wyczytać żadnych parametrów na opakowaniu


No niezupełnie widziałem już filtry różnych firm do klasyków np. które wiekością różniły sie o 30-40%
  
 
Witam
Cytat:
2007-04-05 20:59:19, BA3_CCCP pisze:
myślałem, że inżynierowie z porsche również pomagali skonstruować silniki do klasyków bo gdzieś czytałem, że biuro konstrukcyjne porsche współpracowało już w latach 80


Silnik do klasyków, to wspólne dzieło Fiata i VAZa, zbliżony konstrukcyjnie do serii DOHC, coś pomiędzy DOHC a OHV, jednak nie powiela żadnego z nich, nieco uproszczony - 1 wałek rozrządu, gaźnik na licencji Solexa, o mniejszych przelotach niż te w DOHC.., pierwsze serie klasyków dostały z tego co mi wiadomo najmniejsze (1,3 lub 1,4 OHV) silniki od 131.
Nie wiem kto poza VAZ, jest autorem silnika 2105, czyli rozrządu na pasku, lecz nic nie wiadomo oficjalnie, żeby Porsche maczał w tym palce.
Wg mojej wiedzy, silnik z Samary, to już przekonstruowany przez biuro konstrukcyjne Porscha silnik od klasyków, inne proporcje skok/średnica, zupełnie nowy rozrząd, głowica itd.., nowy gaźnik na licencji także Solexa, lecz inny niż ten z klasyka.
  
 
myślałem, że wszystko jest w głowicy a o co z tym pomiędzy??

Wogóle skoro pasek był w 2105 to czemu mam go w 2107?
  
 
Cytat:
2007-04-06 04:55:02, BA3_CCCP pisze:
myślałem, że wszystko jest w głowicy a o co z tym pomiędzy?? Wogóle skoro pasek był w 2105 to czemu mam go w 2107?



Jakto nie ma - w 1300 jest (21072).
  
 
Cytat:
2007-04-06 04:55:02, BA3_CCCP pisze:
myślałem, że wszystko jest w głowicy a o co z tym pomiędzy?? Wogóle skoro pasek był w 2105 to czemu mam go w 2107?


VAZ, co innego to model samochodu, a co innego typ silnika w nim montowany:
Klasyki:
silnik typ 2101 - 1200 z rozrządem łąńcuchowym
silnik typ 21011 - 1300 z rozrządem łańcuchowym
silnik typ 2103 - 1500, łańcuch
silnik typ 2105 - 1300, pasek rozrządu
silnik typ 2106 - 1600, łańcuch

Samara:
silnik typ 2108 - 1300
silnik typ 21081 - 1100
silnik typ 21083 - 1500

Oznaczeń silników 1700 z Niwy i klasyka i 1600 z Samary/Formy/ 211X i Kaliny nie pamiętam