[ASTRA F] Wymiana płynu chłodzącego. Kilka problemów

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Zamierzałem w ten weekend wymienić sobie płyn chłodzący w mojej astrze F (x16xel). Kupiłem płyn, przeczytałem w Etzoldzie co i jak. Otwieram maskę a tam kilka niespodzianek:

1. Etzold mówi "odepnij dolny wąż chłodnicy i spuść płyn" U mnie tego dolnego węża nie widać. Mam wersję z klimą (czyli dwie chłodnice) i w komorze silnika widać tylko wąż górny (po lewej stronie przy obudowie filtra powietrza idzie chyba do termostatu) i jakiś inny wąż z lewej strony mniej więcej po środku (chyba wylotowy bo po krótkiej jeździe pozostaje zimny)

2. Etzold mówi " odpowietrzenie silników 16v: wykręcić śrube z łbem walcowatym w obudowie termostatu i wlewać płyn aż nie zacznie wyciekać przez otwór po śrubie" i do tego poglądowy rysunek. U mnie to miejsce wygląda inaczej: wąż od chłodnicy nie jest prosty tylko zawinięty w pętelkę. Sama obudowa termostatu wydaje się nie posiadać rzeczonej śruby. Zbiorniczek wyrównawczy ma korek z zaworkiem - możliwe jest że układ się sam odpowietrza?

Moje pytania:
1. Jak mam spuścić płyn z układu chłodzenia?
2. Jak mam odpowietrzyć układ? O ile w ogóle muszę to robić?
  
 
Układ odpowietrzy się sam a rurę odkręć najniżej położona od chłodnicy
  
 
od tej większej chłodnicy (tej od strony komory silnika?) ona wychodzi mniej więcej w połowie wysokości chłodnicy. Zleci mi cały płyn?
  
 
Jak najbardziej może zostać trochę w bloku silnika
  
 
Bardziej chodziło mi o to żeby spuścić te 90%. Skoro krociec jest w połowie wysokości to chyba nie wszytko zleci samo? Wolałbym usunąć z układu jak najwięcej bo nie wiem co było lane do środka przez poprzednich właścicieli a barwę ma niezachęcającą.
  
 
Wszystko ci nie zleci ponieważ wąż nie znajduje sie na samym dnie lecz powyżej konca chlodnicy około 10cm.Mam asie z silnikiem 1.8 i chyba w 1.6 jest to samo mniej wiecej.
  
 
no na to by wychodziło - nawyżej odessę węzykiem. Nie śpieszy się, wczoraj padło mi sprzęgło więc zabawa z płynem musi trochę poczekać
  
 
kolego na dole chłodnicy z boku patrzac od przod po lewej stronie masz "termometr" wychodza z niego 3 kabelki wez go odkrec i ci caly plyn zlecipozniej go przykrec i wlej plyn i to wszystko.
A co do sprzegla jak chcesz to ja wymieniam
  
 
odpowiadasz na posta sprzed pół roku sprzęgło już dawno wymienione