Ile oleju???

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam. ostatnio postanowiłem wziąć sie w końcu za swoją Ladną. Kupiłem jej nowiuśkie świece, paski, przewody filtry i takie tam niezbędne "drobiazgi". Wszystko jest super ale... (z góry przepraszam za moją niewiedze) ILE MUSZE KUPIĆ OLEJU DO SILNIKA? Musze zmienić olej, a zupelnie nie wiem ile sie go tam miesci.. Do tej pory jeździłem na elf sporti 15w40. Jak radzicie zostać przy tym samym rodzaju czy lepiej zmienić na jakis inny? Jaki filtr oleju warto kupić?
  
 
Jesli wszystko bylo ok to nie zmieniaj. Olej masz ok.
do silnika wchodzi 4 litry.
  
 
do silnika łady 21072 1300 wchodzi 3-3,2litra>Cztery litry to jest trochę za duzo.
Pozrawiam
Jarek
 
 
jeżdżę na elf sporti 15w40 od 85000 km i sobie chwalę -silnik w środku czysty (teraz przebieg 99500km)
  
 
mozesz zmienic marke oleju ale staraj sie pozostac na tym samym gatunku(w tym przypadku 15 w 40).(Producent oleju obojetny-mozna mieszac oleje o tych samych parametrach).A co do pojemnosci miski olejowej to silnik 1500 ma 3.7 litra,a 1300 tez cos kolo tego.Wiekszosc producentow robi pojemniki z olejem 5 litrow wiec jest na ew. dolewki.Ale 4 litry wystarczy do wymiany.Przy wymianie jak bedzies z wlewal nowy olej po prostu ustaw auto na prostym i wlej 3 litry a potem dolewaj po troszku i sprawdzaj co chwile ile jest oleju.Wez pod uwage ze olej potrzebuje pare minut zeby zleciec do miski olejowej i ustabilizowac swoj poziom-wiec daj mu zleciec do miski bo jak bedziesz za szybko dolewal to za chwile przekroczysz dopuszczalny poziom oleju..Na zime zaleca sie miec poziom oleju blizej wskaznika min. z uwagi na szybsze zagrzewanie silnika a latem blizej wskaznika max. bo olej jest waznym czynnikiem chlodzacym.I nie wlewaj oleju syntetycznego jesli silnik chodzil na mineralnym!Ale z oznaczen wynika za byl to olej mineralny.co do filtra to najczesciej mozna spotkac wyroby PZL Sedziszow.Czasem tez trafiaja sie Mann albo czeskie.Ale Wybor filtra nie ma az tak znaczacego wplywu na silnik.Wazne jest to zeby wymieniac go razem z olejem.
  
 
Bolszje spasiba wsjem Wam druzja. (czy jakos tak).
Kupuje 4 litry (bo w takiich pojemnikach sprzedają)i wymieniam.
jeszcze raz Dzęiki Wielkie.
  
 
ja tam jak wymienialem miske wymienialem olej i weszly mi 4 litry, wlalem Lotos 15w40 gaz.
  
 
zaraz, panowie jakie 3,7 litra? a do filtra to olej nie leci. PRzy wymianie do 2107 leje 4 litry. Po odpaleniu silnika, gdy olej wleci do filtra jest go tam ( w silniku) w sam raz.
  
 
Leci do filtra ale pojemnosc miski olejowej w instrukcji okreslana jest razem z filtrem.a ja i tak mam mniejsza bo mi sie wygła!(wygieła?-niewazne,bylo male bum ).Fabrika pisze ze 3.7 to ma byc 3.7.A ze czasem cos tam sie im pomyli......Kamil,jakbys tyle wypil co rosjanin co pisal instrukcje to tez bys sie mogl pomylic