Dokręcanie srób i nakrętek

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam
Mam do was takie pytanie z natury uscislających.
Noszę się z zamiarem paru wymian w yarku CP10 i np. przy wymianie paska wielorowkowego trzeba zdemontowac na mój gust lewa łape silnika, a w podwoziu trzeba wymienić pare rzeczy.
Dysponuję tzw. serwice specification dotyczącym tzw. standard bolt czyli jak sie domyslam danymi krecenia standardowych srob.
Czy dysponujac tymi danymi moge ustawic np. dla sruby 14-tki 7T moment 145Nm i krecic ?
Czy te oznaczenia (kreski) na srobach nie zawsze nam mowia zeby akurat z taka sila krecic a ta wartosc to jedynie wartosc graniczna przy jakiej dana sroba nie czasnie, odkrztałci sie itp. ??

I idac dalej majac nakretke 14 na napinaczu kola pasowego paska wielorowkowego w 2C-E moge ja sobie przykrecic momentem 74Nm (dane dla 4T 14 to wlasnie 74Nm) ??

Jeszcze jeden przyklad moge sie pomylic z glowy ale sroby 8T 12-tki siedzace w aluminiowej glowicy 2C-E trzymajace uklad, podluzna listwe wtryskową trzeba krecic momentem 110Nm ?

Bede wdzieczny za doradzenie w tym temacie bo nie ukrywam zastanawia mnie to i czemus te oznaczenia na konkretnych srobach służą, i po przestudiowaniu danych z tabeli odnioslem takie wrazenie ze jesli dana sroba w manualu nie ma podanego konkretnego momentu nalezy ja krecic z siłą jaka jest oznaczona wg. tabeli ?

pozdrawiam
  
 
Myślę, że jest tak, jak piszesz.

Dla porównania, u mnie nakrętki, mocujące górne mocowanie amora do budy, są na klucz 14, kręci się je 85Nm.

Trzymałbym się wartości podanych w tabelach, jeśli nie masz konkretnych danych do tej, czy innej śruby.

pzdr
  
 
Tez mi sie tak wydaje bo jaki sens dawać fabrycznie śruby wzmocnione (z rowkami na łbie śruby) do elementów aluminiowych glowicy , przeciez wystarczyło by standardowe nie ?

Chyba po to żeby wiedziec z jaka siłą je przykrecić ....
Przynajmniej tak mi sie wydaje ....

Moze ktos z kolegów z forum spotkał sie jeszcze z jakimis wiarygodnymi danymi na temat oznaczen na łbach śrub i ich przeznaczeniu ?

A moze jest tak ze:
Wszystkie dane momentów przykrecan z manuali trzeba przestrzegać a tego co nie ma w manualu krecimy z taka siła z jaką dla danej sruby jest podany moment w tabeli .....