Napęd prędkościomierza

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Nadejszla chwila w której pomału mogę brać się za napęd prędkościomierza we fiaabie.
Nagie fuckty:
-licznik typu termometr
-przy 100km/h linka, gdyby była, obracała by się z prędkością 1666,66 obr/min
-przy 100km/h opona 215/50/13 obraca się 973,918 obr/min (215/50/15 odpowiednio 890,878 obr/min)
-sygnał brany z dyferka, czyli tarcza z ząbkami wykonuje tyle samo obrotów co koło.
Potrzebny jest układ który odczyta sygnały z czujnika z dyfra i odpowiednio je przetworzy tak aby element wykonawczy
A) (enkoder?) obracał się te 1666,66 obr/min zamiast linki
B)( silnik krokowy?) wysuwał się o ileś mm i poprzez przekładnię ciągnał za taśmę w liczniku
C) (silnik krokowy?) obracał się o pewien kąt nawijając na siebie taśmę licznika.

Hmm, i co tu zrobić?

P.S. jeśli dobranie enkodera o obrotach ponad 3000obr/min (200km/h) jest problemem można by nanieść nową podziałkę na blat, np 2xmniejszą, tylko że wtedy "budzik" kończyłby się np na 360km/h a to lekka przesada, no i drogomierz pokazywałby 2xmniejszy przebieg
  
 
A predkosciomierz jest Ci taki niezbędny ???
  
 
Jest takie urządzenie na Ebayu - odczytuje z GPS -a predkość.
65 EU to kosztuje i ma wielkośc pudełka od fajek.
Bez linek i czujników.
Montujesz na przedniej szybie i lu...
  
 
A dlaczego nie napędzić tego tak prozaicznie, linką?????
  
 
menzura jak bedziesz chcial to z kumplem robimy takie rzeczy - np wysterowalem swoj licznik w kaszlu. Trzeba zobaczyc ile tam jest miejsca w liczniku i sie zastanowic.

mruk poczytaj forum i dzial projekty.

[ wiadomość edytowana przez: jaqo dnia 2013-02-05 13:51:43 ]
  
 
Nie znalazłem działu "Projekty". Ale nadal nie rozumiem, czy to auto nie ma skrzyni biegów, czy skrzynia nie ma napędu linki?
  
 
gregor podaj link do tego urządzenia, ale chodzi mi ot o żeby zostawić seryjny termometr z fiata.

No pewnie, jestem chętny. pisałem do krzemowego, podał mi parę wskazówek, potem je tu wkleję.




kliknij tutaj panie mruk

[ wiadomość edytowana przez: menzuramenzura dnia 2013-02-05 14:37:21 ]
  
 
Dzięki menzura. Z tego co wyczytałem, to auto ma seryjną skrzynię? Czyli reduktor napędu szybkościomierza też tam jest? Więc jaki to k...a problem podjechać do zakładu który naprawia taxometry, tam się walają stare reduktory od mechanicznych taxometrów, i pan dorobi przełożenie do takiego reduktora za kilka groszy uwzględniając obecną ilość obrotów linki, a nie wpier......ć się w jakieś kosmiczne technologie. Jak lewarek zmiany biegów nie będzie pasował to siłowniki i sekwencja?
  
 
Tak jest, bardzo dobrze wyczytałeś. Auto ma całkowicie seryjną skrzynię.
Od e46

Wracając o do meritum, krzemowy doradził mi silnk bldc jako element wykonawczy. Jaqo, liczęn apomoc.
  
 
aaaaaaaaa, od e46, to przepraszam, na dresowozach się nie wyznaję
  
 
A może rowerowy licznik zamiast prędkościomierza podpiąć? Zaleta to dowolna konfiguracja. I kilka dodatkowych funkcji poza aktualną prędkością.
  
 
Cytat:
2013-02-05 16:40:29, szymon1977 pisze:
A może rowerowy licznik zamiast prędkościomierza podpiąć? Zaleta to dowolna konfiguracja. I kilka dodatkowych funkcji poza aktualną prędkością.



ale cały czas o to chodzi żeby licznik fiatowski (termometr) był
  
 
Swietnie - czlowiek napisal ze chce licznik z kanta wysterowac jakims ukladem elektronicznym a tu prosze - liczniki rowerowe, taksometry i podlaczenia do skrzyni ktora nie ma podlaczenia - moze by tak przeczytac temat i zorientowac sie o co chodzi zanim cos sie napisze?
  
 
Jago, czego się miotasz? Jak ktoś ma czas siedzieć i czytać cały dzień o "wydumkach" to niech siedzi i czyta, a inni "przelatują" temat pobieżnie i odpowiadają. Każdy coś tam wrzuci, a pamiętaj że nie ma głupich pomysłów, są tylko głupio zastosowane. Najlepiej takie tematy robić jako zamknięte dla ogółu i niech tylko zainteresowani czytają i się wypowiadają, a nie odsyłać wszystkich do czytania czegoś z okresu mezozoiku w wersji Long.