Co z ohmami i inne zapytania

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam - moze ktos mi powie jak to z tymi ohmami jest. Co sie stanie gdy do wzmaka samochodowego (raczej 4 ohmowy choc pisze niby ze da rade od 2 przez 4 do 8 ohm) podlaczy sie glosnik 8 ohmowy na przyklad taki: Howard Hansen Bo glosnik podane parametry ma chyba dosc dobre. Tak wiec co sie stanie gdy do wzmaka 4 ohm podlaczy sie glosnik 8 ohm?
  
 
Oka drugie pytanko - tak sobie patrze na ilustracje kolumny zamknietej wypelniona luźno tłumiwem (gabka czy tesh inna watolina) i nachodzi mnie taka refleksja - po grzyba liczyc dokladnie skrzynie skoro to i tak wypelnione jest na pałke gąbką ograniczajac litraż.. Moze starczy wyrzeżbic skrzynke 30*30*30 zaimplantowac duzo gabki i wrzucic dwudziestke do srodka...Tak wiec czy w obudowie zamknietej wymiary i litraz sa mniej wazne niz w br.

No i po trzecie. Jako ze mam wzmacniaczyk 4 mostkowane w 2 (podobno dobrze jst obciazyc dwa kanaly nie jeden) taki pomysl narodzil sie w mojej lepetynie: jako ze mam glosnik uniserwis dw80 o raczej niskiej skutecznosci (to chyba odpowiednik dw80 alpharda) pomyslalem sobie ze zrobie skrzynie dwuglosnikowa z osobnymi komorami w tym w jedenj w br zagra dw 80 a w zamknietej polowie na przyklad cos bardziej skutecznego - lw 800. Jak sie to bedzie zachowywalo? Wiem wiem ze wiekszosc tutaj masuje plecy w swoich furach lanzarami, infinity kappa, crunchami, i innymi rockfordami i uwaza moje dylematy za smieszne ale mimo to moze wspomna czasy gdy zaczynali zabawe w basik. Pozdrawiam
  
 
1. Przy obciążeniu wzmacniacza głośnikiem 8 ohm , podawana moc wzmacniacza spadnie o połowę.
2. Jako, że w samochodach jest mało miejsca wypełnia się obudowy np wełną by zwiększyć pozorną objętość obudowy a zarazem rozproszyć fale. Wbrew pozorom objętość skrzyni ma duże znaczenie dla głośnika, zarówno w wersji zamkniętej jak i bassrefleks.
3. Montowanie w samochodzie dwóch subwooferów (jeden br, a drugi w obudowie zamkniętej) jest błędnym krokiem, jeżeli już to albo dwa br albo w zamkniętej.
  
 
Heja!!

Zgodze się z BOLSEM, dwa basy mijają sie z celem, a co chodzi o skrzynki to łatwiej popsuć dźwięk, błędnym litrażem, w bas refleksie.
Co do podanych przez Ciebie głośników to te LW 800 wcale nie są takie złe: aczkolwiek nie jest to moja opinia i żeby nie urazic autora odsyłam na te stronke:caraudio.xt - na belce po lewej stronie jest propozycja zabudowy skrzyni zbudowanej właśnie z takich dwóch przetworników i to w całkiem atrakcyjnej cenie ( tak tak koleś podał też koszty ).

Pozdro i powodzenia.
  
 
W sumie to możesz jeszcze zajrzeć tu:BASSER - są podane wymiary półek do malucha na 20stki, nie wiem czy litraż będzie sie zgadzał ale zawsze można sobie policzyc nie...

FINITO
  
 
Panowie dzieki za info

Prawdopodobnie narazie bede mniej ambitny i pojde na gotowe - mam nadzieje ze wkrootce zagosci w moim toczydelku jedna z dwooch skrzyneczek:



Jak to rodzaj obudowy jest? band pass?
Czy jest koniecznie obcinanie czestotliwosci jakims filtrem czy w takiej obudowie nastepuje sameoczynne tlumienie wyzszych czestotliwosci?

A pytania wciaz sie rodzą

1. Stawiam pierwsze kroki w bawieniu sie winisd beta. MAm glosniczek DW80 Uniserwis (blizniak DW80k alpharda pewnie) i wyszlo mi niechybnie ze mam skroic skrzynie 168l. zamknieta dla niego!!! Czy zrobilem jakis blad czy fucktycznie to taki specyficzny glosnik?

2. W temacie zwrotnic - jak to z nimi jest. Zakldajac ze wzmak bedzie obslugiwal tylko woofer czy jest mozliwe danie zwrotnicy czy tez filtra donoprzepustowego nie bezposrednio przed glosnikiem (spotkalem sie ze stwierdzeniem ze moze to zepsuc nieco charakterystyke glosnika)a bezposrednio przed wzmakiem (sygnal dostaje przez high input) tak aby sam wzmacniacz dostawal tylko niskie czestotliwosci ?...