Jakie są koszty sprowadzenia auta zabytkowego do Polski

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Cześć. Ostatnio załapałem się do pracy w Czechach. Pierwsze co żuciło mi sie w oczy to duża ilość starych samochodów
poruszająca się po drogach. Są to auta najróżniejszej maści, Widziałem nawet kilka klasycznych 125 w niezłym stanie.
Przyszło mi do głowy żeby kupić sobie Łade 2101. Aktualnie koszty związane ze sprowadzeniem auta z zagranicy to pierwsza
rejestracja, przegląd, opłaty skarbowe. Powinienem się zamknąć kwotą 1500zł. A jakie są koszty związane ze sprowadzeniem
auta zabytkowego do Polski? Czy jest szansa żeby wyszło taniej? Niby 1500zł to nie dużo ale Łade można kupić za ok 1000zł.
Pozdrawiam
  
 
moim skromnym zdaniem sprowadzasz to auto jako zwykły samochód, tak samo jak z Niemiec albo skąd inąd z Unii.
Dopiero w Polsce możesz się starać potem o rejstracje jako zabytek...
czemu chcesz go rejstrować jak zabytek? chcesz biegać po zgode konserwatora zabytków na wyjazd autem za granice? np na jakis zlot?
  
 
Witam.
Sprowadzisz go jak normalne auto. Później :
1. 65% wartości auta zostawisz w urzędzie celnym
2.Za tłumaczenie jakieś 90-150zl
3.W urzędzie skarbowym VAT 25 - 150zl
3.Przeglad chyba 150zl (chyba)
4.Karta pojazdu + dowód jakieś 500+150zl ( ale cos tam mówią ze to niezgodne z czym i ma być mniej)
Mogłem o czymś zapomnieć.
A co do rejestracji na zabytek to musisz chyba wydąć chyba 1000zl i się później będziesz czuł jak by to było nie twoje auto, musisz poza paliwem olejem itp. o wszystko się pytać żebyś mógł cos zmienić.
Ale oczywiście mogę się mylić.
Pozdrawiam..
  
 
Z rejestracją jako zabytek jest ciut innaczej.
Opisze procedure w krokach(pobieżnie):

Krok 1.

Opinia rzeczoznawcy do spraw techniki samochodowej o
walorach kolekcjonerskich ok 400-500zl + ok 300-400zl
za "promesę" umożliwiającą wwiezienie do kraju auta i
zwalniającą z cła.

Krok 2.

Wizyta u wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Z papierami od rzeczoznawcy + 17zl opłaty skarbowe.

Krok 3.

Wydział komunikacji.
Papiery (krok 1 i 2) + protokół z badania technicznego
pojazdu zabytkowego(ceny badanie nia znam)

Krok 4.

Z żołtymi tablicami do ubezpieczyciela - jeśli nam się
chce.