Wiekszy alternator + wiekszy akumulator =

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
witam

czy jak zaloze wiekszy/mocniejszy alternator (np teraz mam 70A a założe 90A) i do tego wiekszej pojemnosci akumulator (mam 55mAh i zmieniam dajmy na to 72mAh) to czy i jakie sa skutki uboczne? (mniejsza moc?) i co wazniejsze czy to sie sprawdzi i zapewni np. dluzsza prace radyjka na wylaczonym silniku

pytam czysto hipotetycznie bo mam okazje zarzucic alternator o wiekszej 'mocy'

glownie pod katem car audio pytanie (bo zalozylem mocniejsze radio/wzmacniacz/glosniki) ale tez doszlo mi sporo innej elektorniki (dach, szyby, lusterka, antena, centr. zamek, reg swiatel...) w porownaniu do oryginalnego stanu auta.

pozdro
  
 
Na moje oko różnica w spadku mocy będzie niezauważalna,tak mi się wydaje A co do czasu grania radia na zgaszonym silniku to napewno się on wydłuży,zakładając że nowy alternator będzie dobrze ładował nowy aku...
  
 
i tu nasuwa sie kolejne pytanie...jakiej (najwiekszej) pojemnosci aku mozna dac do alternatora 90A ?
  
 
Ja mam seryjny altenator i aku kupiłem 62... Wszystko elegancko współgra i jeszcze mi nie padło auto od muzyki Najlepiej podjedź do pierwszego sklepu z aku i oni mają tam na 100% tabele, w których wyraźnie będzie opisanę ile do ilu
  
 
Cytat:
2009-08-19 17:04:25, boru pisze:
witam czy jak zaloze wiekszy/mocniejszy alternator (np teraz mam 70A a założe 90A) i do tego wiekszej pojemnosci akumulator (mam 55mAh i zmieniam dajmy na to 72mAh) to czy i jakie sa skutki uboczne? (mniejsza moc?) i co wazniejsze czy to sie sprawdzi i zapewni np. dluzsza prace radyjka na wylaczonym silniku pytam czysto hipotetycznie bo mam okazje zarzucic alternator o wiekszej 'mocy' glownie pod katem car audio pytanie (bo zalozylem mocniejsze radio/wzmacniacz/glosniki) ale tez doszlo mi sporo innej elektorniki (dach, szyby, lusterka, antena, centr. zamek, reg swiatel...) w porownaniu do oryginalnego stanu auta. pozdro

No jak masz aku 55mAh to altek napewno będzie za duży.
A tak swoją drogą jakim cudem odpala na takim małym aku
  
 
Witam
Co do doboru aku do alternatora to w zasadzienie ma na to "tabelki" - wszystko zależy od tego ile alternatorowi zostaje rezerwy przy normalnym jego obciążeniu. Tak w prostym przeliczeniu to trzeba by dodac moc wszystkich odbiorników które pracują cały czas podczas jazdy(światła, radio itp.) i wtedy obliczyc ile te odbiorniki ciągną amperów z altka i przykładowo jak wyjdzie ci że wszystko ciągnie 50A to do znamionowego prądu altka zostaje 20A a takim prądem możesz spokojnie ładowac aku 62Ah. Oczywiście zakładamy że altek jest sprawny i przewody silnoprądowe też bo czasem może sie okazac że przy poborze prądu na poziomie 50A napięcie w instalacji (na akumulatorze)spadnie do 12V a wtedy o poprawnym ładowaniu aku możesz zapomniec. Tak dla przykładu napisze że mam altek 70A i aku 51Ah i wszystko działa jak należy - napięcie na aku przy maksymalnym obciążeniu wynosi 13,9V a na samym alternatorze 14V więc przed kobinacjami z większym alternatorem sprawdź napięcia w poszczególnych miejscach układu ładowania.
Pozdrawiam