[car audio] jakie parametry powinny mieć...

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
zwrotnice przy zestawie gms 960... a może znacie kogoś co mi wykona dobre zwrotnice w przyzwoitej cenie...

za odpowiedzi z góy dziekuje
pozdrawiam

[ wiadomość edytowana przez: bochen dnia 2004-02-09 19:58:49 ]
  
 
Hej.
Nie masz jakiś wykresów albo bardziej szczegółowych parametrów niz na www.gms.pl ?
Jeśli nie, to proponuje aby częstotliwość podziału zwrotnicy była około 3500-4500Hz.
Zasada jest taka. Im wyższa częstotliość podziału tym mniejsza szansa zniszczenia tweetera. Z drugiej jednak strony głośnik o dużej membranie nie jest w stanie przetważać dzwięków o częstotliwości wyższej niż 4000-6000Hz. W związku z tym gdy ustawisz częstotliwość podziału na np 8000Hz to zakres 4000/6000-8000 będzie wyraźnie wytłumiony.
Jeśli chodzi o robienie zwrotnicy samemu to tak:
głośnik niskotonowy prosto do wzacniacza i równolegle do niego wysokotonowy poprzedzony szeregowym kondensatorem o pojemności:
12uF(mikro)(3150Hz)
10uF(4000Hz)
6.8uF(5000Hz)
5.6uF(6300Hz)
Taka pseudo-zwrotnica stosowana jest w najtańszych zestawach za 30zł. Problem w tym, że głośnik niskotonowy gra nadal, gdy zaczyna juz grać tweeter....Można dać w szereg z nim cewke o indukcyjności wyliczonej ze wzoru: L=159*R/fp gdzie R-opór głosnika, fp- czestotliwość podziału... Tyle że cewki trudno dostać a i nawinąć samemu nie łatwo.
Więc?Najepiej kupić gotową zwrotnicę
Najpierw jednak spróbuj pobawic sie samym kondensatorem (najlepiej bipolarnym)- może akurat się uda to jakoś ładnie zestroić.
Pozdrawiam.
  
 
w tym zestwie włśanie jest badziewny kondensatorek na kablu ale słyszałem że dodanie zwrtonicy do tego zestawy daje bardzo duzo...a wolabym ja zrobić teraz bo jak bede robił panele w drzwi to chciałbym ta zwrotnice dac za plexa...

wiec chyba pozostaje mi poszukać kogoś co mi taka zwrotnice wykona...

dzieki za odpowiedź
pozdrawiam!
  
 
Looknij w sklepach elektronicznych. Ceny jakoś od 20-25zł.
Pozdrawiam.
  
 
Na Wolumenie, przy budynku biura jest taka blaszana buda z ktorej baba i facet sprzedaja wlasnorecznie robione zwrotnice. Maja dosc szeroki wybor podzialow i mocy. Wykorzystuje ich konstrukcje w moich (domowych) glosnikach i musze powiedziec, ze jestem z nich zadowolony. Na oko jakosc wykonania jest bardzo wysoka, szczegolnie biorac pod uwage cene. Co prawda dostaniesz tylko plytke drukowana z przylutowanymi i przymocowanymi do niej elementami, ale wyglad jest na tyle solidny, ze nie wstydzilbym sie wsadzic tego w drzwi za przezroczysta pleksi.

Pozdrawiam.