*Wymiana żarówek kontrolek i podświetlenia w Omedze A

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam szanownych kolegów. Jako, że musiałem wymienić przepaloną żarówkę przy kontrolce ABS postanowiłem opisać jak to uczynić bowiem na forum często są zadawane pytania jak to uczynić.
Poniższy widok oczywiście jest znany chyba na wszystkim. Aby odsłonić wszystkie śruby trzymające maskownice należy wyjąć elementy oznaczone na zdjęciu kolejno liczbami czyli włącznik świateł, regulator wysokości świateł, zaślepkę pod nim lub włącznik w zależności do wersji, maskownicę zapalniczki, włączniki obiegu zamkniętego lub ogrzewania siedzenia bądź zaślepkę w zależności od wersji oraz obudowę kolumny kierownicze i w zależności od potrzeb kierownicę.

Ja akurat zdejmowałem kierownicę gdyż przy okazji chciałem zrobić inną rzecz. Aby zdjąć kierownicę należy zdjąć pokrywę klaksonu a następnie klakson. Następnie odkręcamy śrubę mocująca kierownicę kluczem nasadowym 20. Kierownica raczej łatwo nie zejdzie w związku z czym najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie ściągacza. Życie weryfikuje wszystko czyli nie mamy ściągacza. Ja osobiście wziąłem prę 10 mm przyłożyłem do czoła drążka i energicznie uderzyłem i kierownica zeskoczyła z wielowpustu. UWAGA nie tłuc na siłę tylko z wyczuciem energicznie uderzy młotkiem w pręt. Po tym zabiegu ukarze na się następujący widok:

Następnie należy odkręcić obudowę kolumny kierowniczej odkręcając 4 wkręty zaznaczone na powyższym zdjęciu strzałkami.
Teraz zdejmujemy maskownicę przy gnieździe zapalniczki chwytając palcem za dolny brzeg maskownicy i odciągając ją do siebie. Zejdzie na 100%. Po jej zdjęciu odkręcamy wkręt oznaczony strzałką na poniższym zdjęciu:

Teraz wyjmujemy włącznik zamkniętego obiegu lub kto jaki ma poprzez wprowadzenie śrubokrętu w otwór istnieją pod dolną częścią klawisza włącznika i naciskając śrubokręt do góry jednocześnie trzymając palcem włącznik od góry ciągniemy go w swoim kierunku jak na poniższym zdjęciu.

Teraz wyciągamy włącznik świateł. Najpierw wyciągamy gałkę tak jak zapalamy lampkę wewnętrzną, następnie od spodu wprowadzamy w otwór gałki cienki śrubokręt pchamy go do góry jednocześnie odciągając gałkę do siebie jak na poniższym zdjęciu

Teraz wyciągamy zespół włącznika taj jak jest to przedstawione na poniższym zdjęciu.

Następnie demontujemy regulator wysokości położenia świateł w sposób pokazany na poniższym zdjęciu.

Po demontażu włączników pozostaje na odkręcenie wkrętów mocujących maskownicę, których umiejscowienie zostało wskazane na poniższym zdjęciu czerwonymi strzałkami.

Pozostało nam jeszcze demontaż gniazd włączników, które są przymocowane do maskownicy i uniemożliwiają jej zdjęcie. Wykonujemy to tak jak na zdjęciu poniżej.

Po zdjęciu ukazuje nam się taki widok i aby mieć dobre dostęp do żarówek kontrolek na leży odkręcić 3 wkręty mocujące zestaw wskaźników co pokazuje zdjęcie poniżej.

Jeżeli chodzi o wymianę żarówek kontrolek to więcej nie musimy rozbierać. Natomiast jeżeli istnieje konieczność wymiany żarówek podświetlenia musimy odłączyć linkę prędkościomierza. Polecam wykonanie tej czynności długim (ok. 30 cm) śrubokrętem, który wprowadzamy za zestaw wskaźników i naciskamy blaszkę blokującą końcówkę linki prędkościomierza tak ją trzymając odciągamy zestaw wskaźników na zewnątrz. Po tej czynności pozostaje nam tylko odłączenie trzech wiązek od zestawu wskaźników (jedna po prawej stronie i dwie po lewej stronie. Poniżej jest to przedstawione na zdjęciach.


Jeżeli chodzi o składanie jedyny problem jaki może się pojawić to założenie linki prędkościomierza. Jednak można sobie i z tym sprawnie dać radę. Proponuję w pierwszej kolejności naprowadzić końcówkę linki na wyprowadzenie prędkościomierza w zestawie wskaźników następnie ułożyć zestaw wskaźników na swoje miejsce. Po tych czynnościach wystarczy włożyć rękę pod kolumnę kierownicy i chwycić palcami linkę prędkościomierza, którą należy pchnąć w kierunku zestawu wskaźników. Jeżeli usłyszymy delikatne trzaśnięcie oznacza to że linka została zablokowana i możemy składać całość. Czynność tę "w miarę możliwości" przedstawia zdjęcie poniżej.


Z góry przepraszam za ewentualne błędy i życzę miłej zabawy. Wszelkie sugestie mile widziane.

Pozdrawiam
  
 
To jest wyczerpujące, super udokumentowane wyjaśnienie dotyczące rozbiórki kokpitu!!!
  
 
Nie pisać mi tu recenzji!! Jak są problemy to na priva.

Alicja zablokuj wątek bo zaraz będzie cyrk.

Pozdrawiam
  
 
świetna relacja zdjęciowa




[ wiadomość edytowana przez: alicia dnia 2005-03-29 14:29:50 ]