Instalacje na spręzony gaz ziemny tzw CNG

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
jak myslicie czy w naszym kraju przyjely by sie takie insatlacej? moim zdaniem do dodatkowy powod do oszczednosci na paliwie to znow jest 1zł za litr)
troche wiecej o tym na stornie
http://www.elpigaz.com/cng_instal.htm
jedynym minusem jest to ze sa tylko nieliczne stacje tankowania ale i to by sie zmienilo (przypomnijcie sobie poczatki LPG)
  
 
tankowałbyś pewnie w domu - zrobiłbyś sobie zaworek na rurce do piecyka i pssssss..... do butli w samochodzie....
  
 
na onecie byla wczoraj wiadomosc o wprowadzeniu domowych sprezarek do cng
a dokladnie tu link


[ wiadomość edytowana przez: kainek dnia 2005-05-11 12:30:01 ]
  
 
baaardzo ciekawe
  
 
spoko, spoko ..... nasz rzad juz wymysli jakies akcyzy, zeby nam sie za tanio nie jezdzilo
  
 
Sądząc po opisie instalacji, będzie ona ok 2 x droższa od normalnej, jak nie więcej

Ale pomysł ciekawy
  
 
mysle ze to tylko kwestia czasu. To odpowiednia pora by rozpowszechnic ta metode tankowania a konkurencja by zrobila swoje!!!!!!
  
 
Witam wszystkich. Pracuje w Instytucie Nafty i Gazu i zajmuje się właśnie napędem silników sprężonym gazem ziemnym. Współpracuje ściśle również z firmą krakowską, która pierwsza zaczęła budować stacje, sprężarki CNG i przerabiać pojazdy do zasilania gazem ziemnym. Znam dobrze tą tematykę. Jeśli ktoś ma pytania to pytać. Firma o której wspomniałem również przerobila w latach 90 (początek) Ikarusy w Krakowie. Jeżdziło ich wtedy kilka na CNG ale przeciębiorstwa MPK rujnowały je, bo kierowcy nie mogli robić przekrętów na oleju napedowym. O firmie można poczytać tu NGV.
My mamy u siebie takie sprężarki domowe i dwa samochody zasilane gazem ziemnym. Stacja w Krakowie już stoi na ul. Siewnej i czeka na uruchomienie.
  
 
A tak dla ciekawostki to powiem, że gość od nas przerobił Forda Ka na CNG. Malutki to ma bagażnik i mała butla weszła. Zasięg na gazie ziemnym ok. 150 km na butli. Do pracy w Krakowie w sam raz na jeden tydzień, no może 5 dni roboczych.
  
 
a jakie koszty takiej instalacji ?
  
 
Na przykładzie Peugota Partnera. Dwie butle stalowe + cała instalacja to koszt ok. 7,5 tys.zł. Instalacja z wtryskiem gazu, Landirenzo Omegas.
  
 
a jakies inne instalacje poza wtryskiem wchodza w grę?
  
 
Jasne. Większość pjazdów przerobionych do tej pory to analogiczne instalacje do LPG z mieszalnikiem, mogą być ze śrubą lub silnikiem krokowym. Różnica jest w butli, instalacji do reduktora (ciśnienie 200bar) i iny reduktor
  
 
kurcze ciekawa sprawa z tym gazem, tylko ja z zuzyciem??
a baniaki to podobnej budowy co na LPG?? bo tutaj to potrzeba juz pozadne ze wzgledu na cisnienie
  
 
hehe powiem ciekawostke ze swojego czasu jakis pol roku temu juz kupowalem a raczej jechalem kupic bmw 316 pokazowe firmy bmw Nie pasilo mi tylko ze auto bylo chyba z 2001 czy 2002 roku i mialo przejechane ok. 3 tys km... i to ze raport z wypadku czytaj zderzak i lampa byl na 20 stron A4 Wedlug komisu w niemczech auto pokazowe bo i tak bylo obklejone odpalilem je i nie pasowala mi dalej kontrolka BMW GAS Ale mowie Co tam pewnie cos testowali Jednak w momencie kiedy juz jechalem z pieniedzmi po nie podjechalem do mojego best zioma Micaba ktory podpowiedzial jedna bardzo wazna rzecz... ze to auto moze byc na gaz Ziemny:O Ogolnie zadzwonilem do bmw i przypuszczenia okazaly sie prawdziwe;( A niemiec mowil ze na baku to prawie 1000km Ja mowie kurde fura przednia;D ale wiecie w tego jeszcze nie wiedzialem jak to zatankowac
  
 
Buahhahahahaha Baks ... dobre
  
 
Gdyby nie Micab to bym dojechal do granicy bo byla polowa baku i sie zdziwil na orlenie bo paliwa to nie przyjmuje
  
 
Baks to Ty nie rozpoznales po glosie/zapachu i tym jak to jezdzi czy to na gaz ziemny czy na benzin ? Łeeee


A tak w ogole to gdzie Twoje cycki z avatarka ? Juz nty raz Ci o nich mowie
  
 
Sluchaj no nie myslalem o tym:d A cycki to wiesz
  
 
Witam
Ostatnio informowałem sie na temat instalacji na gaz ziemny i oto moja wiedza:
- pi pierwsze - instalacja jest droga - koszt okolo 8000 ze standardową butlą stalowa - taka butla dla ciekaowsci pusta wazy okolo 80 kg - istnieje takze mozliwosc zalozenia lzejszej butli kompozytowej ale jej cena to okolo 4000 PLN - w taką stadardowa butle wchodzi okolo 30 litrów gazu pod cisnieniem okolo 200 bar- zbiornik ten nie moze byc jednak montowany w kole i jego kształt jest normalny okrągly wiec zalega w bagażniku.

- po drugie - urządzenie do napełniania takiej butli do domu owszem istnieje i nie ma problemów z napełnianiem aczkolwiek przy normalnym cisnieniu gazu w domu napelnianie takiej butli trwaloby okolo 10 godzin wiec w dzien jezdzenie w nocy tankowanie.

- po trzecie - koszt takiego urządzenia jest bardzo wysoki - około 30 000 pln wiec nie wiem jak szybko sie zwrooci .

- po czwarte - taka instalacja jesto dobra do jezdzenia powiedzmy w okolicachmiejsca zamieszkania - ze względu na to tankowanie - bo w polsce nie ma jeszcze sieci stacji do tankowanie gazu ziemnego

To są chyba wszystkie info jakie posiadam
wiec podsumowoojąc - bardzo dużo trzeba na początek zaiwestowac abu taką instalacje zamontowac
powiedzmy tak realna stopa zwrotu wynosi w poroownaniu z benzinką wynosi kilkanascie lat

p.s. jesli sie myle niech ktos mnie poprawi

POzdrawiam Tomek.