Gaźnik - prostowanie podstawy

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Cześć,

ostatnio na forum kilka razy poruszony został temat prostowania podstawy gaźnika i chciałbym się podzielić swoimi doświadczeniami.

Na początek 2 filmiki prezentujące prostowanie przy użyciu prasy:

Теория ДВС
Наиль Порошин

W drugim filmiku Наиль zdecydowanie krytykuje szlifowanie. Według mnie szlifowanie ma dwie wady:
- odejmujemy materiał, więc podstawa staje się słabsza i jeszcze bardziej podatna na wyginanie
- pojawia się pył, który może coś pozatykać

Przy prostowaniu prasą tych problemów nie ma, ale nadal istnieje ryzyko że coś pęknie gdy za mocno dokręcimy śrubę...

Żadnego z tych problemów nie ma jeżeli zastosujemy metodę termiczną, filmik

Терморехтовка карбюратора

Metoda opiera się na rozszerzalności cieplnej bloku aluminium. Według Wikipedii wynosi on 23,1µm/mK @ 25°C, czyli przy podgrzaniu o 100°C blok aluminium o wysokości początkowej 1m będzie miał wysokość 1m i ~2,3mm
Dodatkową zaletą tej metody jest czas oraz temperatura - proces zachodzi dość wolno, a gaźnik także ulega podgrzaniu, dzięki czemu materiał też staje się miększy i bardziej podatny na prostowanie.

U siebie wykorzystałem kawałek aluminium o grubości 30mm, więc mogłem liczyć na przyrost ~0,069mm na każde 100°C
Z gaźnika wybebeszyłem wszystkie membranki, oringi, pływak itp.

Podstawa gaźnika testowego przed prostowaniem



Pierwsze podejście



Poprawa była, jednak prasa była za duża, miała za dużą pojemność cieplną i bardzo długo się nagrzewała.

Do drugiego podejścia zrobiłem mini prasę



Nagrzany bloczek aluminium miał grubość ~30,1mm więc wszystko zostało podgrzane do ~170°C. Efekt był co najmniej bardzo dobry, jak nie rewelacyjny



Drugą ważną rzeczą do sprawdzenia jest sama podkładka izolacyjna.
U siebie miałem Solexa, ale z cienką podkładką między gaźnikiem a kolektorem (~5mm).
Wymieniłem ją teraz na grubą, o taką ale ją już najpierw zeszlifowałem (szyba i papier ścierny) bo była wygięta w "C".

Dla lepszej kontroli temperatury do której wszystko nagrzewamy niezłym rozwiązaniem byłby chyba piekarnik kuchenny? Tylko nie wkładajcie tego do mikrofali

To tyle, może komuś to info się przyda
  
 
Ja używam gumowy lub drewniany młotek. Oglądam podstawę, oceniam. Szybkim, zdecydowanym, ale krótkim uderzeniem wale w podstawę. Prostuję max, żeby było proste. Następnie dopiero szlifuje, żeby uzyskać idealną płaszczyznę. Zdejmuje min materiału. Szlifuje również przepustnice i podkładkę bakielitową.
  
 
Hej,
Potwierdzam słowa Vadima. Prostowałem gumowym młotkiem tyle ile sie dało, a potem na papier ścierny.
Trzeba tylko umiejętnie wyciągnąć rurki miedziane, tak aby ich nie pozginać.
Polecam dopasować wiertło do średnicy wewnętrznej takiej rurki, włożyć wiertło, schłodzić cały gaźnik i bardzo ładnie wychodzi jak sie złapię szczypcami.
Potem papier, szyba i heja
udanej zabawy
pozdr
Tomek
  
 
@Rzoooq

Pomysł wygląda ciekawie, ale mam pytanie/wątpliowść. Wydaje mi się, że formatka aluminiowa, która jest pod gaźnikiem, ta która ma się rozszerzyć jest jednorazowego użytku. No bo zakładam, że na zimno montujesz wszystko tak, że jest skręcone na sztywno a później grzejesz. Formatka się rozszerza, podstawa się prostuje. Jeśli jednak formatka rozszerzy się za mocno wtedy gaźnik odciśnie swoją podstawę na niej i... Następnym raziem potrzebujemy nowej formatki. Co Ty na to?
  
 
Cytat:
2015-09-08 14:12:20, Kamil_H pisze:
@Rzoooq Pomysł wygląda ciekawie, ale mam pytanie/wątpliowść. Wydaje mi się, że formatka aluminiowa, która jest pod gaźnikiem, ta która ma się rozszerzyć jest jednorazowego użytku. No bo zakładam, że na zimno montujesz wszystko tak, że jest skręcone na sztywno a później grzejesz. Formatka się rozszerza, podstawa się prostuje. Jeśli jednak formatka rozszerzy się za mocno wtedy gaźnik odciśnie swoją podstawę na niej i... Następnym raziem potrzebujemy nowej formatki. Co Ty na to?



Na bloczku aluminium nie zauważyłem żadnych odcisków od gaźnika.
Prostowałem już tak 3 Solexy, wyszły jednakowo ładnie.
Gaźnik nie jest mocno skręcony w prasie, tyle co dokręcony ręką zwykłym kluczem.
Podczas grzania cały czas obserwowałem szczelinę, gdy nie była już widoczna zdejmowałem cały patent z grzejnika.
Jeżeli miałoby dojść do odkształcenia, to sądzę że najpierw odkształciła by się górna powierzchnia gaźnika, czyli tam gdzie poprzeczka dociska gaźnik. Zobacz jak mało jest tam materiału - praktycznie tylko cieniutkie okręgi aluminium (ta wystająca krawędź na którą nadkłada się gumową uszczelkę pod filtr powietrza). Prędzej tam się zrobi wgniecenie od poprzeczki.
Jednak tak jak zawsze, metoda da dobre efekty, gdy jest stosowana z głową.
  
 
Dzięki za odpowiedź. Kusi mnie, żeby taką prasę zmajstrować i wypróbować tę metodę.

Cytat:
U siebie miałem Solexa, ale z cienką podkładką między gaźnikiem a kolektorem (~5mm).
Wymieniłem ją teraz na grubą, o taką ale ją już najpierw zeszlifowałem (szyba i papier ścierny) bo była wygięta w "C".



To jeszcze mi powiedz skąd masz taką grubą podkładkę . Nigdzie w necie w Polsce do kupienia nie widzę.
  
 
Cytat:
2015-09-09 09:10:54, Kamil_H pisze:
Dzięki za odpowiedź. Kusi mnie, żeby taką prasę zmajstrować i wypróbować tę metodę. To jeszcze mi powiedz skąd masz taką grubą podkładkę . Nigdzie w necie w Polsce do kupienia nie widzę.



Jedną dostałem kiedyś w sklepie przy "ASO" (cudzysłów użyty nie bez powodu) Łady w Warszawie (przy Jana Sobieskiego).
Drugą zamówiłem u Bartka
  
 
Od piątku na www.jacars.pl po 8 zł.
  
 
Cytat:
2015-09-09 11:06:21, SzokoLada pisze:
Od piątku na www.jacars.pl po 8 zł.



Rozumiem, że piątku, który będzie, bo nie widzę na stronie. Chyba że masz na myśli to: Podkładka ale jak na moje oko to będzie ta cienka.
  
 
Cytat:
2015-09-09 11:35:11, Kamil_H pisze:
Rozumiem, że piątku, który będzie, bo nie widzę na stronie. Chyba że masz na myśli to: Podkładka ale jak na moje oko to będzie ta cienka.



2107-1107014 to jest podkładka-przekładka między dolną a środkową część korpusu Ozona.
Pod Solex ma numer z Samary 2108-1107016
  
 
Dzwoniłem do nich. Teraz nie mają, ale od piątku będzie. Nie zawsze wszystko mają na stronie.
  
 
..Dzięki za info. Wszystko składa się w całość. To znaczy już chyba wiem, czemu mi się ten gaźnik wygina. mam cienką podkładkę i dostaje za dużej temperatury.

Jak by nie dowieźli w jacarsie, to znalazłem takie coś: Podkładka UAZ.
Jest jeszcze tu: UAZ podkładka. Ten to nawet w Poznaniu jest, więc miałbym blisko.

Pytanie czy podejdzie.

Tak sobie jeszcze myślę, że jak by dorwać gdzieś kawałek takiego ebonitu grubego, to samemu można by wyrzeźbić dowolną podkładkę, tylko nigdzie nie widzę aby był taki bloczek do kupienia.

[ wiadomość edytowana przez: Kamil_H dnia 2015-09-09 12:32:15 ]